5 познати книги напишани во затвор

Дон Кихот

Писателот е уметник, но исто така и мислител, а на моменти и активист, филозоф, па дури и политичар. И иако не се случува толку многу денес, во минатото еден автор имал многу поголеми шанси да заврши зад решетки ако, меѓу другото, не му се допаѓаат високите места за тоа што го пишуваше. Како резултат на сите тие часови во затвор во кои имаше доволно време да се одрази и можеби да се погали лудилото со врвовите на прстите, овие 5 познати книги напишани во затвор.

Дон Кихот де ла Манча, од Мигел де Сервантес

Литературни патишта - Кихоте де ла Манча

Најинверзалното дело на нашата литература е објавено во 1605 година од Мигел де Сервантес, кој помеѓу 1594 и 1597 година работел како даночник. Сепак, одредени неправилности во неговите сметки ги натераа властите да го затворат авторот во затворот во Севилја, каде што помина три месеци. Години подоцна, ќе се спомене прологот на неговото најпознато дело создавањето на Дон Кихот во таков затворИако сè уште не е познато дали таму започнало да се пишува или едноставно се родило како идеја.

Де Профундис, од Оскар Вајлд

Оскар Вајлд

Откако уживаа голема национална и странска популарност, Вајлд падна во прегратките на лордот Олдред Даглас, син на маркизот од Квинсбери, кој одлучи да ја објави романсата меѓу двајцата мажи во викторијанска ера во која содомијата сè уште беше кривично дело. Од затворот Ридинг, Вајлд ја напишал оваа послание, кое, како и неговото индиско име, претставува интроспективно патување на авторот во форма на писмо до поранешен overубовник со кого се извинил за неговото однесување. И покрај тоа што е напишан во 1897 година, тој бил објавен по смртта на Вајлд.

 

Мајн Кампт, од Адолф Хитлер

Мојата борба

Една од најконтроверзните книги во историјата Фирерот започна да го пишува во 1924 година за време на неговиот престој во затворот Ландсберг, каде што издржуваше петгодишна затворска казна по неуспешниот пуч во Минхен. Преку страниците на Моја борба, Хитлер се прогласи себеси како  Шберменш (или Супермен), зборуваше за важноста да се добие простор од Русија и оправдано теоријата за мудреците на Сион, кој го бранеше еврејскиот заговор што на крајот ќе го зазеде целиот свет. Идеи кои би се префрлиле во неговата неславна политика години подоцна, иако книгата стана месо од цензура сè додека Германија не одлучи да ја објави повторно на почетокот на 2016 година, станувајќи бестселер.

 

Книга со песни и балади за отсуства, од Мигел Хернандез

Мигел Хернандез

По завршувањето на граѓанската војна, членовите на републиканската страна беа дистрибуирани од различните затвори во нашата земја, вклучувајќи го и Мигел Хернандез. Помеѓу решетките од различните затвори во кои тој беше, поетот напредуваше во пишувањето на Книга со песни и балади за отсуства во кои младиот човек ги анализираше своето детство и невиност, состојбата на сегашните мажи и несигурната состојба на сопругата на кој го напишал познатиот Нанас од кромид. Делото е оставено недовршено по смртта на поетот во Аликанте на 28 март 1942 година.

 

Devаволот на крстот, од Ngũgĩ wa Thiong'o

Право да пишувате на вашиот јазик

Ngũgĩ wa Thiong'o, за време на едно од неговите предавања.

По пишувањето во 1977 година Нгаахика ndeenda, претстава што би служела за заживување на сценското опкружување на неговата рурална Кенија, Тионго бил затворен една година затоа што се осмелил да го оспори колонијализмот прикажан и во форма на културно влијание. За време на неговите месеци зад решетки, и како оружје против неговите џелати, авторот го напиша својот прв роман на Гикују, неговиот мајчин јазик: Каитаани Мутарабаини (Devаволот на крстот). Тој тоа го стори на тоалетна хартија од затворот, доволно густа и груба за да го издржи мастилото, дури и ако намерите на затворениците беа поинакви.

Овие 5 познати книги што беа напишани од затвор тие ги собираат идеите, чувствата и мислите на некои автори кои ги искористија своите многу часови зад решетки за да ослободат имагинација што ќе можат да ја стават на хартија години (па дури и децении) подоцна.

 

 

 

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Ана Гелман dijo

    Препорачувам да го прочитате романот „Во затвор“ од Рикардо Елиас