6 читања со разни приказни и многу снег

Снег, снег и повеќе снег. Тоа е она што најмногу го гледаме во овие денови од една година, кое започна силно и секако со многу студ. Скоро целата земја е под неа и се наметнува, бидејќи нема друга опција, да остане дома. Да направиш? Пронајдете добра книга и прочитајте. И, ако сте snowубител на снег, уживајте особено, а исто така и со тие книги. Значи, има еден избор на 6 наслови со многу снег: 3 од национални автори, Енрике Лазо, Хулио Ламазарес и Хавиер Кастиloо, и 3 од нордијците, Камила Локберг, Самуел Бјерк и Nо Несба.

Најтемниот снег - Енрике Ласо

Un репер за само-објавување, експерт во маркетинг, со милиони продадени е-книги ширум светот на 16 јазици и творец на серијата романи со главна улога во Агентот на ФБИ, Итан Буш, Енрике Ласо нè напушти со едвај пред 46 години скоро три. Овој наслов е шестиот од неговата популарна серија и ја раскажува истрагата за Буш, раселен во обеспустената Монтана, на а сериски убиец кој веќе убил пет млади луѓе.

Снежната девојка - Хавиер Кастиloо

Кастиloо е уште еден референтен и издавачки феномен што го постигна со својот прв роман, Денот кога се изгуби разумот, на што следат Денот кога се изгуби wasубовта Сè што се случи со Миранда Хаф и оваа последна титула.

Поставено во Newујорк во 1998 и за време на парадата на Денот на благодарноста. Таму девојчето Киера Темплтон исчезнува а подоцна некој наоѓа неколку прамени коса покрај облеката што ја носеше. Во скок до 2003, и на денот кога Киера ќе наполни осум години, нејзините родители добиваат А. чуден пакет: VHS лента со едноминутно снимање на Киера како игра во непозната просторија.

Погледнете Тригс, студент на новинарството, започнете а паралелна истрага на настанот и открива дека се исполнети и неговиот живот и животот на Киера непознати.

Меморија на снегот - Julулио Ламазарес

Објавено е во 1982 и тоа е втора книга што го напишал Хулио Ламазарес. Беше Национална награда за најдобра изменета книга 2020 година. Со интимен и лирски тон, авторот ги користи изгубените и повторно откриени пејзажи во неговата меморија каде што нема недостаток на снег, животни или тишина на планините.

Снежно невреме и мирис на бадеми - Камила Локберг

И одиме со оние кои знаат добро за снегот, мразот и белите зими насекаде: нордијците. Започнуваме со повеќе од популарна авторка, Швеѓанката Камила Локберг, која со својата серија на Злосторствата на Фјелбека, продаде повеќе од 23 милиони примероци ширум светот. Ова е уште една од неговите наслови, поставена на Божиќ, и која исто така вклучува 4 раскази, независен, но сместен во истиот универзум како и Фјелбека и неговите ликови.

Момчето во снегот - Самуел Бјерк

Заглавени, се Норвежаните, други кралеви на студ, снег и добри криминалистички романи. Ова на Самуел Бјорк е трета титула во серијата во која глуми полицискиот пар формиран од ветеранот Холгер Мунк и многу паметна, но проблематична Миа Кругер. И двајцата ќе мора да се соочат со еден од најпознатите збунувачки сериски убијци, оној кој ги избира своите жртви целосно по случаен избор.

Снешко - Nо Несба

Завршуваме со Несбø, секако. Неговата најпозната титула, можеби, и седми од серијата од 12 што веќе доведува до неговото многу напатено и алкохолизирано враќање на доброто на Хари дупка. Можеби е и најпредвидливо и има едно од тие спектакуларни завршетоци тоа се бренд на куќата.

Тие воопшто не погодија со филмска адаптација тие му направија, и неговата оригинална хартиена приказна сигурно вреди многу повеќе. Во него, Хари Хол ќе треба да испита а серија убиства на жени во чија близина секогаш се појавува снешко.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хуанфра dijo

  За време на снежните врнежи, Луис Росо би можел да се најде на оваа листа.

 2.   Густаво Волтман dijo

  Одлична листа, „Девојчето во снег“ го привлече вниманието и неговиот заговор ми изгледа многу интересен.
  -Густаво Волтман.

бул (точно)