61 XNUMX книги во лоша состојба се наоѓаат во Кастелон

книги

Честопати, инвестициите во уметноста се трошат не само поради недостаток на продажба, туку и заради ништовно управување што доведува до акумулирање на скапоцени литературни дела во темни тавани, каде што времето и заборавот завршуваат во неповратни копии.

Нешто вакво се случи во утробата на Бирото за култура на градот Кастелон де ла Плана, каде 61 XNUMX книги од поетот Бернат Артола се пронајдени во фатална состојба..

Писма и мувла

бернат-артола

Бернат Артола Томас (1904) беше славен валентен поет од градот Кастелон де ла Плана, чие дело беше потхранувано од локален јазик и за кое беше пофален пред и по неговата смрт во 1958 година. Теми како осаменост, loveубов или пејзажна вредност негуваше дело во кое Градскиот совет на Кастелон не се двоумеше да инвестира повеќе од 700 илјади евра кога требаше да се рашири и да им се соопшти на новите генерации.

Сепак, овие копии никогаш не беа дистрибуирани, префрлени во просториите на канцеларијата за култура во Кастелон де ла Плана, каде советникот за култура, Вероника Руиз, ги најде пред неколку часа 61-те илјади примероци на Артола завиткани во прашина и мувла, што не само што беше откривање на значителен отпад, туку и дополнителен доказ за неспособното управување и уредување на културното наследство.

Според зборовите на самата Руиз „Тие се полни со мувла и не можат да се читаат, затоа ќе мора да ги фрлиме“. Дури и да е така, тим професионалци ги анализираат сите делата, така што оние што можат да се зачуваат се продаваат и од физичка точка на Бирото и преку апликација што Градскиот совет ќе ја добие во септември. Единствениот начин да се повратат досега проценетите речиси 4 илјади евра загуби, но, пред сè, да се испочитува споменот на поетот кој ни даде стихови како овие:

ПЕРВИУРА

Виу, Поетот не погоре

вирус en l'obra sa вид:

Поезија s'aviva… ..

quan Поетот ja ès mort!

Јас ако Поетот не е важен

живот додека го видов,

Го почувствував тоа ла мор е конхорта

да по син первиу работа

Што мислите за ова „заборавање“?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)