7 книги за Јулиј Цезар на годишнината од неговото раѓање

Ирскиот актер Сиаран Хиндс како Јулиус Цезар за телевизиската серија Ромите, од HBO. Фразата е од Јулиус Цезар на Вилијам Шекспир.

Хулио Цезар ја виде светлината во Ромите el 13 јули 100 година пред Христа (според најприфатениот датум), затоа се одбележува новата годишнина од неговото раѓање. Тоа е едно од најголемите ликови на човечката историја и сите сме прочитале, виделе и слушнале нешто за тоа. И за среќа, сè уште можеме да го прочитаме.

Кој го студирал тој диплома од чисти букви со тоа ги научивме првите поими за латинскиот јазик Галија е омнис дивиса во три дела, од неговиот Од убавата Галико, на Галичка војна. И, многу деца ќе научат да читаат заедно со авантурите и лошите авантури на сиромашниот Julулио со оние неповратни Гали на Астерикс и Обеликс. Но да ги прегледаме овие 7 книги од многуте пишувања за него како протагонист и историска личност или како personaje на романи и драми.

Да почнеме со најкласичните.

Паралелни животи - Плутарх

на биографии од овој том се дел од делото на овој грчки историчар и филозоф каде тој им оддава почит на Грција и Рим. Така, тој е во контраст со одличен грчки лик со друг рим. Плутарко ги раскажува овие животи од неговото детство и обука до неговата смрт. Историските податоци тој ги составува и со цртање психолошки портрет на ликовите што зачувува морална намера.

Lifeивот на божествениот Јулиј Цезар - суетониум

Историчарот Клуч на Суетонио Транкило (околу 69-140 г. н.е.) се роди кога на власт дојде династијата Флавијан. Работел во Рим поголемиот дел од својот живот и бил во служба на императорот Трајан. Подоцна, и како секретар во времето на Адријано, беше во можност да пристапите до царските архиви. Во нив е пронајден преписка меѓу Цезар и Октавио Августо, материјал што го користел за неговиот Lивоти на дванаесетте Цезари, неговото најдобро познато дело.

Ова е првата од осумте книги кои го сочинуваат делото, во кое се раскажуваат дванаесет биографии. Суетониј сакаше да информира и да се забавува за империјалното однесување. Во тој тон тој ќе го раскаже животот на Цезар, од пред неговото доаѓање на власт до неговата смрт, минувајќи низ неговиот живот и обичаи.

Хулио Цезар - Вилијам Шекспир

За што може да се каже едно од најпознатите дела на најпознатиот англиски бард во светот. Шекспир сигурно го напишал тоа 1599. Пресоздадете го заговорот против римскиот император Јулиј Цезар, неговото убиство и неговите последици. Тоа е уште едно од многуте дела на Шекспир засновано врз историски настани.. Неговите различни верзии во кино и театар се добра замена за најмрзеливите со класиците, но е неопходен што мора да се прочита.

Престани Дефинитивната биографија - Адријан Голдсворти

Адријан златен достоен е британски историчар, специјалист во класична светска воена историја. Во оваа биографија допир сите аспекти од животот на Цесаr, од неговите воени и политички достигнувања до неговите најрелевантни лични скандали и амбиции.

Одличен портрет на фигурата на оној што знаеше да се издигне од целосен мрак за да стане најбогатиот човек на светот и држи моќ способен да стави крај на Римската Република. Но, по неговата смрт Цезар доминираше во речиси целиот познат свет и тоа харизмата трае после повеќе од 2 000 години.

Каде завиваат ридовите - Франциско Нарла

Јас веќе препорачав Повеќе од еднаш, овие одлични книги на овој галициски писател со реномиран углед за неговите историски романи. И повторно го правам тоа, затоа што неговото читање е идеално за овие денови на одмор.

Група од легионери верни на Јулиј Цезар позираат како штетници и се нудат на племе на предците Галиција да ги убијат волците што им го осиромашуваат добитокот. На нив сакаат да им биде кажано местото на митскиот рудници за злато. Од нив господарот на Рим ќе го извлече скапоцениот метал со кој ќе му го достави на Сенатот. Но кога тие убиваат бремена волчица, последниот преживеан маж, лукав и огромен волк, ќе ги брка до самиот Рим за да ја одмазди својата одмазда и ги скрати тајните планови на Јулиј Цезар.

Цезар - Колин МекКалоу

Ова е исход на панталогија посветен на Антички Рим на ова успешен австралиски писател, почина пред две години. Стартувај го годишен 54 до. CК и Кајо Хулио Цезар напредуваат преку Galia уништувајќи ги воините кралеви што им го преминуваат патот. Неговите победи во името на Рим се епски, но водачите на Републиката премногу стравуваат од нивната безгранична амбиција. До каде може да стигне најсјајниот воен човек во Рим? Кога Като и Сенатот го предадоа, Цезар, на брегот на реката Рубикон, ја донесе најважната одлука во неговиот живот: да се сврти против својата неблагодарна татковина.

Јулиус Цезар и лдо галската војна - Ана-Мари Зарка

ова сликовница е инспириран од Коментари за галската војна напишано од самиот Јулиус Цезар. Наменет е за читатели на возраст помеѓу единаесет и четиринаесет години и тоа е многу добар вовед во историјата на Римската империја. Секое поглавје вклучува juegos да го изостри вниманието и да провери разбирање на приказната и вокабуларот. Постојат и страници за документација за збогатување на вашите општа култура и неговото знаење за времето.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.