5 чекори за ревизија за вашиот роман

Ова се 5 чекори што го споделувам за кога ќе го прегледате тој роман што е таму и има потреба од преглед. Затоа што поминаа неколку години посветувајќи се на лекторирање, особено книжевните, задача која сè уште е малку скриена и која не ја вклучуваат сите издавачи, особено оние поскромните. Уште повеќе, некои земаат здраво за готово дека ова зависи од авторот или имаат стандарди за квалитет кои можат да фрлат добра приказна штом видат погрешни правописи на првата страница.

Значи, кога авторот сака да објавува или самостојно да објавува, ако навистина сакаш да го направиш тоа добро и да ја понудиш таа добра приказна во која веруваш и која толку многу те чинела, мора да се грижиш и дека има најдобра форма и пишување. затоа што сите го знаеме тоа Едно е добро да се пишува, а друго е правилно..

Понекогаш ме прашуваат што да правам кога ќе завршиш романДолго или кратко, не е важно. Истото важи и за секој текст со која било должина, бидејќи на сите им е потребен нивниот процес. Значи, бидејќи и јас пишувам и имам објавено, можам да се ставам во двете кожи. Затоа, она што е кажано, таму одат и тие 5 чекори што може да се следи, иако тоа не значи дека се додаваат повеќе или некои се отстранети. Како што велам, се е засновано на потребите и желбите на авторот.

1. ОДМОР

нека се одмори вашиот текст

Таа крајна точка изгледа како крај, да, но не е. Многу часови, можеби и години пишување за да се извади таа одлична приказна. Во договор. Па, сега нека се одмори малку затоа што мора да созрее. Колку? Тешко е да се прецизира и зависи и од неговото продолжување или од плановите што ги имате за тоа. Но дај му време. Се разбира, ако сте перфекционист, можеби никогаш нема да бидете задоволни. Треба да размислите и за тоа и да се обидете да поставите граница, рок: до тука. Ако не, можно е се да остане во стагнација и да се појават други фактори како обесхрабрување, апатија или недостаток на самодоверба. Мора да го избркате „Никогаш нема да завршам“ затоа што „се разбира дека ќе завршам и исто така ќе ми изгледа одлично“.

2. ПРОЧИТАЈ

направи барем една

Вие и некој на кој му верувате кому сакаш да го пренесеш текстот за прво мислење. Тоа може да биде а бета читач, непознат или професионален, да го тргнете погледот од она што вашите очи го гледаат многу субјективно.

И во оваа точка за препрочитување, и ако сакате, можете да користите автоматски коректор како овој во Збор, но со грижа. Доволно е миопија и, иако наоѓа печатни грешки и некои други работи, не разликува многу граматички или синтаксички употреби. Препрочитајте внимателно. Ќе сфатите подобро од кој било што го нема или не ви звучи добро.

3. СОМЕНУВАЊА

Консултирајте се со сите што ги имате или се појавувате

Додека препрочитувате или пишувате. Има многу места да го направи тоа: на мрежата, во прирачници, во речници... Но направете го тоа. Исто така, ќе го научите и полирате стилот. Тогаш не двоумете се и ...

4. НАЈДЕТЕ КОРЕКТОР

затоа што ние сме неколку

И сите подготвени да прегледуваат, корегираат и подобруваат секаков вид текст. Тогаш вие сте тој кој секогаш го има ПОСЛЕДНИОТ ЗБОР, бидејќи ние не сме антагонисти, туку сојузници во заедничка кауза.

Исто така, важно е да размислите за какви корекции (правопис и стил) можеби или мислите дека ви треба. Ако не знаете од што се состои едното или другото, ние ќе ви објасниме, а можете да ни испратите примерок за да ви дадеме попрефинет одговор.

Покрај тоа, погледнете ги нашите профили професионалци, дека сигурно ги имаме на веб или на социјалните мрежи. Во нив ќе ја видите обуката и наставната програма. Можете исто така да стапите во контакт и да ги прашате сите детали за тоа како работиме.

5. АНАЛИЗИРАЈ ЈА КОРЕКЦИЈАТА

Учете и подобрете се исто така

Затоа што можеш. Треба само да ги погледнете корекциите, да дебатирате за нив во еден или друг момент, ако можеби не се согласувате. Секогаш ќе ви даваме причини со најдобри намери дека вашиот текст е и е и најдобар можен. И, исто така, запомнете дека никој не е непогрешлив, ниту вие, ниту ние.

Значи, ајде, само ја носи одлуката. Сè за да го донесете вашиот роман до реализација, до оној што го сакате.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Јован dijo

    Вашиот јазик е искрен, а вашите намери искрени. Дали трошокот би бил преголем? Ти благодарам многу.