5 песни инспирирани од книги

книги-музика

Во времето на пишувањето на стиховите за таа иднина хит или легендарната песна, многу уметници ги зеле како инспирација од своите омилени читања како начин да ги комбинираат осудата и фикцијата, омажот и повторното измислување.

Оттука и списокот на песни инспирирани од книги да биде подолг отколку што може да замислиме, потврдувајќи го 1984 година или „Господарот на прстените“ како две од највлијателните музички книги во минатиот век.

Дејвид Боуви - Големиот брат

Песната на неодамна починатиот крал на гламрок, од албумот Дијамантско куче, упатува директно на класиката на Georgeорџ Орвел од 1984 година. За возврат, песната требаше да биде вклучена во претставата базирана на познатата книга и никогаш не беше објавена.

Лекот - убивање на Арап

Еден од Најконтроверзните песни на Лекот се осврна на романот „Странецот“ од Алберт Ками, во кој ликот на Мерсо стрелаше Арап на плажа. Песната беше отстранета од повеќе од една компилација на групата, предизвикувајќи големи полемики по нејзиното објавување во 1978 година. Можеби една од најмалку навремените песни во моментот.

Лед Цепелин - Рамбл Он

Петнаесет години по објавувањето на „Господарот на прстените“ на Толкин, Роберт Плант ја компонираше оваа песна во чест на епската сага за која беше огромен фан. Резултатот беше овој Рамбл Он во кој имаше алузии на Мордор, Голум и други повици на Средната Земја. Други уметници како Ења или дури и Леонард Нимој вклучија песни инспирирани од ринг-сагата на нивните албуми.

Авион Jeеферсон - Реџојс

Во средината на една револуционерна шеесетина година, групата Airеферсон Авион го премисли делото на Улис од ејмс oyојс со оваа психоделична верзија во која таа на Малиган чорба за Блум, единствениот Евреин во собата.

Радиохед - Банана Ко.

Вклучено во албумот Мед Пабло објавен во 1993 година, Банана Ко беше инспирирана од таа позната книга во која инсталацијата на растение за банана од страна на Американците засекогаш го смени животот на жителите на Макондо. Англиската група знаеше да претвори еден од моментите од „Сто години самотија“ на Габриел Гарсија Маркез во совршена англосаксонска метафора.

Овие 5 песни инспирирани од книги ги откриваме литературните вкусови на некои од најмитските уметници на нашето време. Оригинален начин да ги претворите долгите приказни во чудни аудио приказни.

Кои други песни инспирирани од книгата ви се допаѓаат?

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)