Julулио Цезар Кано. Интервју со креаторот на инспекторот Монфорт

Фотографија: Julулио Цезар Кано. Фејсбук профил.

Julулио Цезар Кано, креаторот на инспекторот Бартоломе Монфорт, излезете од вашиот петти насловен случај Дури и смртта лаже. Серијата поставена во Кастелон продолжува и потоа Убиство на Плазата де ла ФаролаУтре, ако Бог и ѓаволот сакаатПосакувам да си тука y мртви цвеќиња. Овој пат заговорот се врти околу последиците од признание на пироман и обединување на тројца пријатели од детството.

Роден во 1965 година, во Капеладес (Барселона), Хулио Сесар Кано започна да пишува откако работи како музичар и менаџер на групи и не направи повеќе од успеси во синџирот. Ви благодарам многу времето и nessубезноста што ми ги даде ова интервју.

Julулио Сезар Кано - Интервју

 • ЛИТЕРАТУРНАТА ТЕКОВНА: Само што издадовте нов роман, Дури и смртта лаже. Што ќе ни кажете во него?

ХУЛИО ЦЕСАР КАНО: Во ова петта рата од серијата на инспекторот Монфорт, се обидувам да се ставам во местото на ликовите кои биле заробени на средина помеѓу детството и зрелоста. Романот се занимава со штетната моќ што ја имаат лагите врз луѓето, за каква фасцинација се поттикнува пироман да го запали пламенот на несреќата, за непознатата професија на танатостетичар, кој е посветен на облекување на труповите, така што нивните роднини можат да ги отпуштат скоро како што биле во животот и на аџилакот на предците. на еден народ да се моли на Бога за здравје, мир и дожд.

 • АЛ: Можете ли да се вратите на сеќавањето на таа прва книга што ја прочитавте? И првата приказна што ја напиша?

ЗКК: Не се сеќавам, тоа е комплицирано, но сигурно ќе беше нешто со детска или младинска тема. Читав стрипови и стрипови, ги сакав. Ниту првата приказна што ја напишав не се сеќавам. Сигурно беше тоа пишување обемна за училиште.

 • АЛ: Која беше првата книга што ве погоди и зошто?

ЗКК: Се сеќавам дека беа шокантни Романи од ил Верн. 20.000 XNUMX лиги на подводни патувања o Патување до Центарот на Земјата. За поставките во оддалечените места на светот што потоа ги барав на мапа за да се сместам во читање.

 • АЛ: Кој е вашиот омилен писател? Можете да изберете повеќе од една и од сите епохи.

ЗКК: Списокот ќе биде бесконечен, но јас ќе го цитирам Julулио Верн, Janeејн Остин, Агата Кристи, Артур Конан Дојл, Мери Шели ... И некои современици: Иан Ранкин, Јуси Адлер-Олсен, Шарлот линк, Питер мај, Мануел Васкез Монталбан ...

 • АЛ: Кој лик од книгата би сакале да го запознаете и да го создадете?

ЗКК: Секогаш ме фасцинираше карактерот на Шерлок Холмс.

 • АЛ: Има некои посебни навики кога пишувате или читате?

ЗКК: Јас не сум манијак во тој поглед. Добар компјутерски екран или соодветна тетратка, за презбиопија повеќе од сè. Мир на умот, малку музика, малку друго.

 • АЛ: И вашето претпочитано место и време да го направите тоа?

ЗКК: Дома, во секое време, Нема проблем.

 • АЛ: Кои други жанрови ви се допаѓаат?

ЗКК: Добра литература, без оглед на полот. Сакам да читам воопшто.

 • АЛ: Што читаш сега? А пишувањето?

ЗКК: Во моментов читам Ефектот Маркус, од серијалот Department Q, од Јуси Адлер-Олсен. Ги подготвувам првите белешки на шеста рата на инспекторот Монфорт.

 • АЛ: Што мислите, како е сцената на издаваштвото за онолку автори колку што има или сакате да објавите?

ЗКК: Пишувањето е чин на вера, а објавувањето во добар издавач е скоро чудо. За среќа лчитателите стануваат сè подобри и подобри, и тоа е добар знак. Whatе видиме што останува по времето што го живееме.

 • АЛ: Дали е тежок моментот на криза што го доживуваме или ќе можете да задржите нешто позитивно за идните романи?

ЗКК: Сакам да фантазирам дека ова што се случува служи така да бидеме подобри луѓе, повеќе поддршка и убезни. Но, не ми е сосема јасно. Тоа е мојата желба во секој случај.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.