Johnон Драјден. 320 години по неговата смрт. Фрази и песни

Портрет на германскиот сликар Готфрид Кнелер. Национална галерија во Лондон.

Johnон Драјден беше поет, драматург и литературен критичар, а исто така и на главна фигура литературен период на Англиска реставрација на Карлос Втори. Всушност, тоа стана познато како Ерата на Драјден. Денес тие се исполнети 320 години на неговата смрт. Ја разгледувам неговата биографија и избирам некои фрази и фрагменти од неговите дела.

Johnон Драјден

Johnон Драјден е роден во Олдвинкл (Нортемптоншир) во 1631 година во семејство на пуританци со четиринаесет деца.

Учам во Школа за Вестминстер и Троица колеџ од Кембриџ, и работеше на Лондон со државниот секретар на Кромвел. Но, од многу рана возраст тој започна да објавува поезија.

Се оженил со Лејди Елизабет Хауард и тој имаше три деца и напиша претстави откако театрите беа повторно отворени, затворени со пуританската забрана. Со нив, освен добрите придобивки, тој го постави трендот и стилот што ќе се разликува во повикот Комедија на реставрацијата. Така тој исто така постигна признание како еден од најважните драматурзи во земјата. И, исто така, истакна како класичен преведувач Латински и грчки.

Некои од неговите најпознати дела беа:

Дела на Виргилиј, Медалот, Херојски останува, Бура, Есеј за драмската поезија, Авесалом и Аџитофел (со јасни одгласи на Johnон Милтон и неговите Изгубен рај), Попладневна loveубов, Индискиот император, Освојувањето на Гранада, Модерен брак, Се за љубов, Срна и пантер дин Ода на Света Сесилија.

Тој умре 12 мај 1700 година и Неговите остатоци почиваат во познатиот агол на поетите на Опатија на Вестминстер во Лондон.

Избрани фрази

 1. Домот треба да биде светото прибежиште на животот.
 2. Грешките, како сечилата, се губат во светот; Ако сакате да барате бисери, мора да отидете многу длабоко.
 3. Ова е глинест порцелан на човештвото.
 4. Loveубовта е најблагородната слабост на духот.
 5. Лудилото е одредено задоволство што го знае само лудиот.
 6. Само човекот ја попречува среќата уништувајќи го она што всушност може да биде.
 7. Болките во loveубовта се многу послатки од сите други задоволства.
 8. Сите империи не се ништо друго освен моќ во доверба.
 9. Големо беше неговото богатство, но поголемо беше неговото срце.
 10. Таа не чувствува опасност, затоа што не го познава гревот.
 11. Малку сум повреден, но не сум мртов. Layе легнам да искрвавам некое време. Тогаш ќе станам да се борам повторно.
 12. Целата среќа што човештвото може да ја постигне не е во задоволството, туку во одморот од болка.
 13. Loveубовта е најблагородната слабост на духот.

Ода на Света Сесилија (фрагмент)

Напишано е во 1687 нарачано од Лондонско музичко друштво кој веќе организираше пред неколку години годишен фестивал за 22 ноември, во чест на светец-заштитник на музиката.

Оваа песна, која го возвишува музичка моќ да постигнеме хармонија во свет полн со хаос и не поканува целосно да ја почувствуваме во нашите животи. Композиторот Фридрих Хендел стави музика во форма на кантата en 1739.

Божествена музика
Која страст не се буди и не доминира?
Кога славен јубал
Харфата од песни направи жици,
Околу неговите браќа го слушаа,
Па дури и до правот се поклонија челата
Почитувајте го суверениот магија.
Тоа не помалку од бог што го замислуваа
Чувајте го тоа чудо
Дека им зборуваше со таков сладок здив.
Божествена музика
Која страст не се буди и не доминира?

Испратете воинствен рог
Дека капакот е веќе скршен,
И гневот гори, и битката
Какво невреме се распаѓа.
Удвојувањето, огромното удвојување
На рапави тапани
Поттикнете ги тврдоглавите борци,
Само напред! само напред! повторувајќи.

Слатки конзоли
Лелекачката флејта
Со lovingубовна тага
Од срамежливиот обожава,
Од кои надежите плачат.

Возвучена виолина изразува
Поттик на оној што сака

 Презирна дама;
Jeубомората што е плен,
Бесот што го разгорува.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.