5 црни наслови за петти месец. Хил, Манзини, Мола, Силва и Свансон

Започнува мајонез, петтиот месец од годината, и меѓу новите терени Ги истакнувам овие 5 наслови. Тие се од шпански автори како на пр Тони Хил, Кармен Мола и Лоренцо Силва, Американецот Питер Свансон и италијански Антонио Манзини. Нови наслови на темен тон за ладен почеток месец. Да видиме какви нови приказни ни раскажуваат loversубители на жанрот.

Циганската невеста - Кармен Мола

Објавено е на 17 мај.

На детективски роман поотпорен на тековната шпанска литература. Кармен Мола, чиј идентитет сè уште не е познат, сака да изненади со оваа многу црна приказна што се случува во соседството на Карабанчел во Мадрид за исчезнувањето и смртта на една жена.

Сузана макаја Таа е ќерка на татко циган но таа е образована како paya а потоа исчезнува нејзината моминска забава. Го наоѓаат неговиот труп два дена подоцна во Карабанчел, кој измачувал преку суров и необичен ритуал. Поентата е во тоа неговата сестра Лара ја доживеа истата судбина седум години порано и исто така беше пред брак. Но, убиецот на Лара оттогаш е во затвор каде издржува казна, така што постојат само две можности: или некој ги имитирал нивните методи или има невин во затвор.

Младиот заменик-инспектор ќе се справи со случајот Ангел Зарате и инспекторот Елена Бланко, шеф на бригадата за анализа на случај, оддел создаден исклучиво за решавање на најкомплицираните и грозоморни злосторства.

Но, претпоставениот од обајцата, комесарот Сопственикот, одлучи да го отстрани Зарате од случајот и да му го довери на тоа Бланко, нешто чудна и осамена жена, lубител на грапа, и fondубител на караоке, колекционерски автомобили и SUV секс. Значи, инспекторот Бланко ќе мора влезете во животот на некои Цигани кои ги напуштија своите обичаи да се интегрираат за да ги откријат кој би можел да убие толку злобно на двете цигански девојки.

Стаклени тигри - рид Тони

Објавено е на 24 мај.

Тони Хил го носи овој нов роман од психолошка неизвесност и полна со тајни што се движи во две фази. Одиме во митско маало во Црвен појас на Барселона при напади седумдесеттите и денес. Кон крајот на седумдесеттите години Виктор Јагуе и Хуанпе Замора тие беа повеќе од соученици. Тие споделија доверба и игри, радости и стравови, а нивното пријателство се прошири со текот на времето и низ проблематичните улици во соседството. До денот кога трагичен настан ги принудува да изберат помеѓу лојалност и спасение.

Тие повторно ќе се сретнат триесет и седум години подоцна во истото сценарио. Нивните животи тргнаа спротивно, затоа што Хуанпе е човек, а Виктор е победник. Можеби затоа се чувствува должен кон својот пријател и одлучува да се соочи со сенките на затворен случај што продолжува понатаму неодговорени прашања и тоа може да се комплицира.

-7 7 2007- - Антонио Манзини

Објавено е на 10 мај.

Италијанецот Антонио Манзини се враќа со нова приказна за неговиот најсакан и најпознат лик, ироничната и кисела газда Роко шиавоне. Овој пат сме во Јули 2007 година и во Рим, која страда од зло на тропските бури. Марина, Сопругата на Скијавоне, го напуштила домот затоа што го открила засенчени зделки на Роко и неговите пријатели на цел живот и ситни криминалци, Себастијано, Брицио и Фурио. 

Среде оваа руптура е кога заменик-началникот треба да го испита убиство на двајца млади момчиња дваесет години Една е Ovanовани Фери, син на познат новинар и модел студент по право, кој се наоѓа на периферијата на градот со очигледни знаци на насилство. И неколку дена подоцна го наоѓаат трупот на Метју Ливолси на сред улица. Со помош на неговиот тим и неговите римски пријатели, Скијавоне ќе открие а меѓународна мрежа на шверцери на дрога, но цената што треба да се плати за тоа може да биде многу висока.

Далеку од срце - Лоренцо Силва

Објавено е на 24 мај. 

Ние го славиме 20-годишнина од серијата од најпознатите цивилни чувари во националната литература, Бевилакуа и Чаморо. И во овој нов наслов нè водат до Теснецот.

Исчезна еден млад човек дваесет и пет години, со историја на компјутерски криминал, во областа на Поле на Гибралтар. Постојат сведоци кои тврдат дека виделе како група мажи го акцентирале на сред улица и го присилувале да влезе во автомобил. Набргу по неговото исчезнување, се поднесува барање за него огромно спасување во готово што нивните не се двоумат да ја платат. Но, оттогаш тој повеќе не е слушнат, што доведува до верување дека е убиен.

Порачан е вториот поручник Бевилакуа и наредникот Чаморо разјасни што се случило три дена по исчезнувањето. Така патуваат до Теснецот, каде наоѓаат панорама во која законите се релативни, црните пари се заедничка валута и нивното перење, секојдневна потреба. На кратко, панорама каде што сè е можно.

Заслужена смрт - Питер Свансон

Објавен на 8 мај.

Новиот роман на американскиот писател е во споредба со оној на господарите на неизвесноста Патриша Хајсмит и Алфред Хичкок.

Премисата е тоа убиството е лесно и секој може да го стори тоа од најразновидни причини, како што се, на пример, напад на бес кога сопругот ја убива сопругата или обратно. Но поентата е во тоа убиството без да биде откриено е навистина тешка работа. Имаме протагонист, Лили, кој смета дека го нашол решението. И тоа е дека без тело нема убиство, мртво лице станува исчезнато лице.

Лили ниту наоѓа задоволство во убиството, ниту чувствува каење затоа што има луѓе кои заслужуваат да умрат, а има и убијци кои заслужуваат да си го најдат патот. Толку едноставно. Ова не го знаат Тед, сопругот, Миранда, сопругата и radубовникот Бред. Питер Свансон нè наведува да се запрашаме дали мислиме дека можеме да разбереме убиец. И да нè убеди е Лили.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.