Аleенде, Еспиноза, Асенси, Вилар, Мокија ... 8 бестселери за овие месеци

Некои штотуку излегоа, а некои се најдоа на пазарот веќе некое време, но веќе се на врвот на најпродаваните листи. Презимиња како А.Леленде, Еспиноза, Асенси, Вилјар, Мокија, Хес, Монфорт или Дел Вал тие се авторите бестселер кои се истакнуваат во оваа прва половина на годината. Ајде да го прегледаме титули од овие нови хитови од писатели што се навикнати на нив.

Ливче со долго море - Изабел Аленде

Аleенде е повеќе од се користи за статус на бестселер. Ова е неговата најнова приказна.

Одиме во Граѓанската војна со младиот лекар Виктор Далмау, кој заедно со неговиот пријател пијанист Розер Бругуера, мора да ја напушти Барселона во егзил во Франција. Плови во Винипег, брод изнајмен од поетот Пабло Неруда, кој однесе повеќе од две илјади Шпанци во Чиле. Таму ги примаат како херои и ќе бидат интегрирани во општеството на земјата сè до државниот удар што го собори д-р Салвадор Аleенде, пријател на Виктор, поради нивната заедничка loveубов кон шахот.

Најдоброто нешто за одење е враќање - Алберт Еспиноза

Друг кој го поминува денот како бестселер е Алберт Еспиноза. И ова е твое нов предлог во неговата вообичаена линија на оптимистички тон со филозофски белешки. Тоа е приказна за спомените, простувањето и loveубовта што за еден ден, на 23 април, помеѓу градот Барселона и островите Ишија и Менорка.

Свеќа - Хуан Дел Вал

Дел Вал бил Награда за пролетен роман 2019 година со оваа книга каде ја среќаваме Кандела. Таа е жена во четириесеттите години со нормален живот, навикната на осаменост, многу внимателна и со кисела смисла за хумор. На кратко, портрет на единствена жена.

Сакура - Матилде Асенси

Континуиран бестселер, Асенси се врти со овој роман каде што традиции на јапонската култура со импресионистичко сликарство, отпечатоци од укио-е и улична уметност. Како алегорија на сето ова, а исто така и на ликовите и приказната, го има тоа Цреша Цвет, насловот сакура, кој исто така ги симболизира убавината и минливоста на животот. Сите да ги разоткриеме енигмите на исчезнување на слика на Ван Гог купена од јапонски милионер.

Илјада ноќи без тебе - Федерико Мокија

Невозможно е да се прочита името на овој Италијанец и да не се размислува за континуирани најпродавани книги. Ова е втор дел од Вечерва кажи ми дека ме сакаш. Се вратат во Софија, протагонистка, која по пауза во Русија, решава да го среди својот loveубовен живот. Но, на патување во Сицилија за да ги посети неговите родители, тој ќе открие а семејна тајна тоа ќе влијае длабоко на вас.

Womenените купуваат цвеќиња - Ванеса Монфорт

Литература на женски јазик на пет жени кои живеат во центарот на градот и обично купуваат цвеќиња за разни причини: за неговата тајна loveубов, за неговата канцеларија, да ги слика, за неговите клиенти или ... за мртов човек. И тоа е протагонистката што ја раскажува нејзината приказна.

Германската куќа - Ана Хес

Друга приказна за женски протагонист е онаа за Ева Брун, чиј живот се врти околу Германската куќа, традиционален ресторан управувани од нивните родители и каде сите го делат својот ден за ден.

Но, во 1963 судбината ја тера Ева да мора да дејствува толкувач во првото судење на Аушвиц, и покрај противењето на неговото семејство. И кога ќе оди преведување на сведоштвата на преживеаните, откријте го ужасот на концентрациони логори и дел од поновата историја за кој не знаев.

Последниот брод - Доминго Вилар

Не е важно што поминаа десет години од објавувањето на неговата претходна книга, истите оние што неговите најпосветени следбеници ги чекаа на ова нова испорака на друг случај за него Виго инспектор Лео Калдас. Вреди, бидејќи Вилар се врати на своето место на врвот од најпродавани автори. Пример за совршена комбинација помеѓу приказна за начините и опкружувањата, на детективски роман и оние карактери дека се поврзале со него пред повеќе години срце на вашите читатели.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)