Камило Хозе Села. Семејството на Пасквал Дуарте во 12 реченици

Денес Камило Хозе Села Тој би наполнил 102 години, но нè напушти во 2002 година. Сепак, најуниверзалниот галициски писател, новинар, есеист, уредник и академик и победник на Нобелова награда во 1989 година (и Сервантес во 1995 година меѓу многу други) продолжува да живее за потомството во сите негови дела. Па се сеќавам на тоа во А. избор на фрази и пасуси на Семејството на Пасквал Дуарте. Причината? Потресен фрагмент од тоа дело го обележа мојот иден читател и писател.

Причината

Тоа беше во една од оние што читаа книги (Senda, од Сантилјана) од не се сеќавам точно на курсот, можеби во 5 или 6 одделение ЕГБ. И кога, во тие времиња мала политичка и јазична коректност и помалку хартија за цигари, децата во училиштето прочитаа што и да е што мораше да прочитаме. Тоа беше само фрагмент, можеби еден од најтешките од многуте што ги има Семејството на Пасквал Дуарте.

Можеби ми остана во сеќавање заради јазикот, толку возрасен и груб, и секако заради сликата дека јас пресоздадов кога ќе го прочитам. Знам што е ловечка пушка и како убиваш со неа, исто така знам што е да се има куче. Исто така, несвесно го обележа моето идно јас и како читател и како писател, ова аспект каде што не сум туѓ машки раскажувач од прва личност ниту нејзината цврстина или жестокост. Тоа беше сцената во која Пасквал Дуарте пука во својата кучка.

12 фрази на Семејството на Пасквал Дуарте

Па таму оди избор на фраза на овој роман објавен во 1942, еден од работи самитот на неговиот автор, но исто така и на шпанскиот наратив за 20 век.

1.

Убива без размислување, го имам добро докажано; понекогаш, ненамерно. Се мразиш себеси, се мразиш интензивно, жестоко и го отвораш бричот, а со тоа ширум отворен стигнуваш, бос, до креветот каде спие непријателот.

2.

Сите смртници имаат исти кожи при раѓање и сепак, кога ќе пораснеме, судбината ужива да нè менува како да сме восочни и да одиме по различни патеки до истата цел: смрт.

3.

Идеите што нè вознемирија никогаш одеднаш не пристигнуваат; ненадејната се удави неколку моменти, но нè остава, како што одиме, долги години живот пред нас. Мислите што нè полудуваат со најлошото лудило, онаа на тагата, секогаш пристигнуваат малку по малку и како без чувство, како без чувство на магла да ги напаѓа полињата или потрошувачката на градите.

4.

Сонцето заоѓаше; нејзините последни зраци ќе беа заковани на тажниот чемпрес, мојата единствена компанија. Беше топло; Неколку потреси минаа низ телото; Не можев да се движам, ме заковаа како од изгледот на волкот.

5.

Работите никогаш не се како што ги замислуваме на прв поглед и така се случува кога ќе почнеме да ги гледаме одблизу, кога ќе почнеме да работиме на нив, тие да ни презентираат толку чудни, па дури и непознати аспекти што, од првата идеја, тие понекогаш дури и не ни го оставаат дури и меморијата; такво се случува со лицата што ги замислуваме.

6.

Не се навикнувате на несреќа, верувајте ми, затоа што секогаш имаме илузија дека мора да биде оној што го трпиме последниот, иако подоцна, како одминува времето, почнуваме да се убедуваме - И со каква тага! - дека најлошото допрва треба да се случи ...

7.

Јас би правел нешто друго, било кое од оние што го прават повеќето мажи - без да забележам - повеќето мажи; Тој би бил слободен, бидејќи повеќето од мажите се на слобода - без забележување или; Бог знае колку години живот е пред него, како што имаат - без да сфатат дека можат полека да ги поминат - повеќето од мажите ...

8.

Штета е што радоста на мажите никогаш не знае каде ќе нè одведе, бидејќи ако знаевме, нема сомнение дека некои незадоволства што другите ќе мора да нè поштедат; Ова го велам затоа што вечерта кај Петелот заврши како бројаница на зората, од таа причина никој од нас не знаеше како да застане на време. Работата беше многу едноставна, едноставна како што секогаш се покажаа работите што најмногу ги комплицираат нашите животи.

9.

Постои голема разлика помеѓу украсувањето на месото со црвена и колонска вода и тоа со тетоважи што никој не мора да ги избрише потоа.

10.

Се чини дека најголемите трагедии на мажите пристигнуваат без да размислат, со својот чекор, на претпазлив волк, да нè удри со својот ненадеен и лут убод, како оној на скорпиите.

11.

Ако мојата состојба како маж ми дозволеше да простам, ќе простев, но светот е таков каков што е и сакањето да се движи против струјата не е ништо друго освен залуден обид.

12.

Ме тепаше од уста, но ако завршевме со удари, ти се колнам на мојата мртва дека ќе го убијам пред да ме допре. Сакав да се разладам затоа што го познавав мојот карактер и затоа што од човек на човек не е добро да се бориш со ловџиска пушка во рака кога другиот го нема.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.