6 книги за Денот Д, десантите во Нормандија

Уште една година, за сите fansубители на Втората светска војна, На 6 јуни на календарот е означен како еден од најважните датуми на конфликтот. Ова е веќе 74 кои поминаа. Овие 6 книги треба да продолжат да се сеќаваат на тоа Ден Д 1944 година, слетувањето на Нормандија.

Шест армии во Нормандија - Johnон Киган

6 јуни 1944 година, Денот Д, во историјата е одбележан како еден од клучни датуми на Втората светска војна. Тоа беше воена пресвртница во која учествуваа сите сојузнички војски и што го означи почетокот на крајот за германската воена машина.

Слетувањето на плажите во Нормандија беше практично совршен успех, но следуваа уште три месеци борби сè додека не се скрши германската одбрана и не можеше да се ослободи Париз. Оваа книга е маестрална сметка за една од воените кампањи најрелевантни во историјата.

Johnон Киган е еден од најпознатите престижни британски воени историчари и го запознава читателот со борбите во кои биле вклучени шесте армии кои учествувале во походот. Исто така во тактичките одлуки на командантите и во трауматските искуства со кои се соочувале војниците.

Германците во Нормандија - Ричард Харгривс

Ова е сметка на околу 60.000 XNUMX германски војници, морнари и авиони кој падна во борбите за Нормандија. И покрај режимот на кој служеа, тие се бореа храбро, и во многу случаи чесно, против непријател кој со големо мнозинство ги надминуваше и надминуваше од нив.

Раскажано е од писма, дневници, лични спомени, приказни, весници и документи на германски офицери и војници во Нормандија. Другата гледна точка што треба секоја приказна за војна.

Ден Д - Битката кај Нормандија - Антони Бивор

Речиси класична класика за овој датум е оваа книга на познатиот британски историчар. Beevor ни пишува а долга приказна богата со податоци на една од неговите омилени теми, Втората светска војна. Тука деталната историска сметка е прелиена со лични искуства што ја хуманизираат и му ја даваат потребната доза на емоции. Бивор успева совршено да ја комбинира таа историска прецизност толку честа во неговите дела со многумина сведоштва од лични интервјуа и писма од вистински протагонисти на битката.

Најдолгиот ден - Корнелиус Рајан

Рајан, роден во Даблин, беше ирско-американски новинар и исто така писател особено познат по неговите дела на Воената историја. Оваа книга ја сметаат многумина класичното дело на десантите во Нормандија. Тој ни кажува за слетувањето од човечка гледна точка, потпирајќи се повторно на голем број сведоштва.

Поднесете а хорска историја од сите перспективи и гледишта, Рајан постигнува пријатна и совршено подредена приказна. Рајан исто така беше сценарист на филмот со исто име, направено во 1962 година. Беше режиран од Кен Анакин и имаше луксузна екипа меѓу кои се издвојуваа Johnон Вејн, Хенри Фонда, Роберт Мичум, Шон Конери и Ричард Бартон. Неговите специјални ефекти и фотографија освоија два Оскари и исто така се смета за класика на военото кино на сите времиња.

Тајните на Денот Д. - Лери Колинс

Американскиот писател и новинар Лери Колинс беше вообичаен соработник на Французинот Доминик Лапиер во низата книги што ги споделија овие автори. Тука Колинс ни ја раскажа оваа наводно непозната приказна за десантите во Нормандија. Со својата позната наративна леснотија, тој раскажува за важна улога на тајните служби во времето на збунетост на Хитлер, меѓу кои тој ја истакнал работата на шпанскиот шпион Garbo.

Гарбо шпионот - Стефан Талити

Талит бил репортер за настани во Мајами хералд, и репортер слободен во Даблин и Newујорк. Во оваа книга исто така ја развива фигурата на Хуан Пујол или Гарбо. Тоа го истакнува како еден од луѓето што ја направија сојузничката победа во Втората светска војна реалност и чија приказна е толку неверојатна, романтична и спектакуларна што е тешко да се поверува дека е вистинита.

Пујол е роден во Барселона на почетокот на XNUMX век и уште од многу млади години докажа дека има дрво за измама и тој беше исто така жесток анти-нацист. По граѓанската војна во Шпанија се понуди како двоен агент на сојузниците. И така, Пујол создаде, за нацистичките разузнавачки служби, армии направени од воздух, ескадрили бродови што постоеја само во неговата глава и мрежа на агенти формирана само од него.

Но, неговиот навистина одличен настап се состоеше во тоа Германците да веруваат дека Слетувањето на Д-денот би се случило во Кале, а не во Нормандија. Тоа го олесни нападот на сојузничките сили и почетокот на крајот на Втората светска војна. Кога заврши конфликтот, и плашејќи се од одмазда од преживеаните нацисти, Пујол избега од Европа, ја лажира сопствената смрт дури и за своето семејство и го изгради својот живот со друг идентитет.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)