6 книги за годишни одмори за овие празници и за сите

Месецот на Јули штотуку е ослободен и многумина од вас ќе слетуваат (или веќе го сториле тоа) во вашите места празници склопот. Тие се презентирани однапред два месеци одмор со многу или малку да се направи. Така ќе има време за сè и, се разбира, да чита.

Има овој избор на 6 книги за сите видови читатели. Класици, детски, романтични, еротски, поетски… Да се ​​исклучите, дружите, медитирате или да се забавувате. Ајде да ги видиме. 

Тетратка за годишни одмори

Објавено во 2014, ова дело на поетот, филолог и преведувач Луис Алберто од Куенка ја доби Националната награда за поезија во 2015 година. Тетратка за годишни одмори компајли, поделени во осум епиграфи, напишани осумдесет и пет песни, главно во летото помеѓу 2009 и 2012 година. Книга во која можете да прочитате стихови како овие: „Ние смртниците сме создадени од дваесет парчиња: / деветнаесет дивјаци и едно цивилизирано“. Добар избор како читање за најпоетските духови.

Две години одмор

Никогаш не можете да пропуштите а juилска верна класика а помалку во лето и на одмор. Значи, оваа приказна е идеална за оние млади и безстрашни читатели.

Протагонисти се петнаесет млади од различни националности кои, после бродолом на бродот каде патувале поради ураган, завршуваат во А. пацифички остров. Така што ќе мора научете да преживеете на некогостопримливо и осамено место. На сите потешкотии ќе се додаде и доаѓањето на други многу опасни отпадници. И најдоброто нешто што треба да се знае дали ќе бидат спасени или не е да го прочитате сега.

Одмор на малиот Никола

De Рене Госкини, еден од креаторите на Астерикс и Обеликс, и Jeanан-Пјер Семпе. На детски серии на малиот Николас се состои од неколку наслови и ова е онаа предодредена за празниците.

Родителите на Николас го изненадија со веста дека летен одмор на плажа. Николас е многу среќен затоа што му се допаѓаат брановите, песокот и играњето игри со пријателите ... Нема да биде важно дали времето е лошо. Прашањето е не се досадувај и Никола ќе излезе со неколку начини да не го стори тоа. Една година подоцна, а исто така и на одмор, Никола ќе замине Син камп, каде што нема да имате време ниту да се досадувате.

Одмор до loveубов

И секако, на одмор не можат да изостанат ниту loveубовните приказни. Така, таа оди, од писателот Изабел мачки, На псевдоним на публицист Мадрилејан кој, меѓу романите и приказните, веќе објави десетина дела.

Во ова тој ни ја раскажува приказната за Наташа, што има магнет за чудаци, особено мачени интелектуалци. Сите му кажуваат и, по неговиот последен неуспех, одлучи да и подари одмор на убовта. Но, еден ден се појавува Хорхе, нејзиниот нов шеф, спокоен човек со силна личност, само-направен и кој верува во вистинска убов. Наташа нема да може да избегне да биде привлечена повеќе од сметката од негова страна.

Една недела одмор

И како да се напушти врел допир во лето. Е краток роман на контроверзниот француски писател Кристин Ангот го зеде Награда Сад во 2012 година, што таа го одби бидејќи не смета дека нејзиниот роман е еротски. Сепак, прашањето -зрел човек поминувајќи неколку дена на одмор на Алпите со една млада студентка- и деталните описи на сексуалните практики укажуваат на спротивното. Со многу полемика околу него, најдобро е да погледнете и да процените сами.

Празници во Сен Тропе

Завршувам со романса романса кралица идеален за годишни одмори. Даниела челична Таа е една од најчитаните писатели во светот за нејзините приказни за loveубовта и разочарувањето. Во ова три брачни паровиДолгогодишни пријатели, тие се здружуваат во Сент Тропе за да го поддржат вдовецот на еден од нив.

Меѓутоа, кога ќе стигнат таму откриваат дека Замок на туристички брошури е А. стара палата скоро во урнатини. Но изненадување најголемо од сите ќе биде нов партнер во кој се појавува Роберт, млада и зачудувачка актерка која ќе предизвика повеќе од еден конфликт со секого.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.