Хуан Муњоз Мартин. Современ класик на литературата за деца

Фото: Твитер на Хуан Мужоз Мартин

Денес е Меѓународен ден на книгата за деца и млади. Се слави на датумот на раѓање на данскиот господар на приказна класичен Ханс Кристијан Андерсен. Y Хуан Муњоз Мартин е наш современа класика од жанрот. Можеби помалку познато од помладите генерации, за оние од нас кои веќе имаат возраст, нашето детство не може да се разбере без негово пиратско Крлеж ni Фраер Перико и неговото магаре. Ова е преглед на неговата фигура и неговото дело.

Хуан Муњоз Мартин

Тој продолжува да живее во населбата Мадрид во Тетјуан и тоа оди на 91 години. Тој исто така продолжува да пишува. Од многу строг воен татко и малку склон да има дете кое чита, студирал Хуан Муњоз Мартин Француска филологија и заврши да биде наставник во училиште и пред сè, писател. Обожавател на По, Стивенсон и Дикенс, чие влијание се наоѓа во неговата работа, минатата година имаше 40 години откако тој ја освои наградата Награда за чамец со неговите ликови од фрателот Саламанка Фреј Перико и неговото магаре. Неговите авантури траат повеќе од 60 реизданија. Тие и него пиратски крлеж нејзините икони на Шпанска литература за деца од последната четвртина на XNUMX век. Сите негови дела се продадени милиони примероци и се преведени на Многу јазици.

Неговата работа има добиено и повеќе награди. Првиот беше Девојка детска приказна, во 1966 година, од Трите камења. После тоа на Барко де Вапор, во 1979 година; исто така и третиот Награда за голем агол на малолетнички роман, во 1984 година, од Механичкиот човек. Y ел Прва награда за Сервантес Чико за компултенс за литература за деца и млади, во 1992.

Фријат Перико и неговото магаре

ова Фраер од XNUMX век што доаѓа со твоето магаре Чорап до манастир на Саламанка Тој ќе направи револуција во спокојството што го имаа неговите 20 придружници, почнувајќи од разговор со скулптурата што ја имаат за Сан Франциско. Таму ќе живеат секакви авантури со него историска позадина на војната за независност против Французите. Во една од нив, тој дури и ќе се сретне со Дон Кихот?

Серијата се состои од 9 наслови:

 1. Фријат Перико и неговото магаре
 2. Фријат Перико во војна
 3. Фрај Перико, Калцитин и герилскиот Мартин
 4. Фријат Перико во мир
 5. Нови авантури на Фријар Перико
 6. Фријат Перико и Монпетит
 7. Фраер Перико и пролет
 8. Фрах Перико и Божиќ
 9. Фраер Перико де ла Манча

Пиратскиот крлеж

Со своето прво издание на 1982, пиратот Гарапата стана серија од неколку титули каде што ова Пират од XNUMX век, познат како „теророт на Лондон“, ги живеел своите авантури на илјада и една дестинација. Со своите бродови, сите се јавија Црвен лопен, Тој бил во Кина, Африка, Јапонија, Египет, Ромите, Америка, па дури и на Луна зачекори 16 тома.

Се разбира, тој тоа не го сторил сам, туку со галерија незаборавни ликови како пријатели. Шапарете, Карафока или Ел Чино, нејзиниот внук Лечугино, докторот Лажица, началникот на полицијата Лорд Шапарете, или адмиралот Белење, чија ќерка Флорипондија е сакана на Гарапата кој претходно бил верен Лорд Пистолете, негативецот на приказните.

Серија:

 1. Пиратскиот крлеж
 2. Пиратскиот крлеж во Африка
 3. Пиратскиот Тик во земјите на Клеопатра
 4. Пиратот Тик пристигнува пеш во храмот Абу Симбел
 5. Пиратот Гарапата е фараон во времето на Тутанкамон
 6. Пиратскиот Тик во Кина
 7. Пиратскиот крлеж во Пекинг и мандаринскиот пејач
 8. Пиратот Тик во Забранетиот град Пекинг за малку ќе го изгубеше газето
 9. Пиратскиот крлеж во Индија
 10. Пиратскиот Тик во Јапонија
 11. Пиратскиот крлеж во подземните земји
 12. Пиратскиот Тик во Рим
 13. Пиратскиот крлеж на Месечината
 14. Пиратот Гарапата во музејот Прадо
 15. Пиратскиот крлеж во Америка
 16. Пиратот Гарапата во Чичен Ица

Други ликови

Хуан Муњоз Мартин создал и други ликови како на пр Ципријан, Гладијатор Романус, Каралампио Перез, напаѓачот Балдомеро или кралот Сисебуто, но успехот на Фреј Перико и Гарапата ги засени. Сепак, неговата продукција на раскази е многу обемна.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.