6 лица за бесмртниот гроф на Монте Кристо од Александар Дума

Роберт Донат, Хорхе Мистрал, Пепе Мартин, Ричард Чембрлен, eraерар Депардје и Jimим Кавизел.

Грофот од Монте Кристо Тоа е еден од најпопуларните класици на сите времиња и неговиот автор, Французите Александар думи татко, голем дел од универзалната литература. Објавено е во 1844 и оттогаш ова одмазда приказна пар екселанс Не престана да фасцинира. Можеби сме го виделе повеќе од прочитано, но без сомнение се допаѓаме.

Во тие филмски и телевизиски адаптации низ годините Едмундо Дантес имал многу лица. Ги избрав сите овие шест актери: Британец, двајца Шпанци, двајца Американци и, се разбира, Французин. И, јас лично повеќе ги сакам Французите.

Романот

Едмонд Dantès, неговата вереница Mercedes, абета Faria, Фернанд Мондего, Ерл од Морсет, баронот Данглари, Обвинителот Вилфорт, На Морел, Caderousse, слугата Бертучио, принцезата Хајди, разбојникот Луиџи Wampa… Невозможно е да се именуваат толку многу ликови во овој роман што раскажува за маестралниот план за одмазда на младиот морнар Дантес откако беше неправедно обвинет за криминал дека не се обврзал за Фернан Мондего, тој нелојален пријател кој го издава.

Вашиот 20 години во занданите на замокот на Иф, едно од најзлобните места во литературата. Неговото пријателство со Абе Фарија, кој ќе му каже за местото каде што А. големо богатство. Неговото бегство и претворање во А. богат и моќен човек дека тој ќе го посвети остатокот од својот живот за да им се одмазди на оние што го заклучија и го оставија без ништо ... Сите имаме различни слики, или претпочитаме едни со други, за оваа универзална историја. Но сите ги делиме истите чувства и истата таа желба за одмазда. Ова беа некои од лицата што го оживеаја на екранот.

Роберт Донат

Една од првите верзии. Од 1934, го режираше Роланд В. Ли и глумеше во него Роберт Донат, англиски актер исто така познат по своите улоги во 39 чекори, Хичкок или Збогум г-дин Чипс.

Хорхе Мистрал

Премиера во 1953, оваа аргентинска верзија беше во режија Леон Климовски на сопствено сценарио засновано врз романот. Беше глумено во валенсискиот актер и голема starвезда на тоа време кој Хорхе Мистрал, во рекреација полна со елеганција.

Пепе Мартин

Тоа беше во 1969 кога ТВЕ ја емитуваше првата епизода од серијата Грофот од Монте Кристо, режирано од Педро Амалио Лопез. Неговата премиера беше А. огромен успех тоа ја воздигна и серијата и нејзиниот главен протагонист, каталонскиот актер Пепе Мартин, тоа никогаш не повтори толку слава. За повеќето носталгични можете да видите комплетни и во А ла карт од РТВЕ како и во YouTube.

Ричард Чембрлен

Оваа копродукција на Велика Британија и Италија е од 1975. Играше во А. Ричард Чембрлен во најдобар случај, што беше придружено со други актери на раст на Кејт Нелиган (Мерцедес), Тони Кертис (Мондего), Тревор Хауард (Абе Фарија) или Луис ourурдан (Вилфорт).

Eraерард депардје

И не можеше да го пропушти квинтесенцијален француски актер да игра не само Едмонд Дантес, туку и други одлични ликови во француската литература како на пр Д’Артањан, Портос, Сирано де Бержерак или Jeanан Валжан па дури и неговата Александар думи. Ова минисерија телевизија на 4 епизоди е од 1998 и тоа го видовме многу пати веќе во повторувањата на кој било канал.

Депардје беше придружуван нејзините два сина во споредни улоги, италијанскиот Орнела Мути, или поголемо од галското кино како Жан РошфорПјер Ардити. Обично препорачувам да ги гледате оригиналните верзии на сè, а особено на оваа серија, иако шпанското синхронизација беше многу добро со исклучителен Рамон Ланга како и секогаш.

Jimим Кавизел

Конечно во 2002 година можевме да видиме овој филм, Одмазда на грофот од Монте Кристо, кој режираше Кевин Рејнолдс. Тоа беше нешто послободна верзија, но ја зачувува суштината на делото. Беше глумено во меѓународна екипа со Северна Америка Jimим Кавизел, австралиецот Гај Пирс (Мондего), Ирците Ричард Харис (Абе Фарија) или Британците Jamesејмс фрејн (Вилфорт).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   VLVARO FLORES CID DE LEÓN dijo

  Несомнено е дека имало многу верзии на грофот Монте Кристо, но никој не успеал да го фати вистинскиот заговор на книгата, иако одмаздата е главниот актер, loveубовта е сепак споредниот актер, бидејќи на крајот тоа е од loveубов.ајде и прости ми за убовта

  колку ќе биде тешко во истиот извештај да кажат «... Фернадно Мондего, тој неверен пријател кој го издава»

  Фернандо никогаш не бил негов пријател, напротив, тој бил негов ривал; Па, тој беше братучед на каталонскиот Мерцедес, со кого исто така сакаше да се ожени, но таа беше за loveубена во Дантес

бул (точно)