6 најдобри loveубовни сонети на шпански јазик. За Денот на в Valentубените.

Останати Сан Валентин, датумот пар екселанс посветен на убовта. И уште неколку поубави литературни композиции што треба да се пишуваат за loveубовта отколку сонетите. Четиринаесет стихови каде што може да се концентрира целата суштина на чувството толку тешко да се објасни. Сите поети сакаат да го сторат тоа од почетокот на времето. Денес се сеќавам на овие 6 loveубовни сонети. Можеби се најдобро познато на нејзините автори, особено оние на Лопе, Квеведо и Гарсиласо де ла Вега, и тие се можеби и најубави. На нив додавам и други од Неруда, Мигел Хернандез и Лорка.

Лопе де Вега

Онесвестете се, осмелете се, бидете бесни,
груб, нежен, либерален, недостижен,
охрабрен, смртоносен, починат, жив,
лојален, предавнички, кукавички и духовит;

не наоѓајте надвор од добриот центар и одморете се,
биди среќен, тажен, скромен, надмен,
лут, храбар, бегалец,
задоволен, навреден, сомнителен;

избега од лицето до јасно разочарување,
пијте отров за мека алкохол,
заборавете на профитот, сакајте ја штетата;

верувајте дека рајот се вклопува во пеколот,
дајте живот и душа на разочарување;
Ова е loveубов, кој ја вкусил ја знае.

***

Франциско де Квеведо

Затвори ги очите последно
Сенка дека белиот ден ќе ме однесе,
И може да ја ослободи оваа моја душа
Хора, на неговата желна ласкање;

Но, не од тука на брегот
Willе го остави сеќавањето, каде што изгоре:
Пливањето го знае мојот пламен студената вода,
И изгуби го почитувањето на строгиот закон.

Душа, на кого и бил целиот Божји затвор,
Вени, каков хумор дадоа толку многу оган,
Медули, кои славно изгореа,

Вашето тело ќе замине, а не вашата грижа;
Тие ќе бидат пепел, но ќе има смисла;
Тие ќе бидат прашина, повеќе loveубовна прашина.

***

Гарсиласо де ла Вега

Твојот гест е запишан во мојата душа,
и колку сакам да напишам за тебе;
сам си го напишал, го прочитав
толку сам, што дури и од вас се чувам во ова.

Во ова сум и секогаш ќе бидам;
дека иако не ми одговара во мене колку гледам во тебе,
од толку добро што не ми е јасно, мислам,
веќе земајќи вера за буџет.

Јас не сум роден освен да те сакам;
мојата душа те скрати до својата мерка;
од навика на самата душа те сакам.

Колку имам признавам ви должам;
Роден сум за тебе, за тебе имам живот,
за тебе морам да умрам, а за тебе умирам.

***

Пабло Неруда

Колку пати, loveубов, те сакав без да те видам и можеби без сеќавање,
без да го препознаеш погледот, без да те гледам, кентауре,
во спротивни региони, во пламен што гори:
ти беше само аромата на житарките што ги сакам.

Можеби те видов, те претпоставив како поминувам кревајќи чаша
во Ангола, во светлината на јуниската месечина,
или ти беше половината на таа гитара
дека играв во темнината и ми звучеше како прекумерно море.

Те сакав без да знам и го барав твоето сеќавање.
Влегов во празни куќи со фенерче за да ти го украдам портретот.
Но, веќе знаев што е тоа. Одеднаш

додека одеше со мене, те допрев и мојот живот запре:
пред моите очи бевте, царувавте и кралици.
Како оган во шумата, огнот е твоето кралство.

***

Мигел Хернандез

Вие умирате од каста и едноставна ...
Јас сум осуден, loveубов, признаен сум
тој смел киднапер на бакнеж,
Го ослободив цветот од образот.

Го ослободив цветот од твојот образ,
и од таа слава, тој настан,
вашиот образ, скрупулозен и тежок,
паѓа од лисјата и пожолтува.

Дух на деликвентниот бакнеж
јаболчната коска ве прогонува,
се повеќе патенти, црни и големи.

И без спиење, jeубоморно,
со каква грижа гледајќи ја устата!
за да не застари и да излезе од контрола.

***

Федерико Гарсија Лорка

Оваа светлина, овој оган што голта.
Оваа сива сценарија ме опкружува.
Оваа болка само за идеја.
Оваа болка на небото, светот и времето.

Овој крик на крв што украсува
лира без пулс сега, лубрикан чај.
Оваа тежина на морето што ме погодува.
Оваа скорпија што живее на моите гради.

Тие се венци на loveубовта, кревет на ранети,
каде без сон, сонувам за твоето присуство
меѓу урнатините на моите потонати гради.

И иако го барам врвот на претпазливоста
твоето срце ми ја дава долината
со hemlock и страст на горчливата наука.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.