8 од најозборуваните наслови во историските романи во моментов

Промашив број еден Огнена колона, на Фолет на Кен, кој штотуку е објавен и веќе е на врвот на списокот. Се чини дека милиони следбеници на велшкиот писател нестрпливо го чекаа. Но, има повеќе титули кои се наоѓаат на првите позиции на најкоментираните во моментов историски роман. Јас ги чував овие 8 книги, почнувајќи од новини до класици.

Господарите на северот - Бернард Корнвел

Трета книга во сагата за Саксонци, Викинзи и Нормани de Бернард Корнвел, престижниот англиски писател, творец на пушката Ричард Шарп и мајстор на жанрот. Поставете во викинг инвазии на Велика Британија за време на владеењето на Алфред Велики, овој наслов на серијата е објавен во 2008 година.

Главниот јунак е Ухтред Рагнарсон, понекогаш познат како Ухтред Ухтредсон. Роден во Нортумбрија, тој е фатен и посвоен од Данците. Тие го школуваат како свој. Во овој роман Ухтред врати север откако му помогна на Алфред да го претвори Весекс во независно саксонско кралство. Тој сака да ја пронајде својата сестричка, но на патот ќе наидете на земја во немири и војна.

Токму оваа сага има и а неодамнешна адаптација како телевизиска серија од вашата прва титула, Последното кралство.

месечина, палата С. - Веина Даи Рандел

Дали беше прв роман на овој кинески писател. Ние сме во годишен 631 и главниот јунак, Меи, кој живее со своето семејство тивко, но поради околности, ќе стане дел од харем на наложници на царскиот дворец. Нема да имате друг избор освен да се обидете привлечете го вниманието на царот. И тоа ќе го стори на единствениот начин на кој знае како: со квалитетите што ја направија исфрлен меѓу останатите наложници.

Насмевката на волкот - Тим Лич

Сè уште е во нарачка, бидејќи не се објавува до 26 октомври. Лич дипломирал на Универзитетот Ворвик, каде што живее и предава креативно пишување.

Друга приказна со викинзи со протагонист, поетот Киријан без земја. Тој и неговиот пријател Гунар, антички воин Викинг, сместен во Исланд, излегоа во убиј го духот што малтретираше соседна фарма. Но, тоа беше измама и убија човек. Тоа злосторство, во XNUMX век Исланд , без кралеви или поглавари, може да се чисти само со сребро или крв. Или со кои се соочува а противник со волк насмевка.

Витезот на белата свиња - Хозе Хавиер Еспарза

Новинарот и писател, автор на повеќе од 20 историски романи, го објави овој роман во 2012. Ја раскажува приказната за Зонио, што во последните години од XNUMX век од нашата ера, тој ги преминува кантабриските планини со своето семејство во потрага по подобра земја. Но, тие знаат дека може да наидат на грабеж на муслимани или да завршат како робови на големиот пазар на Кордоба. Вашите аватари ќе бидат претходници на Reconquista.

Спартан - Хавиер Негрете

Овој дипломиран студент по класична филологија негува главно жанрови во фантазија и научна фантастика. Но, тој има напишано и роман еротика успешно.

Исто така во претпродажба до крајот на овој месец, со овој роман одиме во годината 480 а. Ц. Кралот Леонидас, пред да умре во битката кај Термопилите, достави писмо до офицерот Персеј и му наредува да се врати во Спарта и да и го даде на сопругата Горго. Но, во реалноста Персеј е син на кралот Дамарато, кој, жртва на заговори на палатата, го загуби правото на тронот и мора да научи да преживува како едноставен воин.

Сагата за старите - Ева Гарсија Саенз де Уртури

En 2012 овој роман беше објавен, кој беше еден од голема продажба и критични појави. Историјата и односот на долговечен Јаго дел Кастиloо, со 10.300 години, и Adriana, младата и одлучна праисториска која се враќа во родниот Сантандер, ангажирана во музејот каде што работи, сè уште е во мода.

Капетан на морето и војната - Патрик О’Брајан

Класика на класици. Прв наслов во серијата од 21 роман напишан од британскиот мајстор на жанрот поморска авантура. Во главна улога капетанот Jackек Обри и натуралист и шпион Стивен Матурин, тие се уште се од суштинско значење за оние кои се гордеат што се loversубители на историскиот роман.

Во овој прв роман се наоѓаме Махон, во април 1800, во целост наполеонски војни меѓу Велика Британија и Франција. Таму, за време на концерт, д-р Стивен Матурин се среќава со тогашниот поручник Jackек Обри. На ликови колку што се различни, колку што се спротивни, пријателството што ќе го развиваат ќе биде засекогаш.

Јас ќе ти го спасам животот - Хоакин Легуина и Рубен Бурен

На 5 јули овој роман ја освои наградата Награда за историски роман Алфонсо Х Ел Сабио во своето шеснаесетто издание. Напишано во тандем од Легуина и Бурен, го раскажува животот на Мелхор Родригез, анархист исто така познат како «Црвениот ангел', Што спаси многу животи за време на Граѓанска војна и дека тој е прадедо на Бурен.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.