_ Wuthering Moors_, од Емили Бронте. 6 лица за Кетрин Ерншо и Хитклиф

Емили Бронте е роден на ден како денес 199 години. Ретко е толку многу литературен талент се собраа во исто семејство, но таа и нејзините сестри Шарлот (Janeејн Ер, Ширли) и Ана (Агнес Греј, закупецот во салата Вајлдфел) им останаа за цела вечност. Случајот на Емили е уште повпечатлив бидејќи ја постигнавме таа вечност со еден роман, Wuthering Heights (1847) Соодветен наслов за самитот, кој исто така на крајот достигна како олицетворение на романса за романса на Викторија.

Потпишан под псевдонимот на Елис вонче и навреден од критичарите на тоа време, подоцна беше признат како единствен пример за подлабок и повеќе содржан израз на англиската романтична душа. Неговиот амбиент во темните морси во Јоркшир и неговите главни ликови, непостојаниот Кетрин Ерншо и диви и страсни ХитклифНеговата незаборавно. Денес правиме обиколка на некои од лица кој ги играше во десетици филмски и телевизиски адаптации што се направени.

Моите големи страдања на овој свет беа страдањата на Хитклиф, ги гледав и чувствував секој од самиот почеток. Големата мисла за мојот живот е тој. Ако сè пропаднеше и тој се спасеше, јас ќе продолжев да постојам, и ако сè останеше и тој исчезна, светот ќе беше потполно чуден за мене, не би ми се чинело дека сум дел од него. Мојата loveубов кон Линтон е како зеленило во шумата: времето ќе го промени, веќе знам дека зимата ги менува дрвјата. Мојата loveубов кон Хитклиф наликува на вечните длабоки карпи, извор на мало видливо, но неопходно задоволство. Нели, јас сум Хитклиф, тој е секогаш, секогаш во мојот ум, не како задоволство, како што не сум задоволство за себе, туку како свое суштество. Затоа, не зборувајте повторно за разделба, невозможно е ...

Тоа е еден од најпопуларните пасуси на овој интензивен и ужасен приказна за loveубов, одмазда, омраза и лудило помеѓу Кетрин Ерншо и Хитклиф. И оној што го содржи суштината што поточно го сумира. Loveубов која ќе трае над смртта и неговите потомци.

Не obstante, неговата структура како роман е комплексна и, во тоа време, ги изненади критичарите и читателите. Не е лесно за читање И, како и секогаш, тие ќе бидат најмрзливи или оние кои не беа во можност да ги минат првите неколку страници. Значи, повторно се враќаме на поудобна опција: нивните разни адаптации и верзии во филмот и телевизијата. Овие се само неколку.

Wuthering Heights (1939)

Северноамериканска продукција во режија на Вилијам Вајлер, тоа беше првата адаптација за кино. Тој имаше една од оние улоги што ги собраа најдобрите британски настапи во тоа време. Лоренс Оливие, Мерл Оберон и Дејвид Нивен ги компонираа Хитклифс, Кетрин и Едгар Линтон со највоздржаниот тон во тоа време.

Wuthering Heights (1970)

Британци Режисер беше Роберт Фуест, а во него играа тогаш новодојдените Тимоти Далтон и Ана Калдер-Маршал. Номиниран е на Златните глобуси за најдобар ОСТ.

Wuthering Heights (1992)

Исто така Британци. Сега поминаа 25 години од премиерата на оваа адаптација во режија на Питер Космински. Во него играа двајца актери во најдобрата кариера: Французинката ietулиет Бинош и Англичанецот Ралф Фајнс. И прекрасната саундтрак, која веќе вреди да се гледа, ја потпиша јапонскиот композитор Рјуичи Сакамото.

Wuthering Heights (1998)

Британски телевизиски филм во режија на Дејвид Скинер. Главните јунаци се Орла Блејди и Роберт Каванаг. Исто така, таму беше еден млад Метју Мекфадиен како Харетон Ерншоу, друг редовен актер на приказни за периодот и подоцна познат.

Wuthering Heights (2009)

Две-епизодна телевизиска минисерија во режија на Коки Гидројк, а во главните улоги се појавуваат Шарлот Рајли и сеуште непознатиот Том Харди, кои беа двојка од реалниот живот.

Wuthering Heights (2011) 

Режисер беше Андреа Арнолд и ги толкуваше Каја Скоделарио како Кетрин и Jamesејмс Хаусон како Хитклиф.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.