6 од првите криминални новини за 2018 година

Само неколку дена до крајот на годината, целиот мир и loveубов во овие празници и наводната среќа. Или не. Така, јас се претворам пред себе до првите новини во жанрот на моите lovesубови, најтемната црна. Како контраст со светлата и сладоста на половорените и марципанот. Оди 6 од тие први национални и меѓународни титули кои се објавени сега во јануари. Од последната книга во серијалот на шведскиот криминалистички психолог Себастијан Бергман или таа пратка потпишана од специјалистот за психолошки терор, кој е уште еден Себастијан, берлинскиот физек. 

Раната - Хорхе Фернандез Дијаз

На крајот на јануари објавен е новиот роман на овој писател и новинар, кој се враќа во Агент Ремил, контроверзниот карактер на Кама.

Калуѓерка исчезнува и остава енигматична порака. Соработник на папата Фрањо наредува двајца разузнавачи да ја бараат насекаде. Наеднаш, политички советник отпуштен од аргентинската влада Ја ангажира гувернер на едно место во Патагонија за да го подобри својот имиџ и да избегне изборна катастрофа. Но, таа ќе има помош од Ремил додека обајцата не наидат на а Државен криминал и злобна организација.

Сметано наполитички хрилер со микс на криминалистички романи, во него четири мистериозни loveубовни приказни се вкрстуваат со строгоста на истрагата и со одличен кинематографски ритам.

Умирањето не е тоа што најмногу боли - Инес Плана

Останати Елаборат трилер за заговор со добри ликови и флуидно раскажување приказни. Тој ни го раскажува случајот на еден човек кој се појави обесен во борова шума на периферијата на Мадрид, со извадени очи. Во еден од неговите џебови наоѓаат хартија со име и адреса на жена: Сара Аскарага, кој живее на неколку километри од местото каде се случило злосторството. Нежна, осамена, осамена пијачка на вотка, Сара е кревка, осамена и пијачка и избегнува секаков контакт со луѓето.

Chargeулијан Тресер, поручник на Цивилната гарда, го презема случајот, потпомогната од младиот копар Чур, кој се соочува со кривична истрага за прв пат, со едвај никакви траги. Тресер ќе открие неколку факти што ќе му дадат на трагично превртување на неговото постоење и тие ќе го означуваат засекогаш.

Пратката - Себастијан Физтек

Ново трилер од успешниот германски автор на ТерапијаПатник 23 y Проектот Jошуа. Овој пат ја раскажува приказната за младиот психијатар Ема Штајн, која повеќе не излегува од дома откако ја силувале во хотелска соба. Биле трета жртва на убиец психопат и единствениот кој избегал жив, иако без да му го види лицето. Едно утро поштарот остави пакет за својата сосетка, кого не ја познава. И прифаќајќи го, тој не замислува дека ќе започне неговиот најлош кошмар.

Вистината на алигаторот - Масимо Карлото

Ова е прв наслов во серијата со главна улога во еден единствен приватен истражувач со прекар Кајман и е заснован на реалниот живот на писателот.

Во 1976 Алберто Магагнин тој беше осуден за убиството на Евелина Бјанчини. Во 1993 година, додека беше на условен отпуст, Магагнин исчезна без трага. Вашиот адвокат, Барбара Фоскарини, одлучува да се сврти кон приватен истражител, кој е Марко Бурати, алигаторот. Тој е lубител на блуз, Алкохоличар во Калвадос и поранешен осуден за осуда која била неправедна.

Во придружба на неговиот неразделен партнер, шверцерот Бениамино Росини, Кајман започнува истрага што ќе го наведе да истражува во деталите на долго затворениот случај. Магагнин немаше причина да го изврши убиствотоНо, неговиот профил го направи совршен жртвено јагне.

Оправдани казни - Хорјт и Розенфелд

El петта титула на оваа реномирана серија во која глуми Шведски криминален психолог Себастијан Бергман ја гледа светлината во средината на јануари. Тој ни го кажува случајот на а телевизиска starвезда која е пронајдена мртва од истрел во главата во напуштено училиште. Неговото тело е свртено кон wallидот и врзано за столче се неколку листови за испит.

Ова убиство е прво во серијата во која жртви ќе имаат познати личности. Одредот за злосторства Торкел Хелгрунд Тие ќе се справат со случајот и, како и секогаш, ќе им помага стручноста и знаењето на Себастијан Бергман. Тие ќе можат да ги следат трагите пронајдени во разговори преку Интернет и со анонимни писма објавени во весниците за да се реши мистеријата.

Денот кога се изгуби wasубовта - Хавиер Кастиloо

Хавиер Кастиloо е писател на раскази уште од адолесценцијата. Неговиот прв роман кој беше комерцијален успех на Интернет беше насловен Денот кога се изгуби разумотСега тој ја презентира оваа, друга приказна натоварена со неизвесност и loveубов во еднаква мерка, која ветува дека ќе биде ново достигнување.

Во дванаесет часот наутро на 14 декември млада жена полна со модринки Таа се појавува гола во објектот на ФБИ во Newујорк со неколку жолтеникави белешки во раката. Инспектор Боуринг, кој е раководител на одделот за криминологија, ќе се обиде да открие што крие младата жена и нејзината поврзаност со друг случај, оној на жена обезглавена неколку часа подоцна и чие име се совпаѓа со она што е напишано во една од белешките.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.