6 романи со црни и хорор допири избрани за јули

Хулио повторно Лето што го имаме можеби повеќе сиво или црно и, во секој случај, поинакво. Она што не се менува е читањето, книгите што не придружуваат без оглед на сезоната на годината или нивната боја. Денес ги носам овие 6 избрани романи со потемен тон и со класични имиња како Артур Конан Дојл измешана со современици како Јуси Адлер-Олсен, во неговиот последен случај на Одделот П што е сместен во Барселона. Погледнуваме.

Златен кафез - Камила Локберг

Следи во пресрет на овие времиња со женски главни ликови, шведската авторка ја паркира својата хит серија „Злосторствата на Фјелбека“ со овој наслов. Психолошка неизвесност со протагонист опишан како фасцинантен и двосмислен.

Со мрачно минато, Фај постигна сè што некогаш сакаше: привлечен сопруг, ќерка и, пред сè, добра социјална позиција и живот полн со луксуз. Но преку ноќ тој совршен живот се менува Целосно и Феј станува нова жена подготвена да возврати и да се одмазди и полна со ресурси.

Правила на крвта -Стефен Кинг

Што е лето без неколку застрашувачки приказни? Зашто господарот на теророт се собира тука четири кратки романи. Збир на допир паранормален ноар во главната улога е детективот Холи Гибни, еден од најомилените ликови од обожавателите на Кинг.

En Правила на крвта Холи Гибни ќе се справи со масакрот во средното училиште „Алберт Мекидер“, нејзиниот прв голем соло-случај. Останатите три се Телефонот на г-дин Хариган, за пријателството помеѓу две лица од многу различни возрасти и кое трае на многу вознемирувачки начин; Ивотот на Чак, со размислување за постоењето на секој од нас. Y Стаорецот, каде очајниот писател треба да се соочи со потемната страна на амбицијата.

Атентат врз Конкарно - Jeanан-Лук Баналек

Запомни го тоа Jeanан-Лук Баналек е псевдоним на германскиот издавач и преведувач Јерг Бонг. И чудат, дупнато и гурманско Комесарот Дупин е неговата најпозната креација. Ова е негово случај број осум каде што ќе треба да ја испитате смртта на лекар во градот Конкарно.

Theерка на времето - Josephозефин Теј

На шкотската писателка Josephозефин Теј, чии дела припаѓаат на т.н. Златно доба на мистериозни романи, има споредени со митски криминални имиња како Дороти Л. Сајерс или Агата Кристи.

Овој наслов објавен во 1951 година starsвезди иИнспекторот за дворот на Скотланд, Алан Грант. Закрепнувајќи се во болницата, Грант наоѓа начин да ја убие својата здодевност кога некој ќе го замоли да смисли интересна тема: онаа на погоди нечиј лик само од неговиот изглед. И Грант ќе избере портрет на Кралот Ричард Трети, можеби најнемилосниот во историјата на Обединетото Кралство, кој, според него, можел да биде невин за сите негови злосторства.

Другиот канон на Шерлок Холмс - А. Конан Дојл и други

Некои од илјадниците обожаватели на вечниот детектив Бејкер Стрит можеби не го знаат овој факт. И дали е тоа Артур Конан Дојл напиша неколку приказни за Холмс кои не се вклучени во канонот што е со нив. Вклучени се и некои апокрифни приказни Холмезијки кои и самите се дел од различен канон.

Тука го наоѓаме и познатиот детектив кој трие раменици со други митски ликови како „Рафлс“, Алистер Кроули, лорд Грејстоук (попознат како Тарзан), Сенката или Арсен Лупин.

Imртва 2117 година - Јуси Адлер-Олсен

И, конечно, го имаме нов случај од Одделот П., од серијата што е сеуште меѓународен феномен од данскиот ussуси Адлер-Олсен. Достапно од 8 јули, исто така е осма титула глуми скоро секогаш пргавиот инспектор Карл Мерк и неговиот многу по kinderубезен и енигматичен асистент Асад. Со тотално актуелна тема, овој роман го заслужи и писателот награда за читатели во Данска. И серијата е објавена во повеќе од четириесет и две земји и има повеќе од петнаесет милиони читатели.

Овој пат одиме од Кипар до Копенхаген минувајќи низ Барселона. И тоа е дека на брегот на Кипар спаси го труп на жена од Блискиот исток, додека во Барселона, новинар Anоан Ајгуадер Тој смета дека ја гледа својата голема можност за кариера кога, во извештајот за бројот на бројот на бегалците удавени на море, Кипарка како жртва 2117 година.

Во меѓувреме, во Копенхагенсе случуваат и неколку совпаѓања. Првиот, дека младите Александар одлучи одмазди се за толку неправедни смртни случаи на море. И да играм во неговите видео игра претпочита до Ниво 2117, почнува да убива неселективно. И во Одделение П. es Асад оној кој, откако ја видел сликата на таа мртва жена, се онесвести затоа што тој многу добро ја познаваше.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.