5 мои најпознати loveубовни парови во литературата

Сан Валентин повторно е тука. Срца, рози, подароци, шампањ, романтични вечери и, се разбира, многу amor. Меѓу тие подароци може да биде добра книга, ако е можно со таа loveубов како протагонист. Така, за поромантичните духови кои преплавуваат денес, јас тоа го правам mi избор на 5 од за inубените парови најпознат во литературата. Овие се:

Улис и Пенелопе

Почнувам со најстарите класици како грчки Хомер. Би било затоа што морав да преведувам делови од Илијада и Одисеа во моите битки во средно училиште и колеџ со теоретичарот. Или затоа што во најоддалеченото детство таа просторна рекреација на Улис-31 остави отпечаток во митот. Факт е дека Улис Секогаш ми се допаѓаше. Беше повеќе лукав и макијавелиски дека бомбастичниот и драматичен Ахил или Хектор де ла Илијада.

Ми се допадна неговото опасно патување само за да се вратам на Итака повеќе од војните и тројанските коњи. И бев трогнат да ја видам неговата сопруга Пенелопе како прави и го откажувам она што го плетеше на разбојот додека се обидуваше да се ослободи од толку многу муви, искористувајќи го долгото отсуство на сиромашните Улизе. Затоа, уживам со исто задоволство и во нивното враќање и во нивната сила при испраќањето на сите без двоумење.

Ромео и Јулија

Најголемата и најтрагична loveубовна приказнанекои велат. LOУБОВ со големи буквивелат другите. Англискиот бард кој ја замислуваше, тоа го стори во голема смисла, како и со сите универзални емоции што ги напиша за да бидат изразени на сцената. Апсолутна страст на најмладата и прва loveубов против спротивставувањето на вечно непомирливите семејства.

Нееднаквата борба на чистите чувства против целиот свет што значи неговиот мал универзум на Капулети и Монтеги. И крајна жртва за да не престане да го чувствува тоа и затоа што неговата загуба значи крај на сè. Бидејќи е нешто повеќе од тинејџер (и кој и да го чувствува тоа знае) дека )УБОВТА нема граници и граници, таа е единствена и се чини дека ќе трае вечно. Издадено илјада пати, можеби тоа е највечната loveубовна приказна.

Кетрин Ерншо и Хитклиф

Ах, победници на Викторија. Саксонците се познати по флегматичен, со моќен штит фалсификуван подолго време, така што нивната крв врие само доволно. Ништо не можеше да биде подалеку од вистината, иако вистината е дека тие секогаш нè лажат. Но, кога ќе се занесат од страстите, ОВА СЕ ОСТАВААТ. Шекспир и многу други веќе го сторија тоа. Но, во деветнаесеттиот век бранот на Романтизам ја втурна Европа во треска на неспоредлива loveубов и страст. И Саксонците се удавија во неа.

Суштества како сестрите Бронтеобдарени со редок талент, тие создадоа суштества како Кетрин Ерншо и Г-дин Хитклиф (Wuthering Heights, на Emily), или Janeејн Ер и Едвард Рочестер (Janeејн Ер, на Шарлот). Кети Ерншотолку непостојана и горда, никогаш не можете да ја избегнете најстраствената убов Од страна на толку голема сила од најлудата природа како Хитклиф. И тие ја почитуваат изреката дека не можете да живеете ниту со вас ниту без вас. До крајот.

Janeејн Ер и Едвард Рочестер

Би биле потребни премногу зборови да се зборува за овој пар. Подобро да го сторат тоа.

Janeејн Ер:

Мислите ли дека можам да останам тука ако не ви значам ништо? Мислите ли дека сум некој вид автомат, машина без чувства што може да живее без ситно парче месо или капка вода? Дали мислите дека затоа што сум сиромашен, молчен, дискретен и ситничар, јас сум исто така суштество без срце и душа? Па, не сте во право: мојата душа е вистинска како вашата, а исто така и моето срце! И, ако Бог ми дареше малку повеќе убавина и многу повеќе пари, тоа ќе го отежнеше да ме напушти, како што е сега за мене да морам да го напуштам. Не зборувам за обичаи, ниту за формалности, дури ни за смртно тело: тој е мојот дух кој се свртува кон неговиот, како да двајцата веќе го преминале прагот на смртта и се најдоа како еднакви наклонети пред Бога. Затоа што такви сме, исти! ».

Едвард Рочестер:

«После младоста потоната во најлошата мизерија или во апсолутната осаменост, конечно најдов некој што вистински ќе го сака. Те најдов ... Ти си мојата душа, мојата добрина, мојот ангел чувар; Јас сум обединет со вас со врска што не може да се прекине. Мислам дека си добар, доблесен и сакан. Интензивната страст што ми гори во срцето ве прави центар на мојот живот и го обвива моето постоење околу твоето, неговите пламени јазици нè трошат во оган додека не се споиме во едно суштество ».

Дали се потребни повеќе зборови? Мислам дека не. Ова е loveубовна приказна со многу други нијанси што секој може да ја прилагоди за каузата што најмногу му се допаѓа, му одговара или го интересира. Но она што е пред се loveубов.

Маријана Дашвуд и полковник Брендон

Тие се создадени од друга дама на викторијанскиот романтизам: Џејн Остин за твоето Чувство и сензибилитет. Воздржаноста и расудувањето ги спореди со страста и ирационалноста кај сестрите Елинор и Маријана Дашвуд. И ги додаде неповолното опкружување на изгубената социјална позиција и погрешните додворувачи кои на крајот (запомнете, тоа е друга loveубовна приказна) стануваат вистинските.

И преферирам истакнете ја страсната Маријана отколку на рационалниот Елинор. Можеби затоа што можам повеќе да се идентификувам со Елинор, но знам дека во реалноста можам да дозволам да ме понесат најслепевачките страсти. Маријана е заслепена и измамена од заинтересираните и залудни г-дин Вилоуби. Но, таму, во сенка, тивок, трпелив, стоичен, но упорен, тој е, прав полковник Брендон. Неговата дискреција и kindубезност завршуваат со ублажување на неславата претрпена од Маријана и освојување на нејзиното срце.

La величествена филмска верзија кој потпишал Анг Ли во 1995 година мојата nessубов кон Брендон дополнително се зголеми. Сигурно заради толкувањето на тој многу елегантен и чудесен актер кој беше Алан Рикман. И со него завршувам.

И кои се вашите партнери?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)