5 книги цензурирани за време на диктатурата на Франко

Низ историјата, многу книги биле цензурирани од повеќе причини: Црквата не ја толерира Дарвиновата теорија за видовите, ајатолахот Хомеини од Иран побара глава на Салман Ружди кога беа објавени „Сатанските стихови“, а во Тајланд Игрите на гладот ​​се сметаа за антисемејна сага. Сепак, диктатурите сè уште се најголемите културни филтри што постојат, а режимот на Франко кој владееше во Шпанија скоро педесет години не беше исклучок. Овие 5 книги цензурирани за време на диктатурата на Франко тие тоа добро го потврдуваат.

La Regenta, од Леополдо Алас Кларин

Фотографија: El Sol Digital

По прогласувањето на Републиката, постоеја многу постојни книги прекинат од библиотеките и изгорени во купишта од различни причини: спротивставување на идеологии, критики на конзервативно општество или прекумерна еротика што Црквата не ја толерираше, Ла Реџента беше една од книгите што ги собраа сите гласачки ливчиња, уште повеќе кога станува збор за loveубовен триаголник расипан од макијавелиски мајстор . Романот, веќе контроверзен по објавувањето во 1884 година, беше класифициран како „скоро ерес“ и цензуриран во Шпанија до 1962 година.

1984 година од Georgeорџ Орвел

Објавен во 1949 година, најголемиот опус на Орвел е алузија на авторитарната политика што се случи во време кога светот ги лижеше раните предизвикани од најкрвавата војна во своето време. Во Шпанија, книгата се обиде да биде објавена една година подоцна, и иако идејата за приказната го заведуваше режимот на Франко (сепак беше добро контролно оружје), романот бил цензуриран во Шпанија за „нејзината висока сексуална содржина“. Сепак, изданието објавено во 1952 година го изостави целиот еротизам, објавено во 1984 година.

Куќата на Бернарда Алба, од Федерико Гарсија Лорка

По егзекуцијата на Лорка во 1936 година, делото на еден од најдобрите писатели во нашата земја се сведе на само три наслови на шпанска територија: Поет во Newујорк, објавено во 1945 година од Вишиот совет за научни истражувања, Песни, во претпоставка на Лучијано де Таксонера и објавено во Мадрид од издавачката куќа Алхамбра во 1944 година и „Комплетни дела“: компилација и белешки од Артуро дел Хојо, издание на библиска хартија и врзување на кожа, скапо и, според тоа, скоро недостапно за мнозинството Шпанци. 36-те книги објавени за време на диктатурата во Колективниот каталог на шпанското библиографско наследство, вклучително и La casa de Bernarda Alba, беа објавени во аргентинско или француско издание.

Странецот, од Алберт Ками

„Ако нема да објавиме книга на шпански јазик, ајде да го сториме тоа на нејзиниот оригинален јазик, на овој начин малку луѓе, освен најкултурните кола, ќе ја купат“. Ова беше заклучокот на кој се потпре цензорот кога пристигна Ла Плауга, првата книга од Алберт Ками објавена во Шпанија во 1955 година, додека Странецот се бореше да пристигне од Аргентина скоро една деценија, сè додека не се објави во 1958 година. Причините беа очигледни, имајќи ја предвид апатијата на ликот како г-дин Мирсо несоодветен во Шпанија каде егзистенцијализмот не беше важен.

Кожа од магаре, од Чарлс Перо

5 книги цензурирани за време на диктатурата на Франко

Дека крал се оженил со својата ќерка не е премиса што му се допаднала на режимот на Франко, па затоа приказната за принцезата која избегала од своето кралство облечена во магарешка кожа била цензурирана во нашата земја низ диктатурата. Не, цензорите не го сакаа „инцестуозниот“ морал на сетот и покрај моралот заклучен во тоа што тој останува еден од најпопуларните детски приказни во историјата.

Кожата на Асно не беше curубопитно единствената содржина за деца отфрлена од режимот на Франко, тоа беше краткиот борба против бикови Фердинандо ел Торо, од Дизни, забранет од Франциско Франко кој не сакаше хипи бикови.

Кои други книги беа цензурирани за време на диктатурата на Франко?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Јован dijo

  Мислам дека треба да го разгледам парот на Лорка, кој беше убиен, но не од рацете на републиканците

 2.   ricardo dijo

  премногу одмазда

 3.   Хуан Гомез dijo

  Книжевна раја, летање до незамисливо, мир, познавање на непознат вкус, уникатна култура што ги исполнува нашите мисли, одлично место за уживање во нивните дела, коментари.