7 авантури со вистински пирати. Класици, историски и серии.

Пиратски класици

Нова рата на филмската сага за Пиратите од Карибите и сигурно повеќе од еден читател овде е страстен за неговите ликови и неговите авантури. Но Јас сум од старото училиште. На Лонг Johnон Силвер, барем, и тоа е сè. Но, има многу повеќе пирати, реални и измислени, и она што е напишано за нив е безброј.

Затоа, ги избирам овие 7 приказни од вчера, денес и засекогаш. Неколку класици од Сабатини, Салгари и Дефо, есеј отколку роман за капетанот Кид, од Ричард Закс. Првиот нобелов роман Стајнбек. И две трилогии: онаа на Васкез-Фигероа и тоа од L.ејмс Л. Нелсон.

Капетан Крв - Рафаел Сабатини

Еден од големи класици од морски и пиратски авантуристички романи. Благодарност главно на подеднакво класичниот филм во режија на Мајкл Куртиз во 1935 година, со околу Ерол Флин и Оливија де Хавиленд незаборавно.

Питер крв, лекар во Англија од XVII век, е обвинет откако биле дел од заговор против Јакобо Втори и е фатен и неправедно испратен на плантажите во Барбада. Таму Крв и неговите пријатели крадат шпански брод и стануваат пирати кои наскоро постигнуваат големо богатство и слава.

Стражарот - L.ејмс Л. Нелсон

Овој наслов е прв од трилогија направено од Робот y Братството на крајбрежјето. Има како протагонист Томас Марлоу, кој, во младоста стравуваше како пират, сега е соработник на владата на Вирџинија во заштитата на нејзините крајбрежја. Тој е назначен за капетан на наградата Плимут, главниот брод на колонијата, да се брани од Братството на брегот, група пирати предводени од Jeanан-Пјер ЛеРоас, стар и многу суров познаник на Марлоу.

Овој автор на Северна Америка е разгледан наследник на стилот и тонот de Патрик О’Брајан.

Општа историја на грабежите и убиствата на најпознатите пирати - Даниел Дефо

Овој наслов се смета главен и најдобар документиран извор и за студентите по Историја на пиратеријата и за писателите кои им дадоа таков тон на романтична легенда на пиратите.

La прв дел беше објавен во 1724 година под псевдонимот на Капетанот Чарлс Johnонсон. Но, зад него се криеше, како што се дозна многу подоцна, Даниел Дефо. неговата 17 биографии на значајни англиски пирати од тоа време (Ејвори, Мери Рид, Црна брада…), Придружуван од општи коментари за пиратеријата, нејзините опасности по нациите, нејзините причини и можно лек. Вториот дел се однесува на капетаните и екипажите кои работат во Мадагаскар, африканскиот брег и Индискиот океан.

Сандокан - Емилио Салгари

Сандокан е протагонист на а серијал авантуристички романи напишана од италијанскиот писател Емилио Салгари. И најстариот од тоа место, како мене, сигурно се сеќавам на ТВ серии од 70-тите години во која сите деца сакаа да бидат овој храбар пират од Малезија. Или бисерот од Лабуан, неговата девојка. Ми ја дадоа таа книга што ја чувам како злато на крпа.

Сандокан е А. принц од Борнео дека им се заколнал на одмазда на Британците, кои го лишиле од престолот и го убиле неговото семејство. Поради оваа причина тој е посветен на пиратеријата со прекар Малезиски тигар. Тој има екипаж и безусловни пријатели, како Португалецот Јанез, и нивната база на операции е островот Момпрацем.

И од Салгари, исто така, друг пират, Црниот корсар, кој исто така беше адаптиран за филм со истиот актер кој го играше Сандокан, Индиецот Кабир Беди.

Пирати - Алберто Васкез-Фигероа

Не можам да ја промашам квотата за татковината со познатите Jacакер jackек, создадена од Васкез-Фигероа, синоним за големи авантури. Овој роман раскажува приказна полна со акција, емоции и интриги, во која глуми ова Стар британски приватник и многу млад ловец на бисери Шпански, Себастијан Хередија. Тоа е првиот наслов на трилогијата што продолжува со Негрерос y Леон Боканегра.

Ловецот на пирати - Ричард Закс

Повеќе а историја книга отколку роман, оваа книга расклопите ја легендата дека капетанот Вилијам Кид бил пират и баканер со засенчена репутација. Закс ни покажува дека, во реалноста, Кид бил платеник во служба на англиската круна, со задача да зароби пирати и да ги принуди да ги вратат украдените богатства. Тој се фокусира главно на дуелот што Кид го водеше во текот на целата своја кариера со познатиот пират Роберт Кулифорд. Исто така, тој мајсторски го пресоздава политичкиот и социјалниот живот, како на копно, така и на море, од XVII век.

Златната чаша - Johnон Стајнбек

Хенри Морган Тоа е еден од најпознати и контроверзни кралски пирати се појави во време кога пиратеријата беше легална и патриотска активност што беше дел од војната меѓу Шпанија и Англија. Избран за адмирал од страна на баканите во 1666 година, тој предводеше експедиција која ги уништи Порт-о-Пренс и Порто Бело.

Нобеловата награда Johnон Стајнбек се фокусира на оваа приказна во освојување на Панама (Купот на злато), од кој Морган се повлече со обилен плен. Објавено во 1929 година, тоа беше неговиот прв роман.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.