Ана Росети. 4 песни за да го прославиме вашиот роденден

Фотографија: Веб Тигрес папел.

Ана Росети, Поет и раскажувач на Кадиз, роденден денес Таа е една од гласови женска литературна најрелевантни од наши денови и ги допре сите одела. Од поезија и еротски роман до Детски приказни, минувајќи низ обемна работа во стихови. Неговата кариера е исто така одобрена со неколку награди. Јас земам 4 песни избрани.

Ана Росети

Роден во Сан Фернандо, Кадиз, во 1950 година, започна да се знае во 1980 кога ги објави своите прва книга на песни, Скитања по Ерато. Со него веќе го освоив Guулска награда за поезија во Валенсија. Во средината на 80-тите тој објави уште две стихозбирки, Силни индикации y Молитвеник, кој го зеде Награда за кралот Хуан Карлос Први. И на крајот на таа деценија објави роман, Пердуви на Шпанија, и четврта поетска книга со наслов вчера.

Комо романсиер, Плус Пердуви на Шпанија, тука се и титулите на Предавство (кој го доби Наградата за вертикална насмевка еротски роман), Рака на светци о Антагонистот. Во деведесеттите години тој ги прошири своите текстови на јавноста дете и млади со наслови како Багажникот полн со диносауруси, Пред да се родиш o Соодветни приказни.

Како aубопитност да додадам дека е луд на актерката Рут Габриел, гледано во Улица сусам o Денови се бројат.

4 песни

  • Имаше време
Имаше време кога loveубовта беше
натрапник стравувал и копнеел по него.
Прикриена четка, наменета, преработена за време
неподносливи непроспиени ноќи.
Смела и вознемирена исповед, исправена илјада
пати, дека тој никогаш нема да стигне до својата дестинација.
Непрекинат и тирански немир.
Ненадеен галоп на непослушното срце.
Континуирана битка против немилосрдната непогрешливост
на огледалата.
Интимна тешкотија во разликувањето на тагата од
радост
Тоа беше адолесцентно и непрецизно време, време на
loveубов без име, дури и скоро без лице,
како ветен бакнеж, низ најтемната точка на
скали.
  • АКО се сеќавате, Mубовта моја ...
Ако се сети, loveубов моја, што те чека после
безбедни waitingидови за чекање.
Ако се сетивте како и колку сурово! присуствуваше желбата
го крие својот убод од разочарување.
Ако се сетивте на тоа, еднаш страста ќе експлодира, тајната
престани да бидеш штит и лет,
не би ме инсистирал да ти покажам, да ти понудам,
да ти дадам.
Но, вие би се откажале од себе за да преживеете во мене во еластицата
земја на соништата, каде што сите начини на нежност
што можете да измислите, дозволено е, секоја бурна музика
и нема страв е неотповиклив.
Ако би се сетил, loveубов моја, што те чека после
безбедни wallsидови на моето срце,
не би ме присилил да земам оружје против тебе, да те спречам,
да те одречам, да те загачам, да те изневерам ...
пред да те земат од мене, слатка моја тишина,
моето единствено богатство, глупаво и несомнено чувство.
  • Појаснување
Поезијата вели: ти или јас. Но, тоа не зборува за тебе или за мене.
Вели вие или јас, но тоа сте вие ​​и јас и тој и таа
и секој од нас,
бидејќи во секоја заменка има збир.разбирливо е мноштво идентитети
во навидум и смирувачката единственост.

Поезијата вели јас, ти, тој, таа ...
и на секој од нас нè назначува
бришење на контурите на душите.

Сите и секој од нив
вклучени сме и објаснети.

Сите сме во исто време таа, тој, вие и јас.

  • Очите на ноќта
Завршувањето на бројаницата до нашите спални соби
ќе се качиме таму каде што злобниот ангел,
кој сака да не измачува, нè чека.
Назад кон wallидот, се грижи дека облеката
не криј ги очите долго време,
конечно не облече миризливиот фланел.
И ние знаеме, по карираниот лет
од топлата постелнина, кој се крие.
Во најмала бучава во соседната просторија
ќе се пробиеме, меѓу тенки чаршафи
на суров муслин, копнеж,
барајќи нè.
И тие ќе не изненадат
и неодоливо ќе бидеме казнети,
се врати во хоророт на спалните соби.
Но, задржи ме сега. Треска да се тешиме
тој страв ќе дојде, наскоро, подготвен да нè уништи.
Извор: андалузиски поети

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.