Ида Витале ја освојува наградата Сервантес. 7 извонредни песни

Поетот Ида Витале (Уругвај, 1923 година) е победник на Награда Сервантес, најпрестижното од шпанските букви, предадено уште еднаш на Денот на книгата. Уште една година по ред, наградата го преминува океанот и оди во рацете на автор со многу долга кариера. Јас земам 6 негови песни најистакнати.

Ида Витале

Роден во Монтевидео, Ида Витале е поет, преведувач, есеист и литературен критичар, и е дел од повикот Генерација на 45, каде писатели како на пр Марио Бенедети, Хуан Карлос Онети о Идеа Виларишо. Неговата поезија ги носи придавките на интелектуалец, но, исто така популарен, на универзална и исто така лични, и така натаму транспарентни толку длабоко.

Тој има добиено неколку други награди како што е Награда Октавио Паз, На Награда Алфонсо Рејес, На Награда Реина Софија или Федерико Гарсија Лорка Меѓународна поетска награда. Сервантес е без сомнение завршницата на толку години и кариера. Во моментов престојува во САД.

Меѓу неговото дело, титулите на Светлината на оваа меморијаСоништа на постојаност, Каде лета камелеонот, имагинарни градини o Намалување на бесконечноста.

7 песни

Да се ​​спушти на земјата

Ги облекуваш чизмите за дожд,
очите на дождот
и песимизам од можна појава на град,
прифатете ја блескавата утринска чаша,
претпоставува калта,
студот против кожата од варовник,
измислува спротивни планови,
апострофа и ужас,
претпоставува чизма на песната
засолнет во кревет, како мачка.
Но попушти малку по малку
Слези и влези во полето на радарот на смртта,
Како и секој ден,
природно, тавтолошки.

Зборот

Очекувани зборови,
чудесно само по себе,
ветувања за можни значења,
доброто,
воздушна,
лут,
аријадите.

Кратка грешка
ги прави украсни.
Нејзината неопислива точност
нè брише.

Реунион

Некогаш шума со зборови
заседа дожд од зборови,
бучен или неизречен
конвенција за зборови,
шепотејќи вкусна мов,
слаб татнеж, виножито орално
на можно о мало мало мало несогласување,
имаше добрите и лошите страни,
да и не,
размножени дрвја
со глас во секое од нејзините лисја.

Никогаш повеќе, би се рекло,
тишината.

Овој свет

Јас само го прифаќам овој просветлен свет
вистинито, непостојано, мое.
Јас само го возвишувам неговиот вечен лавиринт
и нејзината безбедна светлина, дури и ако е скриена.
Разбудете се или помеѓу соништата,
неговиот гроб приземје
и тоа е твоето трпеливост врз мене
оној што цвета.
Има глув круг,
неизвесно можеби,
каде чекам слепо
дождот, огнот
не оковани.
Понекогаш неговата светлина се менува
тоа е пекол;
понекогаш ретко
рајот.
Некој можеби
полуотворени врати,
Да се ​​види подалеку
ветувања, сукцесии.
Јас живеам само во него,
Се надевам од него,
и има доволно чудо.
Јас сум во тоа,
Останав,
прероден.

Дневни обврски

Запомни го лебот,
не заборавајте го тој темен восок
дека треба да легнете во шумата,
ниту гарнитури цимет,
нема други потребни зачини.
Трчај, исправи, плови,
проверете го секој домашен обред.
Присуствуваа на сол, на мед,
на брашно, на бескорисно вино,
стапнете на празен наклон без понатамошно разочарување,
горливиот крик на вашето тело.
Поминете, низ истата игла со игла,
вечер по вечер,
помеѓу една и друга ткаенина,
горчливиот сон,
делови од разбиено небо.
И тоа секогаш во рака топка
бесконечно талкаат
како во свиоците на друг лавиринт.

Но, не мислам
не пробувај,
ткае.

Малку е корисно да се запамети,
бараат милост меѓу митовите.
Аријадна ти си без спас
и без со constвездие да те крунисам.

Да се ​​биде сам

Несреќно да се биде сам,
среќен човек на работ на самиот себе.
Што помалку? Што друго страдаш?
Која роза прашуваш, само мирисај и се зголеми,
само суптилен допир, боја и розова,
без тврд трн?

Во Квеведо

Еден ден
тој се искачува од пол до екваторот
тоа оди надолу
на пердувите на рајот
до коритото на крв каде што паѓа
најточна сметка

за престој во копање во Квеведо
херувим од остри омрази
Луциферијански духови
удобно во последните четири од човекот
смртна пресуда пеколна слава.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.