Theолтите очи на крокодилите

Theолтите очи на крокодилите

Theолтите очи на крокодилите

Theолтите очи на крокодилите (2006) е роман бестселер од француската писателка, новинарка и учителка Кетрин Панкол. За возврат, оваа книга е првата рата од хомонимната трилогија, продолжена од Бавниот валцер на желките (2008) y Вервериците во Централ парк се тажни во понеделник (2010).

Покрај тоа, огромниот уреднички успех на Les Yeux Jaunes des Crocodiles - Оригиналното име на француски јазик - го направи меѓународно познат Панкол. Всушност, оваа титула ја доби, меѓу другите, наградата „Меисон де ла Пресе“. Исто така, нејзината приказна беше донесена на големото платно во 2014 година под режисерската палка на Сесил Талерман; главните улоги ги толкуваат Емануел Беарт и Julули Депардје.

Резиме на Theолтите очи на крокодилитеод Кетрин Панкол

Почетен пристап

Josephозефин е 40-годишна жена, која живее во Париз со нејзиниот сопруг Антоан и нивните две ќерки, Хортензе и Зои. Прво, И покрај очигледниот неуспех на нејзиниот брак, таа не е во можност да донесе убедлива одлука поради нејзината несигурност. Во секој случај, раскинувањето е неизбежно, бидејќи нејзиниот сопруг изгледа патетично откако бил отпуштен од оружјето каде што работел.

За повеќе инри, Антоан е во таа ситуација веќе една година и наместо да се тресе, тој почнува да и е неверен на својата сопруга. Потоа следува последната дискусија со логичкото раздвојување. Од тој момент, се ослободуваат низа малку надреални и меѓусебно поврзани настани. Една од нив е работата што Антоан ја презема во Африка како управител на фарма за крокодили.

Секундарните карактери

Другите чудни настани вклучуваат споредни ликови. Прво: енигматичниот Ширли, необичен сосед; и второ: Студената мајка на Josephозефин, Анриет. Вториот се ожени со магнатот Марсел Горш во втора венчавка, што и овозможи да има гламурозен живот каков што отсекогаш посакуваше.

Точката на флексија

Текот на настаните добива радикален пресврт кога Ирис, Привлечна сестра на Josephозефин, Тој тврди дека напишал роман, иако, тоа е лага. Уште повеќе, тој претпочита да ја чува измамата до крај, до тој степен што ќе ја замоли неговата сестра да го напише текстот. Иако на Josephозефина не и се допаѓа идејата, на крајот таа се согласува да го образложи текстот во замена за добивање на поголем дел од парите (и исплата на долговите).

Некои месеци подоцна се појави објавена книгата, чија содржина се базира на огромната историско знаење од Josephозефина околу XNUMX век. Лансирањето стана уреднички успех; Ирис ја добива целата слава; Josephозефина, заработката. Сепак, пријателите на историчарот се сомневаат дека таа е вистинскиот автор на книгата и ова на крајот влијае на односот помеѓу сестрите.

Анализа

Тематска

Заплетот ги содржи околностите што го опкружуваат секојдневниот живот на обичните мажи и жени во метропола како Париз. Таму, женските членови на приказната ги манифестираат (секоја на свој начин) своите неисполнети желби среде приказна полна со лаги. Но, не е сè солзи и разочарување, има и простор за loveубов, смеа и соништа.

Симболика

Les Yeux Jaunes des Crocodiles Тоа е книга натоварена со многу симболика. За да започнете, жолтите очи на влекачите претставуваат различни форми на страв: од смрт, од живот, од станување себеси, да се изгубат, да бидам искрен ... Сите ликови се прилично исплашени од нешто.

Слично на тоа, Панкол ги спротивставува квалитетите на неговите ликови преку ужас. На пример: Хенриет Горш не се плаши од ништо, само што нема доволно пари. Соодветно на тоа, тој ја презира својата најмлада ќерка Josephозефина, која е чувствителна и дарежлива. Наместо тоа, нејзината најстара ќерка Ирис и пренесува на Хенриет (слика на) сè што и се восхитува: сила и моќ.

Концепција на делото

Кетрин Панкол детално објасни како ја состави својата приказна за време на интервју доделено во 2015 година на Софи Мејсон од австралискиот портал Пердуви од оганd. Потоа, францускиот автор алудираше на фразата на Исак Динесен, која гласи: „тоа започнува со перцепција, еден вид претчувство на претставата… Потоа доаѓаат ликовите, ја преземаат сцената и ја прават приказната“.

Влијанија

Theолтите очи на крокодилите докажува разновидноста на темите и стиловите што ги читала Кетрин Панкол уште од дете. Добро, во различни интервјуа таа тврди дека уживала во читањето приказни за египетската, арапската и скандинавската митологија. Слично на тоа, спомена и францускиот писател Браќата Карамазови (Достоевски), Ле Пере Гориот (Балзак), па дури и Дејвид Коперфилд.

Протагонист заснован на вистински лик

Панкол му објасни на Мејсон дека неговиот протагонист е заснован на вистинска личност. „Јас и таа разговаравме, таа имаше одреден старомоден изглед, малку шармантен и додека слушав, го почувствував тоа познато чувство! Josephозефин требаше да се роди “. Со овие зборови, францускиот писател опиша истражувач што го запознала на плажата во Нормандија.

Исто така, Панкол спомена дека истражувачот на ЦНРС (Национален центар за научно истражување - француски акроним) бил фокусиран на една студија 30 години: Продавачите на патнички весници од XNUMX век во Франција. Од тој момент, авторот развил свет околу Josephозефина, која за разлика од вистинскиот лик, анализира ликови од XNUMX век.

Раѓање на трилогија

На почетокот, галичкиот писател не помислил да развие трилогија. Сепак, на крајот од првата книга, Панкол продолжи да размислува за ликовите ... „Што се случи со нивните животи? Дали си тажен или среќен? На овој начин се појавија двете последователни рати во кои се изложени различните перспективи на другите ликови.

За авторот, Кетрин Панкол

Роден е на 22 октомври 1954 година во Казабланка, Мароко; во тоа време овој град сè уште беше дел од француски протекторат. Кога имала пет години, малата Кетрин се преселила во Париз со своето семејство. Подоцна, За време на нејзината младост, таа тренираше да стане професор по француски и латински јазик.

Цел живот поврзан со писма и новинарство

Во средината на 70-тите години, Панкол го заврши докторатот за модерни писма на Универзитетот во Нантер и ја започна својата новинарска кариера. Откако го објави својот прв роман, Moi d'abord (Јас прво, 1979 година), се пресели во Newујорк. Таму, тој се запиша на Универзитетот Колумбија за да покрене курс за креативно пишување и потоа продолжи да работи на тој универзитет.

Почнувајќи од 1981 година, францускиот писател започна да работи како уредник за novelas и како колумнист во списанијата Elle y Мач. Во гореспоменатите медиуми, тој се здоби со значителна слава поради стилот на неговите интервјуа. Додека беше во Големото јаболко, Кетрин Панкол се омажи и роди две деца (женско и машко). Таа во моментов е разведена и живее во Париз.

Книгите на Кетрин Панкол

Јуџин & ме (2020) е дваесет и втора книга потпишана од Панкол, кој ја чува литературната кариера во текот на четири децении. Тоа е кариера катапултирана од 2006 година благодарение на лансирањето на Theолтите очи на крокодилите. Не е изненадувачки што овој текст е преведен на скоро десетина јазици; меѓу оние: кинески, корејски, италијански, полски, руски, украински и виетнамски.

Библиографија

Освен споменатите Moi d'abord, Les Yeux Jaunes des Crocodiles y Евгениј и Мои, Списокот со книги на Панкол е комплетиран со следниве наслови:

 • Варварот (Барбаре, 1981)
 • Скарлет те молам (Скарлет, да е можно, 1985)
 • Сурови мажи не шетаат по улиците (Les hommes cruel ne circulant pas les rues, 1990)
 • Од надвор (Vu de l'extérieur, Сеуил, 1993)
 • Толку убава слика: Jackеки Кенеди (1929-1994) (Уне си убава слика, Поени повторно се издаваат, 1994)
 • Уште еден танц (Обезбедете некаква опасност, 1998)
 • Et monter очигледно не сака огромна ... (2001)
 • Човек на далечина (Un homme à на далечина, 2002)
 • Држи ме: животот е желба (Ембрасез-мои, 2003)
 • Бавниот валцер на желките (La Valse Lente des Tortues, 2008)
 • Вервериците во Централ парк се тажни во понеделник (Les écureuils de Central Park се тажни, 2010)
 • Девојчиња [Епизода 1: Танцувајте преку ден] (2014)
 • Девојки 2 [Епизода 2: Само еден чекор подалеку од среќата] (2014).
 • Девојки 3 [Епизода 1: Дојдете главно во живот] (2014)
 • Три бакнежи (Троис-бајзери, 2017)
 • Креветче (2019)

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)