8 книги на кралеви за Денот на кралевите. Класичен, црн и епски

Ден на кралевите. Илузија, подароци, радост, роскон, аукција и последни протагонисти на Божиќните празници и стотици книги. Денес ги потенцирам овие 8 од автори толку класични како црни, епски или фантастични Софокле, Дон Винслоу, Ана Марија Матуте или Вилијам Шекспир

Заборавениот крал Гуд - Ана Марија Матуте

Објавено во 1996, овој роман веќе стана класика откако е ставен на полиците. Мајсторијата на Ана Марија Матуте го состави можеби нејзиното најпрепознатливо дело и еден од најголемите романи на современата литература. Јас не сум жанр на фантазија, туку овој портрет на А. Митски среден век и полн со басни Го сакам тоа. Истата авторка сметала дека во нејзино време е нејзина омилена книга од сите нејзини.

Тоа е сметка на фантастични приказни што раскажува раѓање и проширување на Кралство Олар со заговор полн со карактери и авантури. Поставени во симболичните предели на мистериозен север и непријателската степа на истокот и југот, кои го ограничуваат ширењето на Кралството Олар, во чија судбина тие ќе бидат основни итрина на девојче, магијата на волшебникот и правилата на играта на суштество кое живее под земја.

Хроника на зачудениот крал - Гонзало Торенте Балестер

Su Филмска адаптација Сè уште е еден од моите (многу малку) шпански филмови што можам неуморно да го гледам секој пат кога ќе се прикажува на телевизија. Торенте Балестер го објави en 1989 и тоа е многу забавна рекреација на животот во дворот на кралот Филип IV, особено кога ќе одлучите што сакате видете ја кралицата гола. Овој факт предизвикува метеж меѓу неговите советници и исповедници кои се приклучуваат на kingубовните работи на кралот со куртизана и палатарните интриги што следуваат. Сè се решава со голема иронија и многу хумор.

Кралот Едип - Софокле

Класика на класици без познат датум на создавање. Се смета за Ремек-дело на Софокле. Едип е крал на Теба и сопруг на Јокаста и се наоѓа во најславниот момент од неговото владеење. Кога ја истражувал смртта на претходниот крал Лај, открил дека тоа бил неговиот татко. А неговата сопруга Јокаста е истовремено и мајка му. Таа се самоубива и Едип, откако се заслепи, го замоли неговиот зет Креон да го пушти во егзил.

Кирот Лир - Вилијам Шекспир

Уште една класична трагедија со друг митски крал како Лир на најпознатиот англиски писател на сите времиња. Напишано е помеѓу 1605 и 1606 година и изведено во 1606 година, и се состои од пет чина во стихови и проза. Објавено е во 1608 година и извлекува извори како што се Историја Regum Brittaniae напишано во 1135 година од Offефри од Монмут, иако Шекспир ја користеше само фигурата на кралот, бидејќи аргументот е неговиот оригинал.

En Кирот Лир постојат две паралелни заговори: оној на кралот и неговите три ќерки, Гонерил, Реган и Корделија, и оној на Ерл од Глостер и неговите два сина. И во двата случаи има предавнички син и големо страдање од страна на родителите. Семејството претставува само најлоши кошмари и недовербата и лудилото ќе доведат до трагедија од која скоро никој не е спасен. Сепак, на крајот, веќе лудиот крал Лир и Глостер имаат и деца кои вистински ги сакаат, мала утеха непосредно пред да умрат.

Кралевите на кул - Дон Винслоу

Во овој претходник на Диви, Винслоу ги обновува ликовите од тој роман за да го реконструира нивното минато и нè транспортира во А. Калифорнија е скоро митско по потеклото на трговијата со дрога и неговите врски со мексиканските нарко картели. Тоа се случува во 2005 година и Бен, Чон и О. тие живеат без воздржаност на плажата Лагуна и немаат што јасно што да прават со нивните животи. Значи, Чон се враќа од Авганистан на одмор со семе од Бела вдовица, сок од канабис и прашање на време е кога ќе се зафатат со производство и продажба на марихуана. Но, започнуваат и проблемите.

Крал на лопати - oyојс Керол Оутс

Суштинско читање за писателите и како процесот на создавање роман или истиот роман може да ве подели на два дела. Нова визија за фигурата на д-р ekекил и г-дин Хајд се применува на писател со брилијантна кариера и совршено семејство кое пишува успешни детективски романи од ден на ден и станува Крал на лопати, псевдоним што ги користи за да напише други видови романи кои се многу понасилни и поморничави. Поттикнувач за оваа трансформација ќе биде поканата што тој ќе ја добие еден ден со а обвинување за плагијат од сосед на нејзиниот локалитет.

Последниот аргумент на кралевите - oeо Аберкомби

Овој британски писател е повеќе од признато име во жанрот фантазија и овој наслов ја затвора својата трилогија на Првиот закон. Тоникот на авторот продолжува, експерт за запознавање со некои прилично препознатливи и архетипски карактери (мудриот волшебник, младиот херој, суровиот осакатен). Но, тогаш тој нè учи дека никој не е како што се преправаа.

Во овој крај кралот на Северните останува на неговиот престол и има само еден воин кој може да го запре: Крвавиот. Од друга страна Кралот на Унијата почина, селаните се бунат и благородниците се борат за својата круна. Само првиот од магите има план да го спаси светот, но овој пат има ризици. И најлош ризик е кршење на Првиот закон.

Последниот крал - Мајкл Кертис Форд

Историски што треба да се заврши. Американецот Кертис Форд е наставник по латиница, преведувач и писател. Неговите дела се занимаваат главно со античка Грција и Рим. Во ова тој ја раскажува приказната за Митриадес, рано момче кое ги демонстрира своите воени вештини и сакаше да ја обедини античката грчка империја. Стана Митријади VI, крал на Понт, и четириесет години водеше многу битки, но исто така беше жртва на неговата семоќ. Вашата желба да ги следите стапките на Александар Велики го одведоа до А. драматичен крај.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.