Списокот на книги препорачани од Josephозеф Бродски, Нобелова награда за литература

Дали знаете кој беше Josephозеф Бродски? Ако знаете дека тој бил руско-американски поет, дали знаете нешто друго за неговиот необичен живот? Дали знаете што студирал и како требало да биде Нобелова награда за литература во годината 1987? Во оваа статија ќе ви кажеме скоро сè за него и исто така ќе откриеме каков беше списокот на препорачани книги што ги советуваше на своите студенти од Маунт Холиук.

Дали го знаевте ова за Josephозеф Бродски?

 • Роден е и израснат во античкиот град Ленинград, сегашен Санкт Петербург.
 • Го напуштил училиштето кога имал само 15 години Или поточно, тој беше протеран, а во тоа време тој имаше до 7 различни и повремени работни места (механичар, во мртовечница, во фабрика, во пластеници и сл.).
 • Откако го напуштил училиштето се свртел автодидакт: Читаше книга по книга и тоа го натера да има добра идна работа.
 • Тоа беше а реномиран преведувачТој беше добар во тоа и доби работни места за тоа.
 • Тој одржуваше часови по литература на различни американски универзитети.
 • Тој напиша многу поезија на руски јазик, но исто така и на англиски, што ќе биде неговиот нов јазик откако ќе се пресели во САД.
 • Покрај поезија, тој би работел и со есеи и драми.
 • Почина во 1996 година во Newујорк.

Книги што ги препорачавте

На еден од неговите часови по литература, Јосиф Бродски им препорача на своите студенти многу сеопфатен список со книги кои според него биле неопходни за читање за да може да се одржи течен и обемен разговор со некого. Тие се како што следува:

 1. Хиндуистички свет текст «Багавад Гита »
 2. Митолошки епски текст од Индија: „Махабхарата“
 3. „Епот од Гилгамеш“
 4. Стариот завет
 5. Илијада, Одисеа од Хомер
 6. Девет истории, Херодот
 7. Трагедии од Софокле
 8. Трагедии de верверица
 9. Трагедии од Еврипид
 10. „Пелопонеската војна“од Тукидид
 11. „Дијалози“, од Платон
 12. Поетски, Физика, Етика, Дел алма на Аристотел
 13. Александриска поезија
 14. «Од природата на нештата » од Лукрецио
 15. «Паралелни животи “, од Плутарко
 16. „Енеида“"Буколик »"Грузиски », од Вирџилио
 17. „Анали“, од Тацит
 18. „Метаморфоза“"Хероида »"Уметност на lovingубов », од Овид
 19. Книга на Новиот Завет
 20. „Lивоти на дванаесетте Цезари“, од Суетонио
 21. „Медитации“, од Марко Аурелио
 22. „Песни“, од Катуло
 23. „Песни“, од Хорасио
 24. „Говори“, од Епиктето
 25. „Комедии“, од Аристофан
 26. „Различна историја“"За природата на животните “, од Клаудио Елиано
 27. «Аргонаутикас», од Аполониј од Родос
 28. „Lивотите на императорите на Византија“, од Мигел Пселос
 29. „Историја на падот и падот на Римската империја“, од Едвард Гибон
 30. „Enneads“, г.е Плотинус
 31. „Историја на црквата“, од Еузебио
 32. „Утеха на филозофијата“, од Боесио
 33. „Картички“, од Плиниј Помладиот
 34. Византиска поезија
 35. „Фрагменти“, од Хераклит
 36. „Исповеди“, на Сан Агустин
 37. „Сума Теологика“, на Свети Тома Аквински
 38. „Малку цвеќиња“, на Свети Франциск Асизиски
 39. "Принц", од Николо Макијавели
 40. „Комедија“, од Данте Алигиери
 41. „Триста романи“од Франко Сакети
 42. Исландски сага
 43. Вилијам Шекспир со своите претстави «Антониј и Клеопатра »"Хамлет »"Магбет » Y "Хенри V »
 44. Книги Франсоа Рабел
 45. Книги на Френсис Бејкон
 46. Избрани дела, Лутер
 47. Калвин: „Институцијата на христијанската религија“
 48. Мишел де Монтењ: „Есеи“
 49. Мигел де Сервантес: „Дон Кихот“
 50. Рене Декарт: „Говори“
 51. Песна на Роландо
 52. Beowulf
 53. Benvenuto Cellini
 54. „Образованието на Хенри Адамс“ од Хенри Адамс
 55. „Левијатан“ од Томас Хобс
 56. „Мисли“ од Блез Паскал
 57. „Изгубен рај“ од он Милтон
 58. Книги од Johnон Доне
 59. Ендру Марвел Книги
 60. Книги Georgeорџ Херберт
 61. Книги Ричард Крашо
 62. „Договори“, од Барух Спиноза
 63. „Повелбата на Парма“"Црвено-црно »"Lifeивотот на Хенри Брулард », од Стендал
 64. „Патувања на Гуливер“, од Jonонатан Свифт
 65. «Lifeивотот и мислењата на господинот Тристрам Шенди », од Лоренс Штерн
 66. „Опасни врски“, од Чодерлос де Лаклос
 67. „Персиски букви“, од Барон де Монтескје
 68. „Втор договор за граѓанската влада“, од он Лок
 69. „Богатството на народите“, од Адам Смит
 70. „Дискурс за метафизика“, од Готфрид Вилхелм Лајбниц
 71. Целиот Дејвид Хјум
 72. „Федералистички документи“
 73. „Критика на чиста причина“, од Емануел Кант
 74. „Страв и трепет“"Или едното или другото »"Филозофски трошки », од Сорен Киркегор
 75. „Сеќавања на подлогата“"На демони “, од Фјодор Достоевски
 76. „Демократија во Америка“, од Алексис де Токвил
 77. „Сјај“"Патување во Италија “, од Јохан Волфганг фон Гете
 78. „Русија“, на Астолф-Луј-Леонор и Маркиз де Кустин
 79. „Мимесис“, од Ерик Ауербах
 80. „Историја на освојувањето на Мексико“, de Вилијам Х.Прескот
 81. „Лавиринтот на самотијата, од Октавио Паз
 82. Логиката на научно истражување »"Отвореното општество и неговите непријатели “, од сер Карл Попер
 83. „Маса и моќ“, од Елиас Канети

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   адвокат dijo

  Задачата на Титаник обидете се да ги завршите сите и да ги разберете. Јас го чувам списокот. Не само што ги читате, туку и ги разбирате.