Хуан Гелман. Годишнина од неговото раѓање. Некои песни

Хуан Гелман Роден е на ден како денес во 1930 година во Буенос Аирес. Тој заврши во егзил во Мексико, откако ја напушти Аргентина кога беше воспоставена воената диктатура. Почна да пишува поезија како дете. Подоцна тој ја напушти дипломијата хемија за да се посвети целосно на пишувањето. Добитник е на повеќе награди на поезија, од Национал во Аргентина, Хуан Рулфо или Иберо-американска награда за поезија „Рамон Лопез Веларде“. И во 2007 година тој беше награден со Награда Сервантес. Во негова меморија, ова е избор на некои од неговите песни.

Хуан Гелман - избрани песни

Друг може

кога ја поминавте есента во забавување
Може низ мојот прозорец
и си направил сигнали со светлината
на последните лисја
Што сакаше да ми кажеш мајо?
Зошто си тажен или сладок во својата тага?
Никогаш не знаев, но секогаш
имаше еден човек сам меѓу златото на улицата

но јас бев тоа дете
зад прозорецот
кога си поминал мај
како да ги засолнувам моите очи

и човекот би бил јас
Сега кога се сетив

Womanена и маж понесени од животот ...

Womanена и маж понесени од животот,
жена и маж лице в лице
Dwивеат во текот на ноќта, се прелеваат од своите раце,
може да се слушнат како излегуваат слободни во сенка,
главите им се одмораат во убавото детство
што тие создадоа заедно, полни со сонце, светлина,
жена и маж врзани за нивните усни
исполнете ја бавната ноќ со целото нивно сеќавање,
жена и маж поубави во другиот
тие го заземаат своето место на земјата.

Епитаф

Птица живееше во мене.
Цвет патуваше во мојата крв.
Моето срце беше виолина.

Сакав или не. Но понекогаш
тие ме сакаа Исто и јас
тие ме направија среќен: пролет,
рацете заедно, колку среќни.

Велам човекот мора да биде!

Тука лежи птица.
Цвеќе.
Виолина.

Сабја

Поемата плива на ветер и сјае.
Тој не знае до кога е
што го влечат тука, каде
сигурно ќе умре
на отворено со beверовите.
Би сакал да ги разберам theверовите
да го разберам мојот beвер. На
тоа всушност ве тера да стенкате од животинско дишење.
Која благодат беше освоена во вашиот здив?
Ништо што не беше изгубено.
Сомнежот крцка под мекото.
Во овие раце.

Вратата

Ја отворив вратата / мојата убов
подигнете / отворете ја вратата
Имам душа залепена на непцето
трепери од ужас

дивата свиња ме згази
дивиот задник ме бркаше
во оваа егзилска полноќ
Јас и самиот сум astвер

Отсуство на убов

Како ќе биде, се прашувам.

Како ќе биде да те допрам покрај мене.
Луд сум низ воздухот
дека одам дека не одам.

Како ќе биде да легнеш

во вашата далечна земја.
Одам од сиромашниот Христос до твоето сеќавање
прикован, повратен.

Beе биде како што е.

Можеби моето тело ќе експлодира сè што се надевав.
Тогаш ќе ме јадеш слатко
парче по парче.

Јас ќе бидам она што треба.

Вашата нога. Твојата рака.

Фабрики за Loveубов

И јас го изградив твоето лице.
Со гатања на loveубов, го изградив твоето лице
во далечните дворови на детството.
Rickиверичар со срам,
Јас се скрив од светот за да го издлабам твојот имиџ,
да ти го дадам гласот,
да ти ставам сладост во плунката.
Колку пати треперев
едвај покриена со летната светлина
Како што те опишав со мојата крв
Чиста моја,
вие сте создадени од колку станици
и твојата благодат се спушта како колку самракот.
Колку од моите денови твоите раце измислија?
Колку бесконечен број бакнежи против осаменоста
потопете ги чекорите во прашина.
Јас ти служев, те рецитирав по патиштата,
Ги напишав сите твои имиња на дното на мојата сенка,
Ти направив место во мојот кревет
Те сакав, невидлив буд, ноќ по ноќ.
Така пееја тишините.
Години и години работев да те направам
пред да слушнеш единствен звук од твојата душа.

Подигнете ги рацете ...

Подигнете ги рацете
ја заклучуваат ноќта,
ослободи го на мојата жед,
тапан, тапан, мојот оган.

Нека ноќта не покрие со bвонче,
тоа звучи тивко на секој удар на loveубовта.

Закопај ми ја сенката, измиј ме со пепел,
Ископај ме од болката, исчисти го воздухот:
Сакам да те сакам бесплатно.

Вие го уништувате светот за да се случи ова,
го започнувате светот за ова да се случи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.