Доверлив Jamesејмс Елрој. Ексклузивна средба со него во Мадрид

Сите фотографии во оваа статија се на (в) Мариола ДЦА. Фнак Калао. Мадрид 20 септември 2019 година.

Тоа трае за мене литературен мамурлак. Не секој ден се среќавате со еден од најголемите меѓу великаните, не само од крими-романот, туку и од современиот свет. Y Jamesејмс елори Не само што ми даде многу моменти на интензивно и фасцинантно читање, туку и добри пријателства и големо влијание врз мојот стил на пишување и учење. Минатиот петок на 20-ти тој беше во Мадрид, неговата прва станица европска турнеја претставувајќи го својот последен роман, Оваа бура, втора титула после Перфидија од неговите 2-ри трилогија на квартетот во Лос Анџелес.

Ова е хроничен од она што го живееме неколку среќни читатели кои присуствуваа на ексклузивна средба со огромниот (во секој поглед) писател од Лос Анџелес. Она што го прашавме, тој одговори, коментираше и лаеше во вообичаената линија на хистрионика, позира, мрсен глас и со талент без рамноправен да смета на потемна перспектива на la Американска историја на средината на XNUMX век.

Историски по дефиниција (но не толку)

Веќе се разни артикли посветен тука theаволското куче и неговите романи, како оваа, оваа o оваа. Така Доаѓам до поентата на состанокот минатиот петок попладне каде што некои од неговите читатели можеа да го прашаат и разговарај со него за сè што сакавме. Па, не исто.

Така да geek повеќе од гик смена (за малку сериски убиец, како што го нарече самиот Елрој) што секогаш се појавува во овие случаи го запреа модераторите кога ја премина линијата со тема на религија. И тој зеде тапа ебате од тука со вклучен режење од писателот. Но, тоа беше веќе кога вработените се пуштија и ги видовме чудните траги на поединецот.

Ејмс Елрој (Лос Анџелес, 1948) е А. самиот лик. Со неговата импозантна, застрашувачка фигура и добро проучена хистрионика, веднаш надвор од кутијата Тој јасно стави до знаење дека поминал од одговор на политика од сега или порано, расизмот o религија помеѓу нешто друго. Беше таму разговарајте за нивните книги и натерајте ги сите да ги читаатДека оставаат работни места, живот, деца, сопруга, сопруг, loversубовници, што и да е, за да почнат да ги читаат. И така натаму заработуваат пари за да живеат висок живот, со луксузни автомобили, жени, добра храна и добро пиење. Дури и да пиете вода само сега, не мора да отстранувате минато полно со алкохол и дрога.

Долгиот час разговор не помина во воздишка, со а животната средина опуштено, дивертидо и соучесништво. А, срамот и стравот нè напуштија, меѓу другото и затоа што веќе го знаеме митот за тие наводни лоши начини. Тоа е повеќе фасада отколку реалност.

Прашања и одговори

И без понатамошно разочарување, со помош на а толкувач, преминуваме на прашањата што сакавме да ви ги поставиме, како што се:

Создавање романи

Концепт

Што се сведува на пребарување секогаш на закачете го читателот со темите што можат најмногу да го допрат неговиот најчувствителен, морбиден или заинтересиран акорд со потемната страна на историјата и човечката природа. Значи, насилството, таблоидното новинарство, криминалот, полициската истрага, универзалните чувства и инстинктите како loveубовта, желбата, лутината, ужасот се најмоќните мотори што ги споделуваат сите општества. И тоа се продава. Дури ако тој воопшто не се обидува да го исмева традиционалниот роман.

А, дефиницијата што тој ја даде во форма на наслов беше следната: «Одличните романи се резултат на единствен ум, единствено срце и единствена душа », и тие немаат споредба со на пример филмски сценарија или за телевизиски серии. Затоа подоцна, на прашањето дали смета дека може да има добри романи напишани од повеќе автори, одговори дека бр.

Рутини како писател

Нацрти на повеќе од 100 страници за планирање романот што подоцна пиши со ракакако што поминува низ компјутерите. Две кафулиња сега пишуваат, препишуваат и пишуваат повеќе додека не заврши и личен асистент го фрла во компјутерска датотека.

Јазик и стил

Ако има нешто што го карактеризира Елрој, освен неговите долги и сложени заплети, тој е тој стил. понекогаш телеграфски и секогаш инцизивен, сечен, хипер-кондензиран и скратен. Со изобилство на алитерации o Елипса и со некои многу елаборирани структури. Тој коментираше дека ли тој го сака англискиот јазик и особено американскиот англиски тоа, во исто време, има толку многу влијанија и мешавини на други.

Вашата почит кон вистинската полициска работа

Да се ​​надополни тоа е а страстни за полициски истраги со своите кратенки, на жаргон или неговиот начин на пишување извештаи што толку многу се преведува во нивните приказни. И на прашањето за зошто има толку многу карактери, нормално полицајци, кои ги злоупотребуваат алкохол или дрога, тој одговори дека од оние што ги познава лично една третина се алкохоличари. Но, тоа има апсолутно почитување на работата што обично ја работат. Да навистина, оние кои до тој сака да создава тие се скоро секогаш најлошото на еснафот.

За Оваа бура

Подобро да се прочита Перфидија порано, тој препорача на прашањето дали можете да го прочитате овој нов роман самостојно. А) Да ликовите се познати што веќе се појави во првиот квартет ЛА (Дадли Смит, Баз Мекс, Сид Хаџенс, итн.) и дека во оваа 2-ра трилогија тие се помлади и ги враќа во Втората светска војна.

Филмови и ТВ серии што ви се допаѓаат

Масно стапче за Theицата, ТВ серијата, што воопшто не му се допадна. Лошо напишан и погрешно, тој отворено коментираше. Сепак, зборуваше прекрасно за Убиството, за гледна точка и начинот на раскажување на Нордијците.

Ниту тој не го сакаше тоа во своето време филмската адаптација што потпиша Брајан Палма на Црната далија, со кој сите се согласивме. И, иако не го сака ниту Квентин Тарантино, Да освен Еднаш, многу одамна во Холивуд, за точниот портрет што му се чинеше од тоа место што го знае толку добро.

Колеги кои ви се допаѓаат: класици и современици

Коментираше дека Дон Винслоу не е прочитан, за кого прашаа, но Да Лајкови Дон Делило и Libra. Или класици како Рос Мекдоналд (креаторот на детективот Лу стрелец), иако тој го означи како претенциозен и премногу култивиран, и Jamesејмс М. Каин, (автор на поштарот Секогаш се јавува двапати) И тој истакна пред сè Хамет на Дашиел како промотор на жанрот ноар.

Нефантастични дела

Дека планирате да објавите. Некои статии на извештаи вистински од убиства и за актерот Сал Минео и околностите на неговата смрт, што исто така ќе вклучува а краток роман. „Тоа ќе биде моето збогување со новинарството“, рече тој.

Рок, синовите и Боб Дилан

Најмногу прашања анегдотски беа оние на зошто тој не сака рок или немал деца. На првиот, тој буквално одговори дека е рок е „срање“ а потоа, посаркастично, дека треба да бидеш уреден народ, да се облекуваш како него итн.

На децата, кои отсекогаш имале повеќе пари за трошење во добриот живот. И на што мислеше дека ќе му го дадоа Нобеловата a Дилан исто така рече дека „Оди гомна“ и што за тоа тој го заслужи тоа многу повеќе Филип Рот, на пример, дали може да почива во мир, или.

Бад Вајт, Расел Кроу и Стерлинг Хајден

Јас завршувам со мојот посебен дијалог половина разнишан со Елрој. Бидејќи Имав само храброст да дај ми го мојот најпосветен благодарам за моите три карактери омилени во огромната галерија што има: Пит обврзувач, на Америка y Шестмина од великаните, И Дадли Смит y Пупка бело de ЛА Доверливо.

Веднаш тој го аголираше погледот И тој ми рече дека секако, зборував за филмот, нели? Признав и веднаш го искоментирав тоа благодарение на неа бев вовлечен во нејзините романи и ги проголта скоро сите. Ах добро тогаш супер - одговори тој. И да, веќе, да Пупка Бела правеше Расел Кроу, иако да беше можно, мојот избор да го протолкував ќе беше Стерлинг Хајден".

И веќе сум на работ да се онесвестим од слушање како го споменува уште еден од најпознатите восхитувани класични актери. „Човек, секако“, истакнав, „ако тој филм имаше Во 50-тите години на минатиот век, Хајден ќе беше идеалот» Како и да е, не можев да имам подобар одговор.

Опуштено и многу достапно

Што покажува дека позите се пози. Бидејќи во потписите и поздравите Елрој не може да биде поблизок, срдечен, пријателски расположен и расположен.

Тој зборуваше и позираше со сите на фотографии и видеа, Тој беше заинтересиран за коментарите што му беа дадени, се ракуваше со сите раце и рече неколку зборови додека не потпиша. Тој ме испрати дома, таму беше многу топло, рече тој, додека јас само можев да запеам благодарам и повеќе да ти благодарам за твоите книги. Па јас завршувам со ова кратко видео на неговиот говор и тоа време со читателите.

На кратко

Прочитајте го Елрој сега. Гррррр ...


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.