Jamesејмс Елрој, награда Пепе Карваhoо на БЦНегра. Лудото куче и јас

Дел од мојата библиотека „Елрој“.

Изминатиот ден 1 американскиот писател Jamesејмс елори добија Награда Пепе Карваhoо во Фестивал на црниот роман на Барселона што завршува денес. Еден од најважните светски писатели на жанрот, Елрој е исто така лик во себе за кого дефиницијата на «Бесно куче “ Не се одвива намерно. Сега А. ново издание на Моите темни агли, неговата автобиографија е толку темна или повеќе од оние романи толку извртени, густи и повеќе од црни што тој ги пишува.

Кој ме познава знае за мојата loveубовна приказна со него, датираат од почетокот на овој милениум. Му должам добар дел од мојата апсолутна страст кон жанрот во неговата најсурова, насилна и најизразена верзија. Одамна му должев неколку зборови, па денес е статија многу многу личен.

Лудото куче

Уживам во фаул јазик, полицајците тепаат притворен ...

Јас сум крал на криминалистичкиот роман.

Јас не давам гомна за сегашноста.

Jamesејмс Елрој, Барселона, февруари 2018 година

Со Елрој нема средно решение. Или страсно или одвратно во еднаква мерка, како писател или како личност. Но, ако сте страствени и во двата аспекти, СТРАС. Ако твојот Книжевна мрежа на крв, злосторства, полициска корупција и груба дисекција од најодвратна човечка природа, веќе е тешко да се извлечеш. Ако сте хипнотизирани од неа толку уникатен стил на телеграфија и сечење на вратот без анестезија, ќе бидете заразени без лек. И, ако ве фасцинира уникатна галерија со карактери повеќе криминалец, вознемирен, лажен, брутален или корумпиран, и сепак, човечко, веќе нема да имаш спас.

Елрој, побожен Ангелено од неговиот роден град и кој не сакаше да го смета времето (ниту го интересира) после 1972 година, е како лик или повеќе од оние на неговите романи. Непочитлив, хистрионски, предизвикувачки, потпалувачки во неговите идеи и со своите зборови, нарцисоиден и наводно вознемирен или вознемирувачки. Деновиве, без да одам понатаму, остава бисери политички неточни како и претходните. Затоа што ако нешто е Елрој, тоа е точно погрешно на сите начини. И тоа, во овие времиња, е и смело и достигнување.

Неговата личност ја надминува неговата остра литература или поточно го рефлектира. Бидете протагонист на а страшна лична приказна во детството, како беше никогаш не го решил силувањето и убиството на неговата мајка, секако означува постоење на никого. Како го сторил тоа во Елрој, може да се види во многу детали без цензура во гореспоменатото Моите темни агли. Но, за да го истражите светот во кој живее, најдобро е да ги прочитате неговите романи. Сè уште има малку автори од ваков вид што го засенуваат и тој остави свој белег во многумина.

Со Nо Несбу во Барселона, Сан Jordорди, 2015 година (Фотографија на Ла Вангардија). Со Дон Винслоу во оваа BCNegra, 2018 (Фотографија на Ева Куенка на Твитер).

Лудото куче и јас

Белешките означувале ограничен човек кој ги барал starsвездите и ги достигнувал скоро сите. Границите се надминати преку бесна упорност. Апсолутна, анонимна правда, без унапредувања и слава. […] Вендел Бад Вајт е виден за прв пат.

Jamesејмс елори - ЛА Доверливо (1990)

Мојот пад во пеколите од Елрој тоа се случи на почетокот на овој милениум. Тоа беше за ЛА Доверливо, од Кертис Хансон (1997), што не го видов во кино во тоа време, но во 2000 година. Оттогаш, изгубив сметање колку пати сум бил таму. Но тоа беше особено негова вина:

Пупка бело

Тоа е толкување тоа тогаш непознато Расел Кроу дали Вајт не мислеше ударот до срцето што буквално ме скрши до денес, сега не би ги пишувал овие зборови. Ниту, пак, ќе ми беше тотално уништена душата кога ја „видов“ во оригиналното создавање на хартија. Г-дин Кроу е виновен за толку страсти во мојот живот. Најстрашно беше позајмувањето на нејзиното лице и тело на литературен лик кој е на врвот на списокот на десетте што ме допреа најмногу во книжевните длабочини.

Бад Вајт е мој олицетворение на машкиот литературен лик што може да ме привлече најмногу и фати. Тој полн со рабови, всовршен контраст на бруталност и насилство врз измачена позадина и измешани чувства, што ми ја инспирира најголемата фасцинација. Затоа што зошто да го негирам тоа, јас сум политички некоректен читател и писател. Не можам да помогнам. Сите имаме своја темна страна а моите не можеа да избегнат да се посветат новела во тон фантастика што оди на располагање на персоналот.

Но, тоа е исто така ...

дека по читањето ЛА Доверливо, сите други паднаа, следеа и присилно, затоа што ме фати тој начин на раскажување на Елрој, стил на моменти толку незгоден, задушувачки, автомат кој пука со куршуми од непосредна близина. Стил што може да ве надвладее, скоро вртоглавица, да ве обземе со комплексноста на неговото раскажување. Не е погоден за целата публика, па дури и за сите fansубители на жанрот. И се разбира не е погоден за деликатни стомаци. На тоа се додаваат илјадниците заплети и подприлика, илјада реални и измислени ликови кои комуницираат во таписерија со епицентарот во најкинематографскиот град за да можат да се најдат тие расипани, лажни или површни средини.

40-тите и нивните Црни дахии, 50 и Крвавиот Божиќ на семоќниот ЛАПД со неговиот легендарен шеф Вилијам Х. Паркер. 60-тите и истата аура на светост и корупција на ЏФК. ФБИ на Е.. Хувер, тајкунот Хауард Хјуз, мафијаши Сем ianанкана, Мики Коен, Санто Трафиканте или Jackек Драгна. El Златен холивуд И полн со скандали, црните листи на сенаторот Мекарти, ракетната криза, тајните мисии во Куба на платеници на ЦИА ... Најдоброто од најлошото во северноамериканскиот XNUMX век раскажана одново и одново во опсесивна фиксација на нејзината приказна, како што е Елрој.

И тие исто така се ...

детективот Фриц кафеава, полициските службеници Баки Блејхерт и Ли Бланшард, Наредникот Лојд Хопкинс, страшниот Пит обврзувач, ѓаволскиот капетан Дадли Смит, агентот Двајт Холи, на Црвена кралица, божественото Езерото Вероника во погледот на проститутката Лин загради, грозоморниот атентатор на автопатот. И уште многу други, бидејќи има илјадници одлични ликови создадени од ова огромно книжевно куче од град полн со паднати ангели.

Но, пред сè, дека ако некој се гордее дека е црн жанр читател, Елрој е еден од најважните. Можете да започнете со повеќе класична структура и развој, како што е првиот. Трилогијата наредник Хопкинс не е лош почеток. Но, исто така, се разбира, Црната далија. И, се разбира, ЛА квартетот Насловите повеќе, да речеме, непријатни или тешки, за мене: Убиец на автопат o Шестмина од великаните.

Неговите романи

 • Реквием за Браун. Има Филмска адаптација 1998 г. игра Мајкл Рукер.
 • Тајно
 • Убиец на автопат
 • Ноќи во Холивуд 
 • Бран на злосторства
 • Дестинација: мртовечница
 • Луда по дона
Лојд Хопкинс трилогија
 1. Крв на Месечината
 2. Заради ноќта
 3. Самоубиствен рид
Квартет во Лос Анџелес
 1. Црната далија. Брајан Де Палма тој го прилагоди на кино во 2006.
 2. Големата пустина
 3. ЛА Доверливо
 4. Бел џез
Америка трилогија
 1. Америка
 2. Шестмина од великаните
 3. Варгантска крв
Втор квартет во Лос Анџелес
 1. Перфидија
 2. Оваа бура (Наскоро)

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хосе Д Француски Диегез dijo

  Ви честитам на вашата страница. Од Аргентина. Се надевам дека еден ден ќе зборувате за мојата книга