8 филмови за писатели од сите времиња и жанрови

Во пресрет на премиерата минатиот месец на Толкин, за авторот на Господарот на прстените, денес избирам други 8 филмови за писатели. Очигледно има многу повеќе, но по една анкета се одлучив за овие. Сигурно секој има свои, се разбира, или други попосакувани. Во моментов се работи за овие наслови Дикенс, Лорка, Остин, сестрите Бронте, HC Андерсен, Агата Кристи y Шекспир.

Толкин

Ѕвездите Николас Хулт, добро познат по тоа што е Astвер во најновите филмови за првата генерација на X-Men. И сметајте го влијанието на Ја поминав Првата светска војна на писателот и на неговите колешки пријатели. Тој факт и односите со нив го означија создавање на таа дружина на прстенот и оние светови и јазици што доведоа до успех во светот на она што беше можеби најпознатата трилогија на фантастични книги на историјата.

Невидливата жена - Невидливата жена

Има повеќе филмови за Чарлс Дикенс, најновиот беше esta. И да не зборуваме за неговите романи, кои предвидуваат уште неколку написи. Но, за повеќе прозаични причини, прочитајте мојата посветеност на Ралф Фајнс, денес останувам со овој кој режираше и глумеше во 2013.

Таа се заснова на Роман на Клер Томалин, Англиска писателка и новинарка позната по своите биографии на големи автори како што се споменатите Дикенс, Томас Харди или Janeејн Остин. Тој раскажува како, во екот на својата кариера, Дикенс, оженет и на возраст од 46 години, запознајте млада жена од 18 години што станува твое таен lубовник сè до неговата смрт.

Чудесниот Андерсен

Можеби е повеќе за него детска меморија Јас морам за неговиот квалитет или релевантност. Но, ова Музичка верзија од 1952 година за животот на најпопуларниот дански писател на раскази за деца Ми е омилено. Има повеќе подоцнежни верзии, но оваа ми остана во срцето и заради kindубезниот, смешен и техниколорен портрет што тој го направи Дени Кеј.

В Shaубен Шекспир

Добро познат, добитник на неколку Оскари, меѓу нив и најдобриот филм, со друг Пожарникари помеѓу ... Малку е важно што повеќе или помалку одговара на реалноста, секогаш со толку многу ќошиња и тајни на најпознатиот англиски бард на сите времиња. Ниту, пак, е важно што води до комедија на недоразбирања од нејзиниот автор. Е Верзија од 1998 година веќе остана на врвот од многуте што се направени за него.

Лорка, смрт на поет

Подигнете ја раката кој не се сеќава на ова величествена ТВ серија за Федерико Гарсија Лорка. И ги има многу. Ја упати Хуан Антонио Бардем и беше објавен на крајот од 1987. Составено од 6 епизоди и може да се види повторно кога сакате на А ла Карта на РТВЕ. Го спои најдоброто од шпанското толкување, иако глумеше во него Благодатта на Никола, одличен англиски актер кој бил виден во друга од тие извонредни британски серии од 80-тите, Врати се во Brideshead.

Младата Janeејн Остин

De 2007. Во режија е Julулијан rаролд и глуми Ен Хатавеј, Jamesејмс Мекавој, Julули Волтерс или Jamesејмс Кромвел меѓу другите. Базирано на докази студирал на а романтика на познатиот писател од Викторија со младиот адвокат Том Лефрој, филмот ја пресоздаде оваа приказна за да истражува во темелите на романтизмот на нивните дела.

Сестрите Бронте

Романите на сестрите Бронте имаат илјада и една верзија во кино, но од нив како протагонисти има многу помалку. Подоцнежниот е од 2016 година, но јас се држам со ова приближување од кое тие направија Франција en 1979. Режирано од Андре Téchiné, глуми во starвезда Изабел Хаперт, Изабел Аџани и Мари-Франс Писиер. И тој прави многу мирен преглед на животот на овие три исклучителни сестри на светската литература.

Агата

И завршувам со друг филм од 1979 кој потпишува со глума на двајца тешки тежини на кино како Дастин Хофман и Ванеса Редгрејв. Вториот ја отелотворува Агата Кристи, а Хофман е американскиот новинар кој ја истражува мистериозно исчезнување во 1926.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.