5 писатели кои го мразеа Вилијам Шекспир

Шекспир

Секој добар писател има свој фан-клуб, но и луѓе кои не паднале во прилог. Бидејќи е Вилијам Шекспир светски познат автор, не е изненадувачки што тој заработи завист и антипатија од неколку писатели од неговото време или подоцна.

Следно ќе ти кажам за 5 писатели кои би го гледале Шекспир како богохулен.

Леон Толстој

Овој руски писател го рече тоа Претставите на Шекспир беа „тривијални и неиздржано лоши“, покрај дефинирањето на наведениот автор како „малку уметнички и безначаен писател не само низок морален, туку и неморален” Конечно, тој ги спомна книгите како Ромео и Јулија или Хамлет како „неодолива одбивност и досада“.

Џорџ Бернард Шо Џорџ Бернард Шо

Овој ирски автор беше театарски критичар три години на Лондонскиот саботен преглед. Во тоа време, тој прегледа 19 драми на Шекспир, на што им даде коментар

„Со исклучок на Хомер, нема еминентен писател, па дури ни Сер Волтер Скот, кој го презирам потполно како што го правам Шекспир, особено кога го мерам мојот интелект со неговиот“.

Подоцна го додаде следново

„Потрошив многу напор да ги отворам очите на Англичаните кон празнината на филозофијата на Шекспир, да неговата површност, нејзините двојни аршини, слабоста и некохерентноста како мислител, до неговиот снобизам, да неговите вулгарни предрасуди, неговата незнаење и неговата неспособност како филозоф".

Волтер

Овој познат филозоф, историчар и писател бил доста убител на Шекспир, како и адаптираше неколку негови дела. Сепак, неговото мислење се смени целосно како што може да се види во неговите изјави.

„Тој беше дивјак. Напишал многу грациозни редови, но неговите дела можат да ги задоволат само во Лондон и Канада. Не е добар знак кога само оние од вашата куќа ви се восхитуваат “.

Со текот на времето, неговите критики станаа сè поакузаторни.

"Крвта ми врие во вените додека разговарам со тебе за него... И колку е страшно ... е тоа што јас, кој прв зборував за овој Шекспир, исто така бев првиот кој им покажа на французите некои бисери што ги најде во неговата огромна грамада измет “.

Портрет на Толкин

ЈРРТолкин

Авторот на „Господарот на прстените“ исфрли чиста омраза кон Шекспир уште како тинејџер зборувајќи за „неговото нечисто родно место, неговата едноставна околина и неговиот откачен карактер” Како возрасен, тој ги споменувал пишувањата на Шекспир како „крвави пајажина“.

Роберт Грин

Од истото време со Шекспир, овој автор предупредуваше и други писатели за ново момче во светот на литературата, кого го опишува како

"Ударна врана, украсена со нашите пердуви, дека со своето тигарско срце завиено во кожата на играч, тој претпоставува дека е така способен да ги разгори своите бели стихови како најдобриот од нас и дека е сето тоа се верува дека тој е единствениот претставник на сцената во нашата земја".

 

Се чини дека Шекспир ја заработи омразата на многу познати писатели, и покрај целата слава што ја има и денес, Шекспир не само што беше голем писател на кој многумина му се восхитуваа, туку и го мразеа многу други.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Естелио Марио Педреанез dijo

  Секој беше и е слободен да има и да изразува свое мислење за која било тема или уметник, иако на Georgeорџ Бернард Шо изгледа чиста ароганција, уште повеќе ако се потсетиме дека тој ја посети Советска Русија и комунистите лесно го измамија со театарот што му го дадоа. Се возеа и го претворија во безумно пропагандист. Во секој случај, постои речиси универзален консензус за Вилијам Шекспир: Тој е еден од големите генијалци на универзалната литература на сите времиња, заедно со Мигел де Сервантес.

 2.   Естелио Марио Педреанез dijo

  Georgeорџ Бернард Шо е уште еден доказ за разликата помеѓу литературниот талент и политичката мудрост, бидејќи му се восхитуваше и беше пропагандист за Сталин, а исто така и за Мусолини. Ништо не треба да изненадува кога нацистот во униформа, дипломиран и доверлив на Гестапо, неморалниот, лажниот, лицемерен и преценет Мартин Хајдегер, обожавател и пропагандист на Хитлер, расистички како овој, се восхитува и се смета за „гениј на филозофијата“ и просечно како и сите расисти.

бул (точно)