Планирани 5 литературни изданија за мај

Мај И ние сме такви какви што сме, но се чини дека малку подобро. Исто така за него издавачки пазар тоа, и покрај сè, продолжи работи. Затоа, гледајќи малку светлина како сјае на крајот од овој судбоносен тунел, тие одат 5 наслови избрана чија лансирање е закажано за овој месец. Се надеваме дека е така и, пред сè, дека можеме да одиме во книжарниците за нив.

Бебето - Кармен Мола

Планирано за Мај 28, имаме трета титула од Кармен Мола, најновиот феномен на романот „патрија ноар“ и чиј идентитет останува енигма. И оваа рата е со главна улога Елена Бланко сè уште ни го продаваат понасилно и шокантно.

Заплетот се врти наоколу Чешка, членот на БАЦ (Бригада за анализа на случај) кој сега ја презема командата и кој исчезнува откако ја помина ноќта на кинеската Нова година со странец. Кога ќе пристигнат неговите придружници побарај гоНа нив ќе им помогне и Елена Бланко, која ја напушти полицијата по претходниот случај на мрежата „Виолетова боја“. И истрагата ќе ги доведе до да се открие дека има многу повеќе тајни зад тоа исчезнување.

Пандемија - Славој Žижек

Планирано за Мај 20ова тест од филозофот, социолог и политички активист Славој Žижек е една од најголемите новини од ваков вид. Žижек е еден од најпрестижни и следени есеисти од сегашно време, и веќе има потпишано повеќе од 40 книги за филозофија и кино или психоанализа. Y сите бенефиции на оваа книга ќе биде наменета за Доктори на НВО без граници.

Во ова тој предлага а рефлексија на итност на криза од коронавирус што го уништува целиот свет. Рефлексии на што врска има со политика, на економија, На страв свои и општи и слободи или, поточно, ненаметнатите слободи.

Исто така, нè наведува да размислуваме за врска помеѓу експанзија глобална пандемија и економски модел на современите општества. И главно, го покренува прашањето како можеме промена Не само нашите животиНо, целиот модел на општество изграден врз вредности кои толку лесно се распаднаа за неколку месеци.

Крв во снегот - Nо Несба

Исто така и за него Мај 28 Предвидено е да започне најновиот од норвешкиот мајстор за криминалистички роман. Исток Крв во снегот е независен наслов на добро познатата серија на комесарот Хари Хол. Многу пократок и со протагонист, Олав Јохансеншто е а сикарио платени, а. анти херој кој ни ја раскажува својата приказна во прво лице.

Дневник на Ети Хилесум. Шокиран живот

Неговото лансирање е закажано за Мај 4.

Ети Хилесум припаѓаше на Еврејска буржоазија од Амстердам и таа и нејзиното семејство починаа во Аушвиц во 1943. Нивните Писма. Посебноста на сведоштво што Ети Хилесум ја остави во овој дневник лежи во неа човечка и трансцендентална вредност за кои вреди да се запамети оваа година од 75-годишнината од крајот на Втората светска војна.

Грешен - Кармен Роман

Роман е А. новинар долгогодишна во Јужен канал и во други медиуми. Во оваа книга собира портрети на некои жени во историјата, обележана со стигмата на наводни гревови извршени и збунет со своите посакува да биде слободен или едноставно од преживее на единствените начини на кои можеа или ги имаа на дофат.

Така, имаме имиња како оние на Фрин, една од најубавите дами на Античка Грција или Сицила, најпознатата проститутка во Рим. Исто така од таму, тој ни раскажува за Јулија, ќерката на царот Август, Агрипина или Месалина, сопругата на императорот Клавдиј. Или оние од Марија Магдалена, Мадам Помпадур, нашиот Бела Отеро или актерката Anоан Крафорд, која побегна од својот дом и ја испроба среќата во шоуто, но беше уапсена за проституција.

Извори: дистрибуции на УДЛ, Каза дел Либро, сакам да читам, Уредувачка анаграма


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.