Anоан Маргарит ја добива наградата Сервантес. 4 песни

 

Фотографија: веб-страница на anоан Маргарит.

Anоан Маргарит само го освои Награда Сервантес 2019 година. Најзначајната книжевна награда на шпански јазик, обдарена со 125.000 евра, ја доби оваа Каталонски поет кој го одгледувал своето дело на двата јазика, како стандарден носител на културен спој надвор од која било идеологија. Овие се 4 негови песни за да го запознаат, прочитајте го или повторно откријте го.

Anоан Маргарит

Anоан Маргарит и Консарнау е родена во Санахуја, Леида, на 11 мај 1938 година поет, архитект и професор веќе пензиониран од Политехничкиот универзитет во Барселона. Како поет започна да објавува на шпански јазик назад во 60-тите со Песни за хор само на човек. И тој не го повтори тоа дури десет години подоцна со Кроника. Неколку години подоцна започна да објавува на каталонски јазик. Дали е тој самиот преведувач на неговото дело на шпански јазик, иако тој пишува нејасно и во едното или во другото. Минатата година ги објави своите мемоари: За да имате куќа мора да ја добиете војната.

En 2008 Anоан Маргарит беше Национална награда за поезија и исто така Национална награда за литература на Генералитатот на Каталонија. И во 2013 исто така ја освои наградата Поети од латинскиот свет Виктор Сандовал, од Мексико. Оваа награда Сервантес ја круниса неговата кариера, која е исто така и на еден од најчитаните современи поети на шпански.

Антологија за читање е онаа на Сите песни (1975-2015). Ги избрав овие четири.

4 песни

Четири наутро

Првото куче завива, и веднаш
има ехо во дворот, други одекнуваат
во исто време во една кора,
груб и без ритам.
Лаат, нивните муцки се насочуваат кон небото.
Од каде потекнувате, кучиња? Што утре
евоцира лаење на ноќта?
Слушам како лаеш на сонот на ќерка ми
од палетата, опкружена со измет
со која означувате територија
на улички, патио, отворени простори.
Како што сум правел
со моите песни, од каде завивам
и ја обележувам територијата на смртта.

Писмото

Секогаш гледавте напред
како морето да е таму. Вие создадовте
на овој начин движење на бранови
туѓо и митско на некоја плажа.
Бевме обединети од опасната сила
што и дава loveубов осаменост.
Тоа сè уште ми трепери прстите,
незабележливо овој труд.
Напуштена патека помеѓу мене и тебе,
покриени со букви, мртви лисја.
Но, знам дека патот опстојува.
Ако ја положам раката на малиот пакет,
Го чувствувам како лежи на твој грб.
Порано слушавте напред
како морето да е таму, веќе трансформирано
со уморен, рапав и топол глас.
Малку не обединува уште: само трепет
на оваа фина хартија меѓу прстите.

Чекајќи

Ви недостасуваат толку многу работи.
Значи, деновите се исполнуваат
моменти направени од чекање за твоите раце,
да ги промашиш твоите мали раце,
што толку пати ми го земаа рудникот.
Ние мора да се навикнеме на твоето отсуство.
Едно лето веќе помина без твоите очи
а морето исто така ќе мора да се навикне.
Вашата улица, уште долго време,
ќе почека, пред твојата врата,
со трпеливост, твоите чекори.
Никогаш нема да се заморите од чекање:
никој не знае да чека како улица.
И ова ќе ме исполни
дека ме допираш и дека ме гледаш,
ти ми кажуваш што да правам со мојот живот,
Како поминуваат деновите, со дожд или сино небо,
веќе организирање на осаменост.

Предни светла ноќе

Се обидувам да ве заведам во минатото.
Рацете на тркалото и ова светло
од ноќниот клуб на контролната табла
-зимска фантазија- танцувај со тебе.
Зад мене исто како голем камион
утре прави рафални светла.
Никој не вози и ме престигнува,
но сега јас и ти патуваме заедно
а автомобилот може да биде двата коња
од шеесеттите години до Париз.
„Je ne жалиме риен“ пее Едит Пјаф.
Под прозорецот, ноќта влегува
ладно од автопатот и минатото
тој се приближува бргу:
прекрсти и заслепете ме без да ги намалам светлата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.