Хозе Рамон Гомез Кабезас: «Да се ​​освои читател значи да се искачи на Еверест»

Фотографија: Хозе Рамон Гомез Кабезас. Фејсбук.

Хозе Рамон Гомез Кабезас објави нов роман, Баладата за обесената, но исто така потпиши се Реквием за танчерка на музичка кутија, Очи што не гледаат o Нападот на Маршал. Е психолог и ја комбинира професијата со пишувањето. Тоа е исто така Претседател на здружението „Новелпол“ (Пријатели на полициската литература). И тој е мојот сонародник од Сиудад Реал.

Јас навистина го ценам вашето време, посветеност и kindубезност за ова интервју каде тој ни раскажува малку за сè: омилени автори, книги и ликови, претстојни проекти и како тој го гледа социјалниот и уредничкиот пејзаж што го живееме.

ИНТЕРВЈУ СО КАБЕЗА НА JOSÉ RAMÓN GÓMEZ

 • ВЕСТИ ЗА ЛИТЕРАТУРА: Дали се сеќавате на првата прочитана книга? И првата приказна што ја напиша?

JOSÉ RAMÓN GÓMEZ CABEZAS: Не се сеќавам точно за која книга станува збор, замислувам дека некои стрипови од Мортадело и Филемон или некоја друга долга приказна за Бругуера. Се сеќавам дека го замолив татко ми да ми ги купи првите две рати од колекцијата Круг на криминал дека се рекламираат на телевизија, но кога имав единаесет или дванаесет години, не требаше да го разберам затоа што не го повторив. Првата книга што ме импресионираше беше Whatership Hill. Би го читал кога имав дванаесет или тринаесет години и сè уште се сеќавам дека навистина уживав.

 • АЛ: Која беше таа книга што влијаеше врз вас и зошто?

JRGC: Како што реков, така беше Whatership Hill, de Ричард Адамс. Е животот на колонија зајаци, како се организирани, правилата и како некој од нив ги прекршува. Тоа е класична приказна, но првпат ја сретнав и со тинејџерски ум како мојот, тоа беше натпревар.

 • АЛ: Кој е вашиот омилен писател? Можете да изберете повеќе од една и од сите епохи.

ЈРГЦ: Немам омилен писател, прилично многу, актуелни, класици. Да, точно е дека навистина уживам да откривам автори кои не се целосно познати, но не би можел да ти кажам само еден.

 • АЛ: Кој лик од книгата би сакале да го запознаете и да го создадете?

ЈРГЦ: Па добро Сем Спејд Не би било лошо, да се сретнеме и да го придружуваме на турнеја низ времето, Аркадни Ниту Ренко не би имал ум. ИЛИ Хари дупка. Видете, на крајот се спакувам.

 • АЛ: Дали имате некое хоби кога станува збор за пишување или читање?

JRGC: Во последно време, кога пишувам, сакам да оставам неколку реда каде што сакам приказната да продолжи, дури и првата половина реченица и тоа служи како активирање. Кога читам, немам многу хобија. Пред неколку години се принудував на тоа заврши да чита книгата, иако не ми се допаѓа. Сега, кога сум малку постара, повеќе го ценам своето време.

 • АЛ: И вашето претпочитано место и време да го направите тоа?

ЈРГЦ: читање Јас сум многу утешен од ноќи. Ми помага да го оставам денот зад мене и да се релаксирам. На пишување скоро секогаш од страна на утре Тоа е кога имам најмногу време да можам да го сторам тоа.

 • АЛ: Некој вистински или измислен комесар, инспектор, полицаец или детектив од тука или од странство, кој влијаел на вас во создавањето ликови за вашите романи?

ЈРГЦ: Па, сигурно во многу мои романи има момент Плинио, качазудо општина Томелосо. Во реалниот живот веројатно е дека Алехандро Гало, кустос и писател, патем многу добро. Исто така, полицајците што ги набудувате и кои веројатно ги прочитав, несомнено ќе бидат во мојата потсвест.

 • АЛ: Омилените жанрови покрај црната?

JRGC: Секој роман кој е добро напишан, но вистина е дека бидејќи читам скоро исклучиво црни романи, барам многу од моите читања. И, ако нема предизвик во првите решетки, тие често се распаѓаат. Јас доста сакам да читам Роман за малолетници, истото се должи на некои комплексни или едноставно затоа што исто така Сакам да го пишувам.

 • АЛ: Што читаш сега? А пишувањето?

ЈРГЦ: Па, само прочитав роман што навистина ми се допадна: Кога е зима во северното море, од Летиција Санчез Руиз, многу добро напишано. И пиши, одам со црна приказна, влечејќи трилер, глуми во деведесет проценти од жени. Беше предизвик што навистина сакав.

 • АЛ: Што мислите, како е сцената на издаваштвото за онолку автори колку што има или сакате да објавите?

JRGC: Сега, со сето ова издание на Ковид, пејзажот веројатно ќе се смени, но Во последниве години објавувањето не беше тешко, или во име на некој друг или преку десктоп издаваштво. Тешката работа е да се отворите јаз меѓу толку многу конкуренција. Да се ​​освои читател е да се искачиш на Еверест, треба да се бориш повеќе со него отколку со Рафа Надал.

 • АЛ: Дали е тежок моментот на криза што го доживуваме или ќе можете да задржите нешто позитивно за идните романи?

JRGC: Се обидувам да бидам позитивен Во скоро сè, беше тешко и продолжува да биде, без сомнение. Но, на ниво на пишување за мене тоа беше многу продуктивен момент и деновиве ми објавија роман, со кои продолжувам да имам активности и илузии кои малку ми го одвлекуваат вниманието од ден на ден. Затоа, не смеам да се жалам премногу.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.