Перси Бише Шели. 6 кратки песни за неговиот роденден.

Денес, на 4 август, се одбележува новата годишнина од раѓање на англискиот поет Перси Бише Шели. И токму оваа година дваесетгодишнина на објавувањето на Франкенштајн, на неговата сопруга Мери Шели. Овој пар е основен референт на европскиот литературен романтизам. Во неговата меморија, јас избирам овие песни да запамети.

Перси Бише Шели

Роден е во Филд Плејс, Англија, во 1792. Од многу богато семејство, студирал на престижниот колеџ во Итон а потоа на Универзитетскиот колеџ во Оксфорд. Тој беше протеран од таму затоа што објави клевета со право Потребата од атеизам. Кога ќе пристигнам во Лондон, се в loveубил во 16-годишно девојче, Хариет Вестбрук, со кого побегнал и се оженил. Ивееше во Јорк, во Ирска и во Велс. Таму ја напиша својата прва голема поема со наслов Кралицата Маб.

Бракот на Хариет заврши, таа заврши со самоубиство, а Шели го загуби старателството над двете деца што ги имаше. Потоа му се слоши туберкулоза и замина во Италија во 1818 година. Тој веќе се сретна Мери Волстонкрафт, ќерка на филозофот Вилијам Годвин, и исто така избегал со неа.

Тие живееја во Милано, Венеција, Неапол и Фиренца. Во последните четири години од неговиот живот ги напиша своите ремек-дела: лирска драма Прометеј ослободен, трагедијата Cenci, разни лирски песни како на пр Ода на западниот ветерОда на ајкула Мимозата, а исто така и елегијата Адонаис, Инспириран по смртта на Johnон Китс.

Шели е еден од водечките англиски романтичарски поети, заедно со Johnон Китс и Лорд Бајрон, ваши пријатели. Во неговата работа, идеализам и верба во иднината на човештвото, но исто така е внесена со меланхолија.

Избрани песни

Ова се 6 негови пократки песни, прецизни примери за суштината на целата негова поезија.

Loveубов, чест, доверба

Loveубов, чест, доверба, како облаци
Тие заминуваат и се враќаат, еден ден заем.
Да беше бесмртниот човек, семоќен,
Вие -ингото и возвишено како што сте-
би ја оставиле својата придружба во неговата душа.
Вие, емисар на нежности,
дека растеш во очите на theубовникот;
Вие што негувате чиста мисла
кој мрак кон пламен што умира!
Не заминувај кога конечно ќе пристигне твојата сенка:
без тебе, како живот и страв,
гробот е мрачна реалност.

***

Како дете барав духови

Како дете барав духови
во тивки простории, пештери, урнатини
и ryвездени шуми; моите страшни чекори
тие копнееја да разговараат со мртвите.
Тој ги повика овие имиња на тоа суеверие
влева. Залудно беше тоа пребарување.
Додека размислував за значењето
на животот, во времето кога ветрот се гуши
колку животи и плод
нови птици и растенија,
одеднаш твојата сенка падна врз мене.
Грлото ми испушти крик на екстаза.

***

Се плашам од твоите бакнежи

Напишано во 1820 година, објавено е постхумно во 1824 година.

Се плашам од твоите бакнежи, нежна мома.
Не треба да се плашите од моето;
Мојот дух беше преплавен во празнината,
Не може да ги прогонува твоите.

Се плашам од твоето носење, од твоите гестови, од твојата причина.
Не треба да се плашите од моето;
Посветеноста и значењето е невино
со оние што моето срце те обожава.

***

Дојде од самовилите

Објавено е постхумно во антологијата од 1839 година, Поетски дела, изменето од Мери Шели.

Се напив од тоа медно вино
на лунарниот кожурец што самовилите
собрани во чаши со зумбул:
dormouse, лилјаци и молови
тие спијат во пукнатините или во тревата,
во напуштениот и тажен двор на замокот;
кога виното се излеа на летната земја
или среде роса, нејзините испарувања се креваат,
среќни стануваат нивните блажени соништа
и, заспани, ја мрморат својата радост; добро, тие се малку
самовилите што ги носат тие чаши толку нови.

***

Кога умираат меките гласови

Ова е можно еден од најдобрите и исто така се смета за еден од најрепрезентативните за романтизмот. Вечен израз за тоа како некои факти и сензации не се забораваат и остануваат недопрени во меморијата и срцето и покрај текот на времето.

Кога умираат меките гласови
неговата музика сè уште вибрира во меморијата;
кога ќе се разболат слатките темјанушки,
неговиот мирис се задржува на сетилата.

Лисјата на розовата грмушка, кога розата умира,
тие се натрупани за креветот на lубовникот;
И така во твоите мисли, кога ќе те нема
самата loveубов ќе спие.

***

Филозофија на убовта

Составен е исто така во 1820 година и објавен во антологија од 1866 година: Избрани песни од Перси Бише Шели.

Фонтаните се мешаат со реката,
И реките со океанот;
Ветровите на небото се мешаат засекогаш,
Со слатка емоција;
Ништо во светот не е единствено
Сè според божествениот закон
Тие се комплетираат едни со други:
Зошто да не го сторам тоа со тебе?

Погледнете како планините го бакнуваат високото небо
И брановите милуваат на брегот;
Ниту еден цвет не би бил убав
Ако ги презирате своите браќа и сестри:
И сончевата светлина ја сака земјата,
И рефлексиите на Месечината ги бакнуваат морињата:
Што вреди целата оваа loveубов
Ако не ме бакнеш?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.