Фестивал Нега Гетафе 2016. Деветто издание

Едгар Алан По

Едгар Алан По

Од 14 до 23 октомври ќе се одржи деветтото издание на Фестивалот на романи во Мадрид, полицајци организиран од Градскиот совет на Гетафе. Овој град на југот од мадридската заедница веќе стана место за одредување на еден од најважните книжевни настани на културната сцена. Пред него, нејзиниот кустос, писателот Лоренцо Силва, уште еднаш ги обединува најдобрите од националниот и меѓународниот жанр на црно. Но, ќе бидат многу повеќе колеги, режисери, новинари, сценаристи, уредници или блогери кои ќе се соберат да разговараат за актуелните работи, новостите и новите трендови во жанрот.

Оваа година е Аргентина земја гостин и ќе биде почестен исто така фигурата de кој речиси едногласно се смета за претходник на жанрот: Едгар Алан По. Како истакнат дел од програмата, актерот и театарски режисер Хозе Марија Поу ќе направи драматизирано читање на текстови од бесмртниот американски писател. Но, има многу повеќе ...

Теми и активности

Како тематски оски на програмирањето, оваа година ќе зборуваме за културата на злоупотреба во денешното општество. Исто така, логично, на тркалезна маса, фигурата на а Сервантес се ослободи, така е опишано за да се отстрани од „официјалниот“ поглед. Фокусот ќе биде насочен кон неговите многу други послушни или помалку политички коректни аспекти на авторот на Дон Кихот.

Трета тема ќе биде онаа на бегалците, каде ќе се анализира најкриминалното лице на оваа криза: трговија со луѓе, пасивност на владите или зголемување на ксенофобијата. И, конечно, тие ќе зборуваат за идеологија во крими романот, нејзините граници или како може да влијае при креирање.

Меѓу активностите ќе има презентации и потписи на книги, работилници, состаноци, музика, кино, театар или натпревари. Сè на разни места во Хетафе и Мадрид.

Избрани автори

Како и секоја година релевантна фигура од жанрот го отвора фестивалот и овој пат тоа ќе биде шкотскиот писател Јан Ранкин. Таткото на инспекторот Johnон Ребус, уште еден голем со долга серија, Ранкин штотуку престојуваше во Шпанија откако ја освои наградата „Нова новела X XBA“ за последна титула со неговиот славен полицаец

Јан Ранкин - Диви кучиња

Јан Ранкин

Друг неодамнешен феномен, автор на нордиската црна литература, исто така, ќе претстави книга. Станува збор за Норвежанецот Самуел Бјорк тоа, со неговиот Патувам сам а сега и новиот Бувот, ветува уште една добра серија на спротивставена детективска двојка.

Секако, ќе има добар број аргентински писатели на стасот на Карлос Салем или Ернесто Мало. И ќе има дебати интересни како на пример оние на Британците Линдзи Дејвис со националниот авторитет во историски роман што е Сантијаго Постегијо. Да се ​​биде во можност да се замисли римскиот пес Марко Дидио Фалко како води кампања во Хиспанија со Сципио или во Партија со Трајан е доста искуство.

Друг аргентинец, Хорхе Фернандез Диаз и Артуро Перез-Реверте исто така ќе зборуваат за нивните дела. Да се ​​потсетиме дека Перез-Реверте само претставува нова книга, Фалко, на продажба следниот ден 19, во целосен фестивал. И уште една одлична двојка која ќе се соочи едни со други се Доминго Вилар и Игнасио дел Вале. Од северната гроздобер од 71 година, овие двајца писатели се едни од најчитаните и најценетите од специјализираните критичари.

Доминго Вилар - Игнасио дел Вале

Доминго Вилар - Игнасио дел Вале

Од Игнасио дел Вале чекам да се сретнам со неговиот капитен Артуро Андраде. Сепак, инспекторот Лео Калдас де Доминго Вилар има извонредно мало парче во моето срце. Покрај тоа, нивните приказни, случаи и авантури се одвиваат во услови што јас добро ги познавам, како што се Виго, неговиот устир и неговата околина. Затоа, читањето е двојно задоволство и го препорачувам на сите, особено ако, како мене, се чувствувате слаби пола тера галега.

За да ја заокружат парадата на славните национални имиња, тие исто така ќе одат Виктор дел Арбол, Тони Хил, Емпар Фернандез, Пере Сервантес и Клара Пењалвер, што ќе се одрази на еволуцијата на жанрот денес.

Како и да е, постерот е секако добар. Beе вреди да се посети дури и еден ден низ најесенската и црната Хетафе. Seeе видиме како ќе излезе, но не се сомневам дека повторно ќе биде успех.

За подетална консултација со програмата и различни настани, можете да ја најдете официјалната веб-страница на фестивалот: Гетафе Блек.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   нурија dijo

    Каков датум !!! Гетафе ни носи писатели кои се на мојот литературен Олимп. Од Дрвото, Вилар, прекрасниот Бјорк ... и над мојот воодушевен Постегијо, многу ти благодарам Мариола, ми направи да ми се полее устата.

бул (точно)