6 современи книги за жени кои се едноставно неопходни

Денес 8 март е Светски ден на жената, датум кога сите ние изгледаме посветени од кога било на возвишената женска моќ, иако тоа треба да го правиме во текот на целата година. Од таа причина, а како да започнеме со овие 6 современи книги за жени и дали ги завршуваме 364 дена во годината помеѓу добрите читања?

 

Персеполис, од Марјане Сатрапи

Најмалку на што можеше да се надева светот во 2000 година беше црно-бел графички роман кој раскажуваше приказна за една млада Иранка која ја напушти Исламската држава да се насели во Европа и да ја раскаже за тоа. Но, да, тоа се случи, а можеби и затоа Персеполис се смета за еден од оние мали накити на франкофонската литература што може да се оправда во овие времиња благодарение на доброто дело на Страпи.

Илјада прекрасни сонца, од Калед Хосеини

По успехот постигнат со Змејови на небото, Авганистанскиот автор Халед Хосеини го заслепи светот со овој роман кој се осврнува на односите меѓу две жени, Маријам и Лаила, во зората на граѓанската војна што би го претворила бујниот Кабул во двор од чад и остатоци. Објавен во истата година од почетокот на војната во Ирак, романот претставува појава на бариери меѓу класите и половите во едно од најнеправедните места во светот со своите жени.

Американах, од Чимаманда Нгози Адичи

Соочени со неактивноста на нивните политичари, многу африкански земји најдоа во уметноста живописен, свесен и неопходен глас кога станува збор за објавување на нивните проблеми на светот. Адичи е роден во Нигерија и живее во САД скоро дваесет години, а е писател чиј е литературата зборува за феминизмот без потреба да напаѓаат никого и Американах (начинот на кој Нигеријците се однесуваат на оние што се враќаат од САД) е добар пример. Објавена во 2013 година на големо признание од критичарите, Американах раскажува приказна за една млада Нигеријка која пристигнува во Соединетите Држави и нејзините тешкотии да се прилагодат на западната култура.

Собата, од Ема Донахју

Jackек е дете за кое „Собата“ го претставува целиот негов свет, додека за неговата мајка е градината пролеана во која беше заклучена пред 7 години од страна на маж. Прилагодено на големиот екран во 2015 година на големо признание од критичарите (Бери Ларсон го освои Оскарот за најдобра актерка за нејзината изведба), романот на Ирскиот Донахју е возбудлив крик, ода на највознемирувачката невиност.

Диви, од Шерил Залутан

Од фантастика преминуваме во вистински случај, поточно оној на жена која требаше да се соочи со развод, смрт на нејзината мајка и детоксикација од дрога за краток временски период патувајте до 1100 милји во текот на три месеци долж патеката за масив во Пацифик во Калифорнија. Роман се фокусираше на сите оние луѓе кои во одреден момент почувствуваа дека е време да се променат и да се соочат со не толку невозможни цели. Актерката Рис Витерспун глумеше во филмската адаптација на книгата во 2014 година.

Премногу среќа, од Алис Мунро

Победник во 2013 година на Нобеловска книжевностАлис Мунро е авторка која успеа да направи ниша во феминистичкиот универзум благодарение на нејзините приказни, приказните за оние жени заклучени во книги како Премногу среќа. Објавен во 2009 година, овој пакет приказни раскажува за жени кои одат на аџилак во потрага по универзитети кои примаат професорки, за оние кои мораат да се соочат со болката од загубата на детето, за оние кои воздивнуваат во многу тишини што се создаваат двајца стари loversубовници.

Среќен ден на читателите.

 

Која е вашата омилена книга за жените?

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.