5-те најдобри loveубовни песни

5-те најдобри loveубовни песни

Слика „Бакнежот“ од Густав Климт

Тие велат дека она што денес се разбира од loveубов не е вистинска loveубов ... Таа loveубов беше минато кога паровите траеја повеќе години заедно и „простуваа“ повеќе работи. Зборувањето за loveубов и нејзиното квалификување или не, како „такво“ е „незгодна“ тема затоа што никој не смее да може да проценува според тоа како се чувствува едниот или другиот и со каков интензитет тоа го прави, бидејќи тоа може да го знае само самиот ...

Но ... зошто зборувам за loveубовта на една литература? Затоа што дури и да не е Ден на в Valentубените, се чинеше убаво да се соберат денес оние што ги сметам за 5-те најдобри poemsубовни песни на сите времиња. Тотално субјективен напис, но со јасна намера: Воздвижување на убовта и поезијата.

Срце на дојка (Марио Бенедети)

Затоа што те имам и не
затоа што мислам на тебе
затоа што ноќта е со ококорени очи
затоа што поминува ноќта и велам loveубов
затоа што дојдовте да ја соберете вашата слика
и вие сте подобри од сите ваши слики
затоа што си убава од нога до душа
затоа што ти си добар од душата кон мене
затоа што се криеш слатко од гордост
сладок малку
срцева школка
затоа што си мој
затоа што не си мој
затоа што те гледам и умирам
и полошо од умирање
ако не гледам убов
ако не те погледнам
затоа што секогаш постоиш каде и да е
но ти постоиш подобро таму каде што те сакам
затоа што устата ти е крв
и ти е ладно
Морам да те сакам сакаш
Морам да те сакам
иако оваа рана боли како две
дури и да те барам и да не те најдам
и иако
ноќта поминува и те имам
и не

Топ 5 Loveубовни песни - Бакнежот - Теофил Александар Штајлен

Слика „Бакнежот“ од Теофил Александар Штајлен

Те сакам во десет часот наутро (Хаиме Сабинес)

Те сакам во десет наутро, и во единаесет,
и во дванаесет часот. Те сакам со сета душа и
со целото тело, понекогаш, во дождливите попладне.
Но, во два попладне, или во три, кога јас
Мислам на нас двајца, а вие на
храна или дневна работа или забава
што го немаш, почнувам глуво да те мразам, со
половина омраза што ја чувам за себе.
Тогаш повторно те сакам, кога ќе легнеме и
Чувствувам дека си создаден за мене, тоа некако
твоето колено и стомакот ми кажуваат дека моите раце
убеди ме во тоа и дека нема друго место во
каде доаѓам, каде одам, подобро од тебе
Тело. Доаѓате цели да ме запознаете, и
исчезнуваме двајцата за момент, влегуваме
во устата на Бога, сè додека не ти кажам дека имам
гладен или поспан.

Секој ден те сакам и те мразам безнадежно.
И има денови исто, има часови, кога не
Те познавам, затоа што ми си туѓа како жената
на друг, се грижам за мажите, се грижам
Ме расејуваат тагите. Веројатно не мислите
во тебе долго време. Гледате кој
би можел да те сакам помалку отколку што те сакам?

Ако ме сакаш, сакај ме цела (Далче Марија Лојназ)

Ако ме сакаш, сакај ме цела
не според области на светлина или сенка ...
Ако ме сакаш, сакај ме црно
и бело, и сиво, зелено и русокоса,
и бринета ...
Сакај ме ден,
сакај ме ноќ ...
И рано наутро на отворен прозорец! ...

Ако ме сакаш, не ме прекинувај:
Сакај ме сите ... Или не ме сакај!

5-те најдобри poemsубовни песни - Бакнежот - Рене Магрит

Слика „Бакнежот“ од Рене Магрит

Вечерва можам да ги напишам најтажните стихови ... (Пабло Неруда)

Вечерва можам да ги напишам најтажните стихови.

Напишете, на пример: «Ноќта е starвездена,
а theвездите треперат од далеку, сини “.

Ноќниот ветер се врти на небото и пее.

Вечерва можам да ги напишам најтажните стихови.
Ја сакав, а понекогаш и таа ме сакаше мене.

Во вакви ноќи ја држев во раце.
Ја бакнав толку многу пати под бесконечното небо.

Таа ме сакаше, понекогаш и јас ја сакав.
Како да не ги сакав нејзините одлични мртви очи.

Вечерва можам да ги напишам најтажните стихови.
Да мислам дека ја немам. Чувствувајќи се дека ја изгубив.

Слушнете ја неизмерната ноќ, уште повеќе без неа.
И стихот паѓа на душата како роса на трева.

Дали е важно што мојата loveубов не можеше да ја задржи.
Ноќта е полна со starsвезди и таа не е со мене.

Тоа е тоа. Во далечината некој пее. Во далечината.
Мојата душа не е задоволна што ја изгуби.

Како да ја приближувам, мојот поглед ја бара.
Моето срце ја бара, а таа не е со мене.

Истата ноќ белење на истите дрвја.
Ние, оние тогаш, не сме исти.

Не ја сакам повеќе, вистина е, но колку ја сакав.
Мојот глас го пребаруваше ветерот за да го допре нејзиното уво.

Од другите. Beе биде од друг. Како и пред моите бакнежи.
Нејзиниот глас, нејзиното светло тело. Неговите бесконечни очи.

Не ја сакам повеќе, вистина е, но можеби ја сакам.
Loveубовта е толку кратка, а заборавањето е толку долго.

Затоа што во вакви ноќи ја држев во раце
Мојата душа не е задоволна што ја изгуби.

Иако ова е последната болка што ми ја предизвикува,
и ова се последните стихови што ги пишувам.

Вечна loveубов (Густаво Адолфо Бекер)

Сонцето може да замагли засекогаш;
Морето може да се исуши во еден момент;
Оската на Земјата може да биде скршена
Како слаб кристал.
Сè ќе се случи! Мај смрт
Покријте ме со неговиот погребен креп;
Но, никогаш не може да се исклучи во мене
Пламенот на твојата убов.

И, од нив, која е песната што најмногу ви се допадна? Која е вашата омилена poemубовна поема?

Поврзана статија:
Најдобри поетски книги досега

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

56 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Селис Каначе dijo

  Останувам по традиција, историја и средба, со Неруда; но за идентитетот и страста застанувам покрај Сабинес.
  Каков ризик се ризикува при изборот на овие споменици на зборот и идилата.
  Ризикував и уживав.

  1.    Ангела dijo

   Песните се многу симпатични, сепак некои се мали, како мене, јас повеќе сакам долги песни.

  2.    Ricardo dijo

   Песната 20 сè уште ја пишувам јас !!
   Можеби затоа преферирам.
   Искуства.

 2.   Антонио Julулио Росело. dijo

  Колку е тешко да се избере она што најмногу ми се допаѓа. Во секоја од нив има различни чувства и афективни состојби, но јас останувам со Неруда.

 3.   Рут Дутруел dijo

  Во тинејџерските години го сакав Бекер. Во мојата младост до Неруда. И, конечно, Големиот мајстор го допре моето срце и денес го сакам повеќе од кој било: Грснде Бенедети.

 4.   Хуголина Г. Финк и Пастрана dijo

  Навистина, тие се мои учители и би сакал да ги видам објавените мои песни затоа што знам дека сум голем поет.

 5.   ројаста dijo

  Мене навистина ми се допадна Бекер, но без сомнение поезијата на Неруда отсекогаш ја крадеше суштината на моето срце. Axrr.

  1.    Пол dijo

   Мислам дека моите песни се подобри

 6.   Хорхе Розес dijo

  Го читав Бекер како млад човек, а потоа и другите. Во сите нив секогаш наоѓав украдени стихови од Бекер, особено од Неруда. Воопшто не е лесно да се создаде возвишена песна, понекогаш може да се ажурира само на класиците, иако и тоа не е лесно.

  1.    Johnон Харолд Перез dijo

   Loveубовта или каприцот ме одредува за тебе, да ги освојам твоите моменти.
   И утврдив зошто се предадов на твојата тишина, на твојата смеа, твојата елеганција и да го замислам твоето тело.

   Loveубов или каприц, се откажав да ги сонувам твоите бакнежи, да постигнам повеќе прегратки, да ја освојам твојата компанија и сонував да останам во твоите мисли.

   Денес знам кои се вашите најпосебни прегратки и го знам квалитетот на вашите бакнежи.

   А сепак се чувствувам како на почетокот, затоа што напредувавме во многу работи, а сега сонувам за твоето друштво, за твоите часови. Со тебе покрај мене што ме придружува и се смее.

   Но, вашето време не е вашето време ...
   И мислам на тебе цел ден неук за тоа дали и ти си ја победил својата мисла

   H.Х.

 7.   Хуан Карлос dijo

  Навистина ми се допаѓа срцевата лушпа на Марио Бенедети

 8.   арлекс dijo

  Убавината на поезијата е дека секогаш ќе има некој што ќе не однесе во други волшебни реалности, со само неколку стихови, други бели чисти, Колку поразличен би бил светот кога би имало повеќе ЧОВЕЦИ како нив и некои други кои видел друг свет во рамките на овој свет. НЕРУДА .. засекогаш учител ...

 9.   Франциско Хименез Кампос dijo

  Бенедети, затоа што е бавен, се бави со чувството и те тера да го почувствуваш стихот.

 10.   Wenceslas dijo

  Тие пет песни за кои се вели дека се најдобри, немаат смисла. Прочитав многу подобро од објавените, кои доаѓаат од исто срце.

 11.   Ангел dijo

  очигледен Пабло Неруда

 12.   Еден брун dijo

  Сите убави, и тие знаат како да стигнат до секоја трабекула на срцето. Одам со Неруда затоа што сакам и чилеанско црвено вино, валпараисо и супа од конгер.

 13.   natto dijo

  Бруто! XD

  1.    xXXGAMERPRO79XXх dijo

   Јас ти се гадам, убав! Хахаха, поздрав од иднината. Xdxd

 14.   Хумберто Валдес Перез dijo

  Сите ми се допаѓаат

  1.    Петс авила dijo

   Тешко е да се избере еден кога секој ќе го достигне срцето на посебен начин - Бекер, Неруда - ум Бенедети и други кои не се споменуваат Julулио Флорес, Акуња - одлични незаборавни мајстори души!

 15.   Mariela dijo

  Па, сите се во право за познатите поети, но има и други кои не се славни и всушност пишуваат поеми кои се дури и поромантични од познатите, на пример:
  Anоан Менгуал - ти давам роза

  Денес носам роза
  што не носи трње,
  да ти го дадам жена,
  за верувајќи во мене,
  затоа што ти си мој пријател,
  верен lубовник и придружник.

  И многу благодарам на сите што ме прочитавте. Поздрав

 16.   Алехо Планчарт dijo

  Отсекогаш ме привлекувала поезијата што ја возбудувала душата, која се повлекувала на болката од минатото искуство. И во таа смисла, ми паѓа на ум песната на Амадо Нерво со наслов Кукавичлук:
  Тоа се случи со неговата мајка. Колку ретка убавина!
  Каква руса коса од пченица garzul!
  Каков ритам во чекор! Кој вроден кралски хонорар
  Спорт! Што се обликува под ситниот тул ...
  Тоа се случи со неговата мајка. Ја сврте главата:
  Ме среди со неговиот син поглед!
  Бев екстатичен ... Со трескава брзање,
  „Следи ја!“ Извикаа исто тело и душа.
  ... Но, се плашев да сакам лудо,
  да ги отворам раните, кои обично крварат,
  И покрај целата моја жед за нежност,
  затворајќи ги очите, ја пуштив да помине!

 17.   Марсела Кампос Васкез dijo

  секогаш кога ги читам линиите на еден писател, тие прават вибрираат најчувствителните на моето срце
  и мора да бидеш имун на чувството на loveубов, болка или кое било друго чувство, да мислиш дека умот е способен да почувствува пренос и да достигне уште повеќе, постигнувајќи кај некои луѓе како лично да патуваат надвор од реалноста, но какво убаво патување, е и ќе биде да се почувствува loveубов кон оној кој го тера да се разбуди

 18.   ДАЈАНА МИШЕЛ dijo

  LOУБОВТА Е ПРЕТСТАВУВАЕ ЗАТОА НЕ ВЕРУВАМ ВО LOубов

 19.   ДАЈАНА МИШЕЛ dijo

  LOУБОВТА Е РАБОТНИЦА НЕ ВЕРУВАЈТЕ ВО ТОА

 20.   Nil dijo

  Неруда, Данте и Хомеро се навистина најдобрите. Во моментов, шпанските поети се најдобри во светот.

 21.   Aејме Рамос АРРЕСЕ. dijo

  Ми се допаѓа поезијата на B POCQUER, SALAVERRY, BARRETO, MELGAR, GONZÁLEZ PRADA, MARTÍ И ДРУГИТЕ.

 22.   Aејме Рамос АРРЕСЕ. dijo

  Во поезијата имам добар вкус и добар допир. ВЕ МОЛАМ ПОСТАЈТЕ ОНА ШТО САКАМ КАКО LУБОВНИК НА ПОЕТСКАТА Уметност Ми се допаѓа поезијата на B POCQUER, SALAVERRY, BARRETO, MELGAR, GONZÁLEZ PRADA, MARTÍ И ДРУГИТЕ.

  1.    Арнолфо Фернандез Мојица dijo

   Петте песни, со различно авторство и слободна структура во елаборатот, со заеднички именител на Loveубовта меѓу паровите, секоја со анализа и размислување за разбирање на поетот и поетот, ја истакнувам слободата да се истурат емотивни мисли низ еротски чувства, страст , искуства и копнежи.
   Која техника ја користеле за да ги напишат овие песни, онаа на Бенедети и Сабинес и на литературните струи? Ви благодариме за информирањето.

 23.   Кристијан Родригез dijo

  Очигледно ги чувствував работите за тебе ... сè уште ги чувствувам, знаеш дека те сакам и она што го доживеав со тебе беше неверојатно, толку многу те сакав што кога те имав во раце не сакав да заминам ти, но јас секогаш бев втора во твојот живот и моите желби да можам да те сакам, тие беа секогаш присутни иако не можев секогаш да те допирам ... Ти беше момент во мојот живот, оној момент што ме исполнуваше со радост ... Секогаш и никогаш не престанувај да мислам на тебе, иако растојанието и недостатокот што ме натера да ме натера да мислам дека веќе е време да те заборавам, но моите чувства ме натераа да продолжам и да чекам вистински момент да се обидам да сакам ти повторно ... Јас секогаш мислев дека ќе има момент во нашите животи и ќе се обидеме повторно да ги помириме и опоравиме сите оние убави моменти што ги живееме без увоз на мислата на никого .. АВТОР ХРИСТИЈАН….

 24.   пепа dijo

  оле ти

 25.   Диего dijo

  здраво, ова многу ми помогна во домашните задачи во Шпанија, но поемата „вечна loveубов“ беше многу убава.

 26.   Мигел Квип dijo

  Сите овие пет песни се навистина извонредни, но во светот на романтиката, колку и да сакате да ги ставите, само две сјаат со екстремна висина, а тоа се Неруда и Густаво Бекер.
  Поемата цитирана од Неруда е неверојатна, но има и други уште повисоки. Бенедети е вид на жици заедно многу фрази и сè уште лесни зборови. Бев изненаден од поемата на Лојназ и на петте Сабини, тој го зазема петтото место.

  1.    Abабиер dijo

   Петте песни се прекрасни. Да не правиме споредби. Да бидеме позитивни и да му дадеме слобода на нашиот заспан поет. На човечкото суштество му е потребна чувствителноста што ја има поезијата. Loveубов, те молам.

 27.   Естефани Перез dijo

  Останувам со Сабинес, каков начин да ја одразувам вистинската убов.

 28.   Пол dijo

  Сите 5 се убави, поезијата му дава значење на постоењето и loveубовта. Јас се држам со сите нив, но главно со работата на Пабло Неруда.

 29.   laura dijo

  Многу ми се допадна песната насловена како вечна убов

 30.   Gustavo dijo

  Ми се допадна вечна убов

 31.   Диего dijo

  Ми се допаднаа сите песни затоа што кога ќе ги анализираш сфаќаш дека се скапоцен камен, но мојата омилена poemубовна поема е златниот еж на тато
  што е за претстава на неговата сакана во анима и тој знае дека многу луѓе ја сакаат, но дека тој конкретно ја сака повеќе од било кој друг.

  Првиот стих вели нешто вакво:

  посакувана од многумина
  гледано од малкумина
  добиени за помалку
  тоа е златниот еж.

  Оваа песна е многу основна, но претставува тажен и сиромашен копнеж што ова момче го има за неа.

 32.   Дафна dijo

  Вечна убов.
  Сонцето може да замагли засекогаш;
  Морето може да се исуши во еден момент;
  Оската на Земјата може да биде скршена
  Како слаб кристал.
  Сè ќе се случи! Мај смрт
  Покријте ме со неговиот погребен креп;
  Но, никогаш не може да се исклучи во мене
  Пламенот на твојата убов.

  Ја сакав таа прекрасна поема.

 33.   Цезар Мартело dijo

  Најдоброто: Ако ме сакаш, сакај ме цела (Дулче Марија Лојназ)… кога сè уште не те прифаќаат како што си.

 34.   Хозе dijo

  Можеби јас сум проблемот, но колку и да ги читам, не можам да најдам ништо во песните.
  Не ја гледам таа магична рима за увото, што го наоѓам во многу други песни и во многу текстови на текстописци.
  Но, како што велам, јас мора да бидам „чудак“.
  Јас често пишувам други песни, освен овие, каде што им давам повеќе приоритет на зборови и акустика отколку на „loубовта“.

 35.   Оскар dijo

  Тие песни се од времето кога се правело поезија. Сè уште е готово, но има и одредени тековни „поетски“ струи кои се способни да не доведат до психоаналитичар ... Зошто да напишеме нешто што никој нема да го разбере? Како и да е, таму кој го чита ...

 36.   Франклин dijo

  уао Уфф, макотрпна задача е да се квалификува убавината на поезијата, која е бесконечна, во 5 прекрасни песни. Тие се многу добри. Сите

  Јас работам поезија и мислам дека тоа е она што му треба на светот, loveубов.

  Некогаш би сакал да ја достигнам висината на толку големи суштества.

 37.   Едгард Марин dijo

  Јас можам да ги напишам најтажните стихови вечерва неруда. многу добра песна, навистина ми се допадна тоа е една од оние песни што те опкружуваат и те пренесуваат на време и ја оживуваш таа магија на loveубовта што некогаш си ја имал и ја пуштил

 38.   РАУЛ ЧАВЕЗ ОЛАНО dijo

  Повеќе ја сакам поемата на Бекер, едноставна, искрена, јасна, чиста.

 39.   Бенџамин Дијаз Сотело dijo

  ВЕЧНА LOУБОВ од Густаво Адолфо Бекер

 40.   Бенџамин Дијаз Сотело dijo

  Поемата што најмногу ми се допадна е ВЕЧНА LOУБОВ од Густаво Адолфо Бекер

 41.   Маја dijo

  Поемата на Марио Бенедети, срцето Куираса. Едноставно убава!

 42.   Гоблинот dijo

  Според кои се најдобрите песни? Тие се убави, но никој не е овластен да ги оценува како најдобри; Мора да ги почитувате вкусовите на сите, ми се допаѓаат песните на Хозе Анхел Буеса и Рафаел де Леон

 43.   Густаво Волтман dijo

  Многу одлични песни, тие ги достигнаа длабочините на мојата душа и срце. -Густаво Волтман.

 44.   МИР dijo

  МОЈОТ ОБЕЛЕТЕН, »ВЕЧНА LOУБОВ«

 45.   Никола dijo

  Тоа е убов. Е морам да се сокријам или да побегнам.
  Theидовите на неговиот затвор растат, како во грозоморен сон.
  Прекрасната маска се смени, но како и секогаш е единствената […]
  Да бидам со тебе или да не бидам со тебе
  тоа е мерка за моето време […]
  Тоа е, знам, loveубов:
  вознемиреност и олеснување од слушање на вашиот глас,
  надеж и меморија,
  ужасот на живеење отсега.
  Тоа е loveубов со своите митологии,
  со нивните бескорисни мали магии.
  Сега армиите се приближуваат, ордите ..
  Името на една жена ме издава.
  Aена ме боли по целото тело ».

 46.   Рафаел Хернандез Рамирез dijo

  Јас несомнено ја претпочитам поезијата на Густаво Адолфо Бекер.

 47.   Irma dijo

  аххх поезија, кој би можел да живее без неа, ако ја исполнува душата, ако те тера да се искачуваш во рајот, да леташ на крилјата на ветрот, да сонуваш, да се смееш, да плачеш, какви убави песни, тешко е да се каже дека не ми се допаѓаше еден Блажен е денот кога овие луѓе ги инспирираа своите души да напишат толку убави песни. Во тажни денови, во лоши денови, во добри денови, поезијата ја исполнува душата. Блазе си ти, ох Убава поезија.

 48.   Isabel dijo

  Вечна Loveубов, од Густаво Адолфо Бекер, без сомнение ... Една од моите омилени песни.
  Loveубов, Иса!