Арундати Рој објавува нова книга по дваесет години

Фото: Австралиецот.

Во нашиот живот секогаш постои посебна книга, видете зошто ја откривме во специфичен и дефинирачки момент од нашето постоење, бидејќи нејзината приказна се поврзува со нас како никој друг, затоа што не тера да патуваме и да го прифаќаме непознатото. Во мојот случај, таа книга е Бог на малите нешта, од Арундати Рој, која ја пријави наградата Букер за автор во 1997 година, беше продадена во повеќе од 8 милиони примероци и беше преведена на 42 јазици. Дваесет години подоцна, но без да ја напушти Индија, Рој ја објавува својата нова книга „Министерство за крајна среќа“.

Арундати Рој: итност и вечност

Иако на Арундати Рој и беа потребни четири години да го напише својот прв роман (1992 - 1996), повеќе од еднаш се слушаше како зборува дека всушност го пишувала целиот свој живот. Бидејќи и покрај волшебниот реализам и егзотика што го заведе Западот, Богот на малите нешта е пред сè дневен портрет на сириско-христијанско семејство од тропската држава Керала преку кој авторот им оддава почит на сопствените искуства, иако ова земи 35 години чекање. И тоа е сега, 20 по толку награди и успеси, кога имаме вести за нов материјал од кој тој е еден Индија најпознати (и совесни) автори.

И, тоа е дека во последните 20 години Рој живееше потопен во други паралелни проекти, особено активисти: откажувањето на нуклеарните тестови извршени од индиската влада во државата Раџастан (што доведе до „Крајот на имагинацијата“, еден од многуте негови есеи), документарни филмови за маоистичките герилци, осудувања на хинду национализмот, одбраната на правата на жените во една земја нееднаква како и неговите, па дури и изјави за мрачната страна на Ганди што ги крена плускавци меѓу најконзервативните сектори во Индија. Но, никој, па дури и нејзиниот литературен агент, не мирисаше дека новиот роман почнува да готви во умот на авторот.

„Не знам кога почнав да го пишувам, мислам, тоа е многу езотерично“, потврди Рој. Гардијан неодамна, иако во секое време беше јасно дека „тој не сакаше Бог на малите нешта 2“.

Новата книга на Арундати Рој, Министерството за крајна среќа, истражува во светот на хиџри, оние што се сметаат за луѓе од трет пол, порано обожавани за нивниот статус на советници на големи кралеви, но во моментов се потиснати во индиски потконтинент каде ЛГБТ-правата не се целосно утврдени. Главниот јунак, Анјум, е трансродова жена, која откако живееше во заедница хиџра среде сиромаштија во Стариот Делхи, реши да се смести на гробишта и да започне таму почетокот на сместувањето во кое се вклопуваат сите малцинства во Индија: од други трансродови луѓе до оние познати како недопирливи, најнискиот ешалон на добро познатиот каста-систем на азиската земја, создавајќи галерија со шарени и екстравагантни карактери што ги рефлектираат интересите на Рој и неговата loveубов кон Индија, таа земја што претставува за нејзиниот «поток на солидарност».

Дваесет години подоцна, вториот роман на Арундати Рој ќе биде објавен на 6 јуни, додека тој ќе пристигне во Шпанија во октомври од Анаграма. Две децении што водат до прашањето што автомата ќе ја слушне најмногу во наредните месеци: Зошто толку нефантастична книга и сето ова време за нов роман?

„Бидејќи разликата помеѓу нефантастиката и фикцијата е во тоа што првиот повикува на итност, а втората вечност“, ќе му каже Рој.

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.