Гвадалупе Гранде. 4 негови песни во неговата меморија

Фотографија: писатели.org

Гвадалупе Гранде, поет Мадрилејски, есеист и критики, тој почина во Мадрид веднаш штом ја започна оваа 2021 година поради а срцева болест, со 55 години. Ќерка уникатно и за поетите Феликс Гранде и Франсиска Агире, со неа завршува извонредна книжевна лоза. Во негова меморија, оди ова избор на 4 песни кои припаѓаат на неговата работа.

Гвадалупе Гранде

Степен во Социјална антропологија од Универзитетот Комплутенсе, во текот на целата своја кариера учествуваше на литературни настани како што се Првото иберо-американско поетско шоу и Меделин Меѓународниот поетски фестивал или фестивалот ИНВЕРСО Мадрид Како литературен критичар, таа работеше во Ел Индепендиенте, Ел Урогало, Рисења или Ел Мундо, меѓу другите весници и списанија.

Тој исто така работел во областа на комуникација на Кралскиот театар и беше одговорен за поетската активност на Хосе Хиеро популарен универзитет, во Сан Себастијан де лос Рејес.

Во 1995 година и беше доделена наградата Рафаел Алберти од Книгата на Лилит, и исто така ги објави книгите со поезија Магла за магла, Восочни мапи y Хотел за ежи.

4 песни

Пепелта

Речник за инвентар
наведете прецизен број
пресметка на јазик
што не можеме да ги разбереме

Велам дека нема заборавање;
има смрт и сенки на она што е живо,
Постојат бродоломи и бледи спомени
постои страв и непромисленост
и повторно сенки и студ и камен.

Заборавањето е само вештачки звук;
само вечен крај кој оди
од месо до кожа и од кожа до коска.
Исто како што првите зборови се направени од вода
а потоа кал
и по камен и ветер.

Инстант

Одење не е доволно
прашината на патот не прави живот
Погледот настрана
Вода на хартија
и пена на зборот

Вие сте пукнатина во времето, татко:
ништо во тебе не трае и сè останува.

Изговорете го првиот збор
и катастрофата беше една,
во тој момент кога ќе те нацртаме
лицето на деновите.

Не може да биде,
никогаш не можеше да биде,
никогаш не можеше да биде,
а сепак жилави се сенките
во неговата телесна вокација,
тврдоглав здив
и го тврдоглав неговиот збор.
Lивеењето нема име.

Патеката

Ние сме прашање на необичност
кој ќе ни кажеше
дека толку многу страдавме
Но, нашата меморија не гори
и веќе не знаеме како да умреме

Меморија на животот,
сеќавање на деновите и животот,
нож што го отвора светот
ширење на некои висцери кои не можам да ги дешифрирам.

Сеќавање на попладневните часови и светлината,
го осветлуваш изгледот
ти си непомирливиот изглед,
строгиот компас, затворскиот сведок
тоа го врзува времето во својата зандана.

Што барате, меморија, што барате.
Ме следиш како гладно куче
и го шириш својот сожален поглед кон моите нозе;
душкање, погубно, на патот
трагата на деновите што беа,
дека веќе ги нема и дека никогаш нема да бидат.

Парталите на блаженството ве облекуваат
и пустелијата ве направи претпазливи;
сеќавање на животот, сеќавање на деновите и животот.

До вратата

Куќата е празна
и мирисот на злобна надеж
парфем секој агол

Кој ни рече
како што се протегавме кон светот
што некогаш би ги нашле
засолниште во оваа пустина.
Кој не натера да веруваме, да веруваме,
-лошо: почекај-,
дека зад вратата, под чашата,
во таа фиока, по зборот,
во таа кожа,
нашата рана ќе беше залечена.
Кој вкопа во нашите срца
а подоцна не знаеше што да засади
и ни ја остави оваа јама без семе
каде што има само надеж.
Кој се појави следно
и тој тивко ни рече,
во моментот на алчност,
дека немаше катче за чекање.
Кој беше толку немилосрден, кој,
кој ни го отвори ова кралство без чаши,
без врати или кротки часови,
без принуди, без зборови со кои се кова светот.
Добро да не плачеме повеќе
вечер сепак полека паѓа.
Ајде да го направиме последното возење
на оваа бедна надеж.

Фуентес: Светската - Песни на душата


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Густаво Волтман dijo

  Колку убави песни и каква елоквентна и примерна жена.
  -Густаво Волтман.