DH Лоренс. Нова годишнина од неговото раѓање. 7 песни

Дејвид Херберт Ричардс Лоренс, попознат како Д. Х, Лоренс, е роден на ден како денес од 1885 година во Иствуд, Англија. Пишувал романи, раскази, песни, претстави, есеи, патеписи, преводи и книжевна критика. И се сметаше од а престапник (еден од неговите романи беше наречен така) до перверзен човек третманот на убовта и сексот што тој го даде во својата работа.

Неговите најпознати титули се Lубовникот на Лејди Чатерли, В inубени жени o Синови и loversубовници. Вашиот песни тие се помалку познати. Значи, има еден избор од 7 од нив да ја паметат оваа нова годишнина од неговото раѓање.

Интимно

Не ти е гајле за мојата убов? Горко ме праша.

Посегнав по огледалото и реков:
Ве молам, насочете ги оние прашања на кои може да се однесува!
Ве молиме, испратете ги вашите барања до седиштето!
Во сите прашања од емоционално значење,
одете директно кај врховниот орган!

Па му го подадов огледалото.

И во главата ќе го скршев,
но тогаш го забележа неговиот одраз.
Фасциниран, нејзините очи го гледаа збунето,
додека бегав.

Desелбата е мртва

Desелбата е можеби мртва
а сепак човек може да биде
собиралиштето на дожд и сонце,
чудо што ја соборува болката
како дрво во зима.

Мистерија

Јас сум огромна
Сад со бакнежи,
Како високиот
И тенок сад
Исполнет во Египет
За вишоците на Бога.

Јас се кренав на тебе
Мојот сад со бакнежи
И преку пауза
Храмот сино,
Плачев кон тебе
Со диви галења.

И кон усните
Страста се лизна
Светло руменило,
И за мојата силуета
Бела и тенка течеше
Громогласна химна.

Стои пред олтарот
Го понудив котелот,
И плачев до небото
За да се поклониш
И пиј, господи.

О, пиј го моето тело
Тоа можеби сум
Внатрешноста на садот,
Како мистерија
Како мирно вино
Во екстаза.

Уште светла
Во екстаза
Мешани вина
Од тебе и од мене,
Во целост
И апсолутна мистерија.

Би сакала да запознаам жена

Би сакала да запознаам жена
дека беше како црвен пламен во камин
сјае по бурните налети на денот

За да можам да и се приближам
во златниот спокој на зајдисонцето
и навистина воодушеви од неговата страна
без обврска да се обидат да ја сакаат од учтивост,
ниту да ја познавам психички.
Без да имам студ кога ќе разговарам со него.

Дивината во заробеништво

Кога дивината останува во заробеништво
Без репродукција
Станува меланхоличен.
И умира.
Сите мажи се заробени.
Заробеници на заробена активност.
па дури и ако го игнорираат
најдобрите не можат да се размножуваат
Големиот кафез на нашето припитомување
убиен секс кај маж; едноставноста на
Desелбата е искривена, скршна и извртена.
И со горчливата злоба
ги стиска негативно
во младоста тие мразат, копулираат и плачат.
Сексот е состојба на благодат.
Во кафез не може да се одржи.
Тогаш мора да го уништите.
да се тестира повторно.

Комарецот знае

Комарецот има многу добар вкус,
колку што е мала,
дека нејзината суштина е занесот.
Затоа што на крајот на краиштата
тој го зема само својот празник,
не ми ја депонирај крвта во банка.

Демократија

Јас сум демократ кога го сакам слободното сонце во кое се наоѓам
Мажите,
и аристократ кога ги мразам сопствениците,
на ситни утроби.

Во секој човек го сакам сонцето
кога ќе го видам меѓу неговите веѓи,
јасен, без страв, дури и мал.

Но, кога ќе ги видам тие сиво успешни мажи
толку смрдлив и труп, апсолутно без сонце,
како груби робови на просперитет,
нишајќи механички,
Значи, јас сум повеќе од радикален и сакам да се справам со гилотина.

И кога ќе видам работници
бледо и солно како инсекти, пецкање
И живеење како вошки за малку пари
и никогаш не гледам нагоре,
тогаш би сакал Тивериј,
дека толпата имала само една глава
да може да го стори тоа.

Го чувствувам тоа кога мажите ќе го изгубат сонцето
тие повеќе не смеат да постојат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.