Куриозитети за поезијата и музиката

Понекогаш некои луѓе, кога сакаат да кажат дека текстот на една песна е многу добар, тие велат дека е вистинска поема (или слични изрази).

Ова тврдење (очигледно) започнува од основата дека текст од песна (особено рок) се нешто многу поразлично, многу поразлично од поезијата (но на тоа може да се пристапи). Ова е грешка.

Текстовите на песните се скоро песни и се многу блиски до литературата. Разликувањето на нив би било како некој да зборува за многу инспирирано соло на Ерик КлептонДа речеме дека „толку е добро што дури изгледа како вистинска музика“, не би имало многу смисла, нели?

Текстовите на песните и поезијата се од исто семејство и уште повеќе, тие се многу блиски роднини и нивните достигнувања, вредностите и дефектите мора да се мерат со истите параметри. Разлики има, вистина е, но има повеќе заеднички елементи: ресурси, механизми, техники, традиција и цел.

Иако многупати текстописците на песните не патуваат низ светот на литературата и прават грешки деца на нивното незнаење (грешки што не ги знаат донесените!)

За возврат, музиката и поезијата коегзистираат на таа погранична територија наречена „песна“ и исто како што музиката на песната мора да се суди од височините на музичките композиции, така и текстовите на песните треба да се оценуваат според (и да се стават во врска со ) највисоките точки во литературата.

Некој што пишува текст на песна мора (треба) да биде познат, повеќе од тоа, тој мора широко да го познава и ракува со светот на поезијата, иако подоцна неговите продукции поминуваат низ различни стилови. Во спротивно, ќе треба вечно да слушаме песни во кои се прават рими на деминутиви (слушнав една што вели: „сакај ме малку / ти си мојата душичка), со аморфни строфи и каде се патуваат по патеки со инаугуративен воздух што , за сега турнеи, тие се досадни.

Можеби, сликата (неговата слика) што ја имаат многумина (зборувам за уметници и читатели / слушатели) за поезијата, не ја дели сликата (неговата слика) за музика (поет не е ист со рокер) и тоа е зошто двата света за нив изгледаат неповрзани.

И има такви суштества, полни со самодоверба и ароганција, таму одат ... и исто како што има публика за сè, сите имаме право да избереме кого не сакаме да слушаме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   мариелвис dijo

  Кои елементи ја дозволуваат врската помеѓу песната и музичката композиција?

 2.   Мончу dijo

  1. Ритамот.
  2. Потекло: јарча, Песна на Мио Сид.
  3. Нобелот на Дилан, Боб. Кое патем, неговото уметничко име е за негово воодушевување од Дилан Томас, голем велшки поет.