Хуан Еслава Галан. Преглед на неговите историски книги и романи

Хуан Еслава Галан, признатото и популарното Хаин писател на историски роман, роден во Арјона ден како денес на 1948. На работа толку огромна колку што е разновидна, неговиот близок стил и пријатен начин на раскажување историскиот есеј, фикцијата и не-фантастиката го направија тоа повеќе од важна дупка меѓу големите имиња на жанрот во неговиот најинформативен аспект. Затоа, за да го прославам тој роденден, давам А. Прегледувам некои нивни наслови повеќе репрезентативни. И дека тие ќе бидат многу повеќе.

Хуан Еслава Галан

Доктор по писма и специјализиран во историскиот жанр со неговите прочитани и следени есеи, Еслава Галан се гордее што има работи толку обемно, колку што е разновидно, каде тој ги играл сите стилови и епохи. Од праисторијата до денес и, се разбира, справување со сите најрелевантни моменти во Историјата. И да му кажеш на начинот на кој тој прави не е лесно. И, ако обелоденувањето е придружено со а лесен и забавен стил уште повеќе ценети. Но, и Еслава Галан има напишано фантастични романи без да го напушти жанрот. Потпишал и неколку со него псевдоним од Николас Вилкокс.

Некои дела

Бидејќи има многу наслови, избирам некои од најрепрезентативните.

Првата и втората светска војна раскажани за скептиците

Можеби од најпознатите и со тоа «За скептиците», вообичаена ознака на нивните наслови. За loversубителите и fansубителите на најфасцинантниот и најстрашниот историски период кој ја сочинуваше првата половина на XNUMX век. А. турнеја исто толку исцрпна како што е документирана, но она што е направено многу лесен за читање, за аспектите на светски натпревари, од причини преку еволуцијата во оружје или стратегии и, се разбира, истакнување на нејзините главни актери. И сите насекаде полни со анегдоти.

Руската револуција им рече на скептиците

Истото се случува и со овој наслов, каде што во форма повторно на приказна исто толку брза, како и со допири на хумор, е за сè што доведе до триунфо на Руската револуција, значаен настан во историјата на современата политика. Преглед на потекло на Романови, кој беше Распутин или како помина Карл Маркс, минувајќи низ мизеријата што ги мачеше руските селани, сè додека не стигнеше до Болшевици. Плус сите средини на заговори, напади и биографии на неговите многу повеќе протагонисти.

Католичките кралеви

Како да не се третираат двајца од најважните ликови во историјата на нашата земја? Изабел I од Кастилја и Фердинанд II од Арагон ги поставија првите камења на основа на модерна Шпанија, темелите на идната империја. Но, имаше и сенки меѓу светлата.

Семејството Прадо

Комеморативна титула во врска со 200-годишнина од музејот Прадо што се одржа минатата година. По овој повод, Еслава Галан нè повикува да разгледаме план во музејот Семеен албум. Така, тој застанува на секоја рамка до се претставиме со секоја портретирана личност, од кралеви до славни или обични луѓе. И, тој исто така ни раскажува за тоа што се крие зад една или друга слика, за нивните анегдоти или тајни што ги чуваат.

Стражарство

Еслава Галан има и колекција на книги посветени на Главните гревови на историјата на Шпанија, каде собирате curубопитни факти за нив. Ова беше втор том, која се занимава со алчност низ историски епизоди кои се движат од приказните за најпознатите разбојници од XNUMX век до работата на политичките затвореници во Долина на паднатиот. Па дури и ликови како него Диони и неговиот спектакуларен напад.

Приказна за земи леб и влажно

И како да се напушти comida во историјата на Шпанија? Во овој наслов, Еслава Галан го прегледува за нас преку вашите кујни и оставата, чајната кујна, од нашите предци канибали од Атапуерца, минувајќи низ роман и нивните банкети или плочи и храна што ја донесоа муслиман или Евреи. Ниту, пак, тој заборава што дојде од Новиот свет. Сите придружени со траги и толку многу анегдоти од повеќето шарен карактери.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Консуело dijo

    Многу ми се допадна неговиот роман „Сешорита“, многу добро документиран и забавен. Благодарам