5 совети за пишување расказ

La кратка литература тоа отсекогаш постоело. Сепак, дури во последните неколку години, благодарение на социјалните мрежи, жанровите како што е микро-приказната се разбудија во ново златно доба. Приказни сумирани во еден или два стиха што отвораат нови врати кон литературата играјќи со фантазијата на читателот. Исто така, со естетика која се обидува да инспирира одредена мистерија, но, пред сè, да влијае. Ако ги примените и овие 5 совети за пишување расказ, триумфот е сигурен.

Биди краток

Како што сугерира неговото име, краткиот расказ бара многу поголема краткост од приказната. Иако жанровските мерки со текот на времето станаа нешто субјективни (со приказни кои опфаќаат неколку ставови), природата на микро-приказната е раскажете одлична приказна со што е можно помалку зборови.

Раскажете ситуација

Романот се карактеризира со издолжување на идејата и нејзино надополнување со други поднаписи, додека приказната пресоздава специфична ситуација. Ако романот го раскажува долгиот живот на момчето кое сака да биде астронаут додека не стигне до Месечината, приказната ќе го опфати моментот кога ќе пристигне, или кога тој реши да лета до starsвездите. Микро-приказната ја исполнува истата функција како приказната, но со уште помалку зборови. Е за поврзуваат ситуација без да бидат толку експлицитни.

Користете ја елипсата

Елипсата е реторичка фигура која се состои од изоставување зборови од пишување што, само по себе, се разбираат. Суштински сојузник кога станува збор за кондензирање на подлабока приказна во неколку стихови. Расказот користи суптилност, одржува одредена мистерија преку наратив кој ја сумира суштината на таа приказна, одејќи директно до кулминацијата на истата. На пример, ако два лика се враќале и раскинувале цел живот за конечно да сфатат дека се сакаат, ќе биде доволно „По толку многу врзување и одврзување, јазолот стана посилен“. На пример.

Играјте со зборови

Можеби барате да напишете приказна за негодувањето и да ви е тешко да ги најдете зборовите во таа приказна што ги сумираат. Од таа причина, или барем во мојот случај, можам да дојдам до слика, која самостојно ја инспирира останатата содржина: каква емоција инспирира таа слика кај вас? Која историја ја содржи? Други времиња, еден збор може да биде доволен за да ги привлече оние други преку кои може да се изгради пишувањето. На пример, „светлината“ привлекува зборови како „светулки“, „темнина“, „сонце“ ... Играјте со сите нив, бидејќи пред сè, расказот секогаш ги поздравува метафорите.

Добар наслов

Полициски час, од Омар Лара

„Остани“, му реков.

И ја допрев.

Наоѓањето на совршен наслов за нашата работа честопати ни траеше дури и подолго отколку да ја напишеме самата микро-приказна. Сепак, многупати насловот може да ја надополни таа приказна со додавање поголема вредност или, дури, завршувајќи го значењето на истата. На пример, прекрасниот „полициски час“.

Дали се осмелувате да купите микро-приказна со нас?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.