Гарсиласо де ла Вега. Неговите 5 најдобри сонети да го паметат

Гарсиласо де ла Вега, големиот шпански ренесансен поет, тој почина на ден како денес во 1536 година во Ница. Неговиот живот, полн со воени интриги и достигнувања, се натпреварува во сјај со а оскудна, но фундаментална работа во шпанската литература. Во негова меморија спасувам 5 негови сонети да запамети.

Гарсиласо де ла Вега

Тој е роден во Толедо, во рамките на благородно кастилијанско семејство. Уште од најмала возраст учествувал во политичките интриги на Кастилја се додека не влегол во 1510 година на дворот на кралот Чарлс Први. Учествувал во бројни воени и политички битки и учествувал во експедиција на Родос, во 1522 година, заедно со Хуан Боскан, за кого беше добар пријател. Во 1523 година бил назначен витез на Сантијаго и, неколку години подоцна се пресели со Карлос Први во Болоња каде бил крунисан за император.

Тој претрпе егзил и потоа отиде во Неапол, каде што остана. Меѓутоа, тој беше во нападот на тврдината Муј, во француска Прованса смртно ранет во борба. Откако биле префрлени во Низа почина таму на ден како денес 1536.

Негова работа

Неговото мало дело што е зачувано, напишано влезете 1526 и 1535, беше објавен на некој начин постхумно заедно со оној на Хуан Боскан под наслов Делата на Боскан со некои од Гарсиласо де ла Вега. Оваа книга го инаугурираше Литературна ренесанса со шпански букви. Влијанието на италијанската поетика и метрика може да се види отворено во целото негово дело и Гарсиласо ги прилагоди на кастилскиот метар со многу добри резултати.

Во однос на содржината, многу од неговите песни се одраз на голема страст од Гарсиласо за португалската дама Изабел фрирај. Тој ја запознал на суд во 1526 година и нејзината смрт во 1533 година длабоко го погодила.

Јас ги бирам овие 5 сонети од 40-те што пишуваа, покрај 3 екологи.

Сонет V - Вашиот гест е запишан во мојата душа

Твојот гест е запишан во мојата душа,
и колку сакам да напишам за тебе;
сам си го напишал, го прочитав
толку сам, што дури и од вас се чувам во ова.

Во ова сум и секогаш ќе бидам;
дека иако не ми одговара во мене колку гледам во тебе,
од толку добро што не ми е јасно, мислам,
веќе земајќи вера за буџет.

Јас не сум роден освен да те сакам;
мојата душа те скрати до својата мерка;
од навика на самата душа те сакам.

Колку имам признавам ви должам;
Роден сум за тебе, за тебе имам живот,
за тебе морам да умрам, а за тебе умирам.

Сонет XIII - Рацете на Дафне веќе растеа

Рацете на Дафне веќе растеа,
и во долгите кружни букети се покажа;
во зелени лисја видов дека станаа
косата што златото ја затемни.

Со груба кора покриваа
нежните екстремитети, кои сè уште вриеа, беа:
белите нозе на земјата паднаа,
и тие се претворија во искривени корени.

Тој што беше причина за таквата штета,
со пискање, растев
ова дрво што се полеа со солзи.

О бедна држава! О лоша големина!
Дека со плачење расте секој ден
причината и причината зошто плачеше!

Сонет IX - Дама моја, ако сум отсутен од тебе ...

Госпоѓо моја, ако сум отсутен од тебе
во овој тежок живот и не умирам,
ми се чини дека го навредувам она што те сакам,
и на доброто што уживаше да биде присутен;

после ова, тогаш чувствувам уште една несреќа,
што е да видам дека ако очајувам од животот,
Јас губам колку добро се надевам од тебе;
И така, одам во она што го чувствувам поинаку.

Во оваа разлика моите сетила
тие се, во твое отсуство и во тврдоглавост,
Повеќе не знам што да правам во толкава големина.

Никогаш не ги гледам едни со други, но се спротивставуваат;
со таква уметност тие се борат ноќ и ден,
дека тие се согласуваат само за мојата штета.

Сонет VII - Кој изгуби толку многу, не губи повеќе ...

Не губи повеќе кој толку многу изгубил,
доволно, loveубов, што ми се случи;
Никогаш не сум се обидел
да ме браниш од она што си го сакал.

Го облеков вашиот храм и неговите wallsидови
од мојата облека и украсена,
како што му се случува на тој што веќе избегал
Ослободена од невремето во кое бев виден

Се заколнав дека никогаш повеќе нема да влезам,
по моја моќ и моја согласност,
во друга таква опасност, како залудна.

Но, она што доаѓа, нема да можам да го користам;
и во ова не одам против заклетвата;
дека не е ниту како другите ниту во мојата рака.

Сонет XIV - Како нежната мајка, дека страдањето ...

Како нежна мајка, тоа страдање
синот со солзи го прашува
нешто, од кои јадењето
Тој знае дека злото што го чувствува мора да се свитка,

и таа побожна loveубов не му дозволува
кои ја разгледуваат штетата што го прави тоа
што бара од него, тој трча,
смири го плачењето и удвојувај ја несреќата,

така на мојата болна и луда мисла
дека во негова штета ме прашува, јас би сакал
одземете го ова смртоносно одржување.

Но, прашај ме и плачи секој ден
толку многу што јас се согласувам колку тој сака,
заборавајќи ја нивната среќа, па дури и мојата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.