5 сонети на Федерико Гарсија Лорка за да го прослави неговиот роденден.

5 јуни од 1898 година. најчитан шпански поет на сите времиња, Федерико Гарсија Лорка. За некој што е повеќе проза од стих, повеќе романи и приказни отколку песни, сепак, јас сум страстен за Лорка. Убавината, силата, суштината, чувството и силата на неговиот збор тие достигнуваат највозвишени нивоа на поезија на прекрасниот шпански јазик. Па уште една година го славам неговиот роденден, овој пат со 5 негови сонети.

За Федерико Гарсија Лорка е напишано сè. Непотребен и каков било збор или потсетник за неговиот живот и дело толку проучен од толку многу специјалисти. Јас едноставно пишувам литературни написи овде каде споделувам или уживам во она што го читам или го знам. И има автори кои веќе се над секој преглед на вашата фигура. Лорка е една од нив, од која само треба да се почувствува отколку да се чита. Затоа, да не го одложуваме задоволството од тоа читање повеќе.

5 сонети

Ова се 5-те избрани за да го предизвикаат неговото сеќавање: Гонгорински сонетLoveубовни раниНоќ на ненаспана убовСонет на слатката жалбаСакам да ја расплачам тагата и ти кажувам...

Гонгорински сонет

Овој гулаб од Турија што ти го испраќам,
со слатки очи и бели пердуви,
на ловор на Грција истурете и додадете
бавен пламен на убовта кога застанувам

Нејзината искрена доблест, нејзиниот мек врат,
во двоен лигите на топла пена,
со морници од мраз, бисер и магла
отсуството на уста означува.

Извртете ја раката над нејзината белина
и ќе видите каква снежна мелодија
шири во снегулки на твојата убавина.

Значи, моето срце ноќ и ден
затвореник во затворот на темната loveубов,
тој плаче без да ја види својата меланхолија.

***

Loveубовни рани

Оваа светлина, овој оган што голта.
Оваа сива сценарија ме опкружува.
Оваа болка само за идеја.
Оваа болка на небото, светот и времето.

Овој крик на крв што украсува
лира без пулс сега, лубрикан чај.
Оваа тежина на морето што ме погодува.
Оваа скорпија што живее на моите гради.

Тие се венци на loveубовта, кревет на ранети,
каде без сон, сонувам за твоето присуство
меѓу урнатините на моите потонати гради.

И иако го барам врвот на претпазливоста
твоето срце ми ја дава долината
со hemlock и страст на горчливата наука.

***

Ноќ на ненаспана убов

Ноќејте ги двајцата со полна месечина,
Почнав да плачам и ти се смееше.
Твоето презирање беше бог, мои поплаки
моменти и гулаби во синџир.

Ноќ по двајцата. Кристал на тага,
плачевте на длабоки растојанија.
Мојата болка беше група агонија
на твоето слабо срце од песок.

Зората не обедини на креветот,
нивните усти на ледениот млаз
на бесконечна крв што се излева.

И сонцето дојде преку затворениот балкон
а коралот на животот ја отвори својата гранка
над моето обвиткано срце.

***

Сонет на слатката жалба

Се плашам да го изгубам чудото
на твоите статутски очи и акцентот
тоа ноќе ме става на образ
осамената роза на твојот здив.

Sorryал ми е што сум на овој брег
стебло без гранки; и она што го чувствувам најмногу
немање цвет, пулпа или глина,
за црвот на моето страдање.

Ако си моето скриено богатство,
ако си мојот крст и мојата влажна болка,
ако сум куче на твоето господарство,

не дозволувај да го изгубам стекнатото
и украсете ги водите на вашата река
со лисја од мојата отуѓена есен.

***

Сакам да ја расплачам тагата и ти велам ...

Сакам да ја расплачам тагата и ти кажувам
за да ме сакаш и да плачеш за мене
во ноќ на славеи,
со кама, со бакнежи и со тебе.

Сакам да го убијам единствениот сведок
за убиството на моите цвеќиња
и сврти ги солзите и потењето
во вечна грамада тврда пченица.

Нека коцката никогаш не заврши
Те сакам, ме сакаш, секогаш во пламен
со изнемоштено сонце и стара месечина.

Она што не ми го даваш и не те прашувам
Willе биде за смрт, која не заминува
ниту сенка за треперењето месо.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Нарсис dijo

  Одлична иницијатива ... Би било многу корисно ако тие го сторат тоа и со современи автори.
  Изберете песни и покажете им, да ги познавате и дали е соодветно да ги купите нивните книги.
  Искрено.
  Нарсис

 2.   чувај Хуго dijo

  Тоа го теши објавувањето на поезијата во овој век што уништува сè, особено сонетите, според мене поезијата пар екселанс. Добро е што овој дел од книжевниот свет не е изгубен. Понекогаш меморијата не е виновна за овие грешки, туку губењето на извонредното, што е многу повеќе за жалење.