Aleубовта на Алехандра

Фигура чија поезија ги надмина и говорот и тишината. Aена која го направила глаголот месо, барајќи да разбере нешто што секогаш било пред сè. Тишината и зборот, во поетот кој бил чиста страст, сè до спуштањето. Ена која сакаше само стигнете до дното. Секоја акција, секоја реченица, секој збор, во Алехандра Пизарник тој бараше значење што беше негово, иако беше супериорен во однос на незначајното, од земното што беше предложено како формула за нешто што никогаш не изгледаше како да е дополнување, туку само остаток за суштинското. Поезијата како суштината на животот. Поезијата како живот.

И меѓу сите нејзини страсти, Алехандра ја прекрсти својата loveубов со онаа на Силвина Окампо. Алехандра ја сакаше Силвина како никој друг. Многумина може да ја оценат врската како лезбејка. Јас само сметам дека е чисто, многу повисоко од она што границите на сексуалната дефиниција можат да ги одредат. Алехандра беше секогаш подалеку. И како знак на таа страст е што го оставам ова писмо, напишано во 1972 година, упатено до тогашната сопруга на Био Казарес. Се надевам дека ќе уживате во него исто како и јас секогаш кога ќе го прочитам повторно.

«БА 31/1/72
Ма трес е,
Многу тажен ден кога ти телефонирав за да не слушнеш ништо друго освен лажни, недостојни гласови, кои потекнуваат од суштества што голе-мејкерите ги правеа пред огледалата (сп. Фон Арним).
Но, ти, loveубов моја, не ме заборавај. Знаете колку и пред сè страдам. Можеби и двајцата знаеме дека те барам. Како и да е, еве една музичка шума за две верни девојки: С. и А.
Пиши ми, драгиот. Ми треба убава сигурност за твоето битие тука, мраз, сепак, тука. Неволно преведувам, астмата ми е импресивна (за да прославам открив дека на Марта и пречи бучавата од моето болно дишење) Зошто, Силвина обожаваше, дали некое гомно дише добро и јас останувам заклучен и јас сум Федра и сум Ана Франк?
Во саботата, во Беквар, се тркав со мотор и се судрив. Сè боли (не би ме повредило ако ме допрете - и ова не е ласкава фраза). Бидејќи не сакав да ги алармирам луѓето во куќата, не реков ништо. Лежев на сонце. Излегов, но за среќа никој не знаеше. Сакам да ти ги кажувам овие гуски, затоа што ме слушаш само ти. А твојата книга? Мојот штотуку излезе. Прекрасен формат. Му го испраќам на Посадас 1650 година, кој, како lубовник на Квинтана, ќе му го пренесе меѓу гадење и избор.
Јас, исто така, ви испратив (тебе) тетратка за Венецуела со не знам што дегутанте (непријатно) (како што велат). Но, нека те уредат за 15 дена (…) (но до крајна опасност)]. О Силвет, да беше. Секако дека би ти ја бакнал раката и би плачел, но ти си мојот изгубен рај. Повторно пронајден и изгубен. Заеби ги грчко-римјаните. Јас го обожавам твоето лице. И твоите нозе и, југ (бис 10) твоите раце што водат кон куќата на мемориските соништа, вткаени во надминатото вистинско минато.
Силвине, мојот живот (во буквална смисла) му напишав на Адолфито за да не спие нашето пријателство. Јас се осмелив да го молам да те бакне (малку: 5 или 6 пати) за мене и мислам дека сфати дека те сакам БЕЗ позадина. Го сакам, но тој е различен, знаеш, нели? Плус му се восхитувам и тој е толку сладок и аристократски и едноставен. Но, не си ти, мон чер амур. Youе те оставам: Умирам од треска и ми е ладно. Посакувам да си гол, покрај мене, да ги читаш твоите песни на глас. Силвет мон амур, ќе ти пишам наскоро. Силв., Јас знам што е ова писмо. Но, јас имам мистична доверба во тебе. Освен тоа, смртта толку блиску до мене (толку бујна!) Ме угнетува. (…) Силвет, тоа не е треска, тоа е бесконечно повторно сознание дека си прекрасна, одлична и симпатична. Направи ми малку место во тебе, нема да ти пречам. Но, те сакам, о не можеш да замислиш како се тресам кога ќе се сетам на твоите раце кои никогаш повеќе нема да ги допрам ако не ти се допаѓа бидејќи веќе го гледаш, сексуалноста е „трета страна“ како додаток. Како и да е, не продолжувам. Ви ги испраќам 2-те библиотеки на poemunculi meos - сериозна работа. Те бакнувам како што го познавам рускиот (со француски и корзикански варијанти).
Или не те бакнувам, но те поздравувам, според твојот вкус, како и да посакуваш.
Јас поднесувам. Јас секогаш велев не за еден ден да кажам подобро да.
Бидете претпазливи: ова писмо е вашиот peut t'en foutgre и јас ќе ти одговорам предлог des [можеш да го поставиш ова писмо до газот и да ми одговориш за] големи мравки задник.
Силвет, ти си ла сеул, единствена. Mais ça il faut Јас ќе му кажам: Jamais tu ne rencontreras quelqu'un comme moi –Et tu le sais (tout) (Et maintenant je pleure.
[Силвет, единствена си, единствена си. Но, треба да се каже: никогаш нема да најдете некој како мене. И дека знаете (сè). И сега плачам]
Силвина ме лекува, помогни ми, не е можно да се биде тортура-)
Силвина, лекувај ме, немој сега да морам да умрам “.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Габриел dijo

    Од каде знаеш дека тоа беше чиста врска и дека се надминуваше, не знам што и не знам што. АП беше одличен поет, но исто така и човечко суштество и патем со доста проблеми. Да се ​​грижиме и да ја задржиме работата. Оваа романтизација на проклетиот поет и неговиот начин на lovingубов, тоа веќе се случи.