5 литературни социјални мрежи во кои ќе ја промовирате вашата книга

Goodreads

Кога објавивме книга, треба да се справиме со макотрпната задача да ја промовираме и да ја искористиме меѓу читањата на масите. Дел од процесот на објавување полн со подеми и падови, насмевки и воздишки, трикови и некои пикарески. Опциите се многу, а многу од нив дури беа опфатени во Актуалидад Литература во одреден момент. И денес ќе ви кажам за Твитер или Фејсбук во литературниот свет.

Дали ги знаевте овие литературни социјални мрежи каде да ја промовирате вашата книга?

Лажен

Пред неколку дена во АЛ зборувавме за оваа веб-страница, што служи не само како социјална мрежа во која може да се споделуваат микро или приказни, туку и кога станува збор за добивање следбеници, објавување на своја книга или дел од печатеното издание на мрежата. На овој начин, Фалсарија се консолидира како една од најсеопфатните веб-страници за писатели и читатели на целата мрежа.

Брошура

Оваа социјална мрежа се појави пред три години и се издвојува по многу опции. Мрежата им овозможува на самите автори да ја регистрираат својата книга, да ја оптимизираат според жанрот и да ја вклучат во случајни списоци; сето ова под многу компетентна услуга за клиенти. Ако сте читател, Брошура ќе го сакате благодарение на рангирањето, препораките според вкусот и заедницата на читатели.

Goodreads

Најпознатата книжевна социјална мрежа во светот е роден во 2006 година и денес има повеќе од 50 милиони корисници, бројка што го потврдува потенцијалот на оваа веб-страница која работи рака под рака со Амазон Киндлс. Достапно на повеќе јазици, GR ви овозможува да ја вклучите вашата книга во својата база на податоци и да ја дисеминирате преку форуми на шпански јазик, почнувајќи од клубови за книги до списоци на книги на шпански јазик. Силно се препорачува.

myLIBRETO

Оваа неодамнешна литературна мрежа Becomeе стане уште еден голем сојузник за авторите кои бараат точна промоција заснована врз карактеристиките на книгата. Оваа веб-страница се издвојува по својот дизајн во кој и информациите за авторот, информациите за книгата и прегледите се вклопуваат во истата слика од екранот, што му овозможува на корисникот да има поглобален изглед на делото.

Сакам да пишувам

Во принцип, овој напис се однесува социјални мрежи за промовирање на вашата книга Но, што ако сакам некој да ми помогне да го објавам? Потоа можете да изберете да литературниот експеримент од издавачката куќа Пингвин Случаен дом, простор во кој авторите можат да регистрираат поглавја од делото што го пишуваме и да се определат за еден од најпрестижните издавачи во светот да го објави врз основа на неговата дифузија и следбеници.

Овие 5 литературни социјални мрежи за промовирање на вашата книга тие можат да станат корисни промотивни алатки за авторите кои сакаат да ја одведат својата работа понатаму и да ја направат позната во „општеството“.

Дали сте користеле некоја од овие мрежи?

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Јас умрев dijo

    Па, одете со оној од Случаен дом, кој во воведниот текст вели „членови и членови“. Малку обесхрабрувачки.

бул (точно)